Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı - Son Dakika

Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı

02.01.2012 13:23
Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı, System.String[]

Van'da 23 Ekim'de meydana gelen deprem ardından ara verilen eğitim sezonu 71 günün ardından başladı.

Van'da 23 Ekim'de meydana gelen deprem ardından ara verilen eğitim sezonu 71 günün ardından başladı. İlk ders zilinin çaldığı Van ve Erciş'te, öğrenciler öğretmenleri ve arkadaşları ile hasret giderirken, ilk ders afet eğitimi oldu. Van ve Erciş'te 110 bin öğrenci ders başı yaparken, 250 okuldan 63'ünde hasarlı olduğu için ders yapılmadı.

Depremin vurduğu Van'da uzun bir aranın ardından ilk ders zili çaldı. Eğitim ve öğretime ilk günde öğrencilerin ilgisi az oldu. Bazı sınıflarda 5 öğrenci derse başlarken, bazı sınıflarda ise 15-20 öğrenci ile öğretmenler ders verdi. Ancak bazı sınıflarda öğrenci olmasına rağmen öğretmenlerin olmaması dikkat çekti.

Depremlerden önce bin 767 öğrencisi bulunan İrfan Baştuğ İlköğretim Okulu'nda öğrenciler, kurulan çadır sınıflarda ders başı yaptı. Okul yetkilileri, bin 100 öğrencinin başka illere nakil ve misafir öğrenci olarak kayıt yaptırdıklarını belirtti. Çadırlara kurulan sınıflarda çok az sayıda öğrenci ders görürken, öğretmenler ilk olarak öğrencileri ile hasret giderdi. Konteyner sınıfların kurulduğu Cumhuriyet Lisesi'nde de öğrenciler beklenenden az ilgi gösterdi. Sınıfların büyük kısmı boş kalırken, okula gelen öğrenciler ise sınavlara hazırlandıkları dönemde yaşanan depremin en çok kendilerini etkilediğini söyledi. Eğitime verilen aranın kapatılması için hızlı eğitimin uygulanacağını söyleyen öğrenciler, bunun yararlı olmayacağını belirterek, kendilerine ayrıcalık tanınmasını istediler.

250 OKULDAN 63'ÜNDE DERS BAŞI YAPILMADI

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, yaşanan depremlerin ardından Van'daki okulların tamamında Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 3 üniversiteden yetkililerin inceleme yaptığını ve okulların hasar oranlarını belirlediğini söyledi. Yetkililer, bu incelemelerin ardından hasarlı okullarda ders başı yapılmadığını aktardı. 250 okuldan 63 okulun hasarlı olduğu için açılmadığını söyleyen yetkililer, bu okullardaki öğrencilerin taşıma sistemi ile sağlam okullara taşındığını ve bu okullarda eğitime başlayacaklarını açıkladı.

110 BİN ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

Yaklaşık 181 bin öğrencinin bulunduğu Van Merkez ve Erciş ilçesinde 71 bin öğrencinin çeşitli kentlerde eğitime başladığı, bugün de 110 bin öğrencinin ders başı yaptığı belirtildi. Uzun bir aranın ardından ilk kez okullara gelen öğrencilerin heyecanlı oldukları gözlendi. Arkadaşları ve öğretmenleri ile hasret gideren öğrencilere ilk ders olarak afet eğitimi verildi. Öğretmenler ilk derste öğrencilere deprem ve doğal afetler sırasında yapmaları gerekenleri anlattılar. Öğretmenler, bu şartlarda eğitimin başlamasının zor olduğunu, öğrencilerin çoğunun şehir dışına taşındığını, kalan öğrencileri ise yeniden derse adaptasyonlarının zaman alacağını ifade etti. Bir süre konteyner ve çadır sınıflara alışma dönemleri olacağını belirten öğretmenler, bunun hem kendileri, hem de öğrenciler için zaman alacağını ifade etti.

OKULLARIN AÇILMASI HAYATIN NORMALE DÖNMESİ İÇİN ÖNEMLİ

Yeni başlayan eğitim sezonu öncesi Emin Paşa İlköğretim Okulu'nda bir tören düzenlendi. Törene katılan ve öğrencilere hediyeler dağıtan Van Valisi Münir Karaloğlu, öğrencilere, "Sizi çok özlemiştik. Şimdi sizi gördük mutlu olduk." dedi.

Van'da eğitim ve öğretimin başlamasının, hayatın normale dönmesi açısından çok önemli olduğunu söyleyen Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Van'da depremlerin ardından eğitime ara verdik. 5 Aralık'ta Van ve Erciş dışındaki okullarda okulları açtık. Van'da bütün okulları incelettik. Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 3 üniversitemizden yetkililerin yaptığı incelemelerin ardından depremden önceki durumunu koruyan okulları eğitime açtık. Riskli olan okulları açmadık. Çocuklarımız okulları çok özlemişti. Yaptığımız ziyaretlerde, çocukların ve velilerin en önemli isteklerinden biri okulların açılmasıydı. Biz kendimizin girmeyeceği okullara öğrencilerimizi sokmayız. Bu riski alamayız."

Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı
Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı
Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı
Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı
Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı
Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Van'da Depremden 71 Gün Sonra Ders Zili Çaldı - Son Dakika


Son Dakika

'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Sosyal medyada ilgiyle izlendi! Kısıtlamayı ihlal eden bir grup, polis aracını görünce çığlıklar atarak kaçtı Korona aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci BM Genel Kurulu'nda konuştu! Aşıyı buluş sürecini anlattılar Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?