Van - Muradiye'de Hes Protestosu -2 - Son Dakika

Van - Muradiye'de Hes Protestosu -2

Van - Muradiye\'de Hes Protestosu -2
Son Güncelleme: 29.03.2015 17:28

Van - Muradiye'de HES protestosu Muradiye'de HES protestosu VAN'ın Muradiye İlçesi'ndeki Muradiye Şelalesi üzerine yapılan HES'ler Demokratik Toplum Kongresi Ekoloji Beleşenleri tarafından yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Van - Muradiye'de HES protestosu

Muradiye'de HES protestosu

VAN'ın Muradiye İlçesi'ndeki Muradiye Şelalesi üzerine yapılan HES'ler Demokratik Toplum Kongresi Ekoloji Beleşenleri tarafından yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Basın açıklaması için DBP Muradieye İlçe binası önünde bir araya gelen aralarında HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Çoban'ın da bulunduğu yaklaşık 500 kişi araçlarla ilçeye 4 kilometre uzaklıktaki Muradiye Şelalasi'ne gitti. Şelale önünde toplanan eylemciler "Susmayacağız susuz kalmayacağız", "Heslere inat yaşasın hayat" pankartlarını açtı. Burada konuşan DTK Ekoloji Bileşenleri Sözcüsü Yasemin Özdemir, şelanenin alt ve üst kısmına yapılan HES'lerin Muradiye Şelalesi'ni yok edeceğini söyledi. Özdemir, HES'lere karşı yöre halkıyla birlikte mücadele vereceklerini ve herkesten bu konuda destek beklediklerini söyledi.

DOĞA KATLEDİLİYOR

Daha sonra konuşan HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Türkiye'de enerji üretimi ve enerji piyasası rekabeti adına doğa katliamı yapıldığını söyledi. Milletvekili Üçer,"Alternatif enerji üretmek mümkünken, herkesin ihtiyacı olan enerjiyi yenilenebilir bir tarzda üretebilmek mümkünken pazar piyasasına sermayedarlara malzeme olacak şekilde üretmek ve bunu halka pahalı bir şekilde sunmak gayri vicdanidir. Doğanın dengesini bozmadan bu coğrafyada elektrik üretmek mümkündür. Güneşten, rüzgardan, bio yakıtlardan faydalanarak bu üretimi yapmak mümkündür. Ama bunu yapmak sermayenin işine gelmez. Bizler bunların bu kirli politikalarına dur diyeceğiz. Bu halkın değerlerine dokunmalarına izin vermeyeceğiz" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Van - Muradiye'de Hes Protestosu -2 - Son Dakika


Advertisement