Van'da İtfaiyeye İhmal Suçlaması - Son Dakika

Van'da İtfaiyeye İhmal Suçlaması

18.02.2012 10:52
Van'da İtfaiyeye İhmal Suçlaması, System.String[]

Van'ın Gevaş ilçesinde bir binanın, itfaiye ekiplerinin müdahalesinin gecikmesinden dolayı tamamen yandığı iddia edildi.

Van'ın Gevaş ilçesinde yangın ihbarının alınmasının ardından itfaiye ekibinin araca su doldurtmaya gittiği, müdahalede geç kalınan binanın ise tamamen yandığı iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre yangın, Gevaş Meslek Yüksek Okulu yolu üzerinde, Muğdat Ayas tarafından depo olarak kullanılan 2 katlı binada çıktı. Yangını fark eden çevredeki esnaf hemen itfaiyeye haber verdi. İddiaya göre itfaiye ekibi, olay yerine gelmeden önce ilçe girişinde bulunan depodan su almaya gitti. Daha sonra olay yerine gelen ekipler yangın söndürme çalışmalarına başladı. Olay yerinde özel kıyafet ve gaz maskesi gibi hiçbir tedbir almadığı öne sürülen itfaiye erleri yangını söndürmeye çalışırken,

şiddetli rüzgar nedeniyle alevler kısa sürede 2 katı da sardı. Bu arada suyu biten ekip, çalışmaları bırakarak tekrar su almaya gitti. İtfaiye aracının olmadığını gören vatandaşlar, karla yangını söndürmeye çalıştı. Bu arada su dolduran ikinci itfaiye aracı da olay yerine geldi. Vatandaşların da yardımıyla yangın yaklaşık 2,5 saat sonra kontrol altına alındı.

Vatandaşlar ise yangın söndürme çalışmalarını, "Tam bir rezalet" olarak değerlendirdi. Yıllardır bu çileyi yaşadıklarını savunan vatandaşlar belediyeye tepki gösterdi. Yangına binaya çok yakın olan elektrik kablosunun neden olduğunu iddia eden çevre esnafı, bu konuyu birçok kez yetkililere bildirdiklerini öne sürerek, "Elektrik kablosu binaya çok yakındı. Biz TEDAŞ'a defalarca bildirdik ama çözmediler. Bugün de şiddetli fırtına vardı. Kablolar binanın çatısına temas etti ve yangın çıktı" iddialarında

bulundu.

İş yerindeki tüm gıda malzemelerinin yandığını belirten Muğdat Ayas ise tepkisini dile getirerek, "İtfaiye aracında su olmamasını anlayamadık. Bu nasıl sorumsuzluk? İçerideki tüm gıda malzemesi yok oldu. Buna artık çözüm bulsunlar" diye konuştu.

TEDAŞ yetkilileri de böyle bir şikayetin kendilerine ulaşmadığını, fırtınadan dolayı kabloların binaya değmiş olabileceğini ancak yangınla ilgili henüz ellerine bir rapor gelmediğini söyledi.

Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Zezer ise, "Bölgenin kış şartları oldukça ağırdır. Bu nedenle itfaiye aracına su koymuyoruz çünkü donar. Bu sadece bizim değil, çevredeki tüm belediyelerin sorunu. Bunun çözüm yolu ise kapalı ve sıcak bir garajdır. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. En kısa sürede çözeceğiz. Ayrıca itfaiye erleri eğitim aldı. Yeteri kadar giyim ve araç gereçleri var ancak bir an önce yangına müdahale etmek amacıyla telaşlanan ekip kıyafet giymemiştir" açıklamasını yaptı.

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Van'da İtfaiyeye İhmal Suçlaması - Son Dakika


Son Dakika

Dağlık Karabağ'da 112 ton altını kaptırmak istemeyen Rus şirket bölgeye silah ve asker yığıyor Çoklu organ yetmezliğiyle savaşan Hakan Taşıyan'dan müjdeli haber geldi Koronavirüse yakalanan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 1,5 ay sonra yemek yiyebildi Son Dakika! Grip aşısı olabileceklerin listesi e-Nabız'a yüklendi Adnan Oktar'ın Ankara'daki evlerinden 10 milyon dolarlık fosil çıktı Tapuda yapılan hatayı fırsata çevirdi, kendine ait olmayan araziyi sattı Sakarya'da yaşayan Türkmen genç, Instagram'ın açığını bulunca 10 bin dolar ödül kazandı Üniversitedeki taciz skandalında öğrenciler yaşadıklarını anlattı: Omzumdan kalçama kadar elledi