Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Van Müzesi de Depremden Nasibini Aldı - Son Dakika

Van Müzesi de Depremden Nasibini Aldı

Van'a meydana gelen depremlerde hasar gören Van Müzesi, ziyaretçilere kapılarını kapattı.

04.01.2012 - 09:28,

Van'a meydana gelen depremlerde hasar gören Van Müzesi, ziyaretçilere kapılarını kapattı. Müzede bulunan 90 binin üzerindeki eserin Hüsrevpaşa Camii Külliyesi'nde koruma altına alınacağı belirtildi.

Meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki depremlerden Van Müzesi de nasibini aldı. Yapılan teknik incelemenin ardından orta hasarlı raporu verilen müze binasındaki eserler, yeni müze projesi hayata geçirilene kadar muhafaza altına alınacak.

İHA muhabirine açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, yaşanan depremlerle birlikte mevcut binaya orta hasar raporu verildiğini söyledi. Müzedeki eserleri Hüsrevpaşa Cami Külliyesi'nde muhafaza altına almak için çalışmalara başladıklarını ifade eden Aktuğ, "Müzemizde 41 bini kayıtlı toplam 90 binin üzerinde eser bulunmaktadır. Urartu dönemi başta olmak üzere müzemizde bazı dönemlere ait eserler mevcut. Bu eserleri geçici olarak Hüsrevpaşa Cami Külliyesi'nde muhafaza altınaalacağız. Külliyede nem alma cihazları ve güvenlik kamaralarının kurulması gibi çalışmalar devam ediyor. Depremden dolayı kırılan eserlerimizi de onaracağız" dedi.

Tarihi Van Kalesi'nin yanında yapılması planlanan ve projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilen yeni müze binasının yapım işi için de çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Aktuğ, buranın tamamlanmasıyla birlikte eserleri yeniden sergileyeceklerini kaydetti. - VAN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Van Müzesi de Depremden Nasibini Aldı - Son Dakika


Advertisement