Van ve Erciş'te Ders Zili Çaldı - Son Dakika

Van ve Erciş'te Ders Zili Çaldı

9 yıl önce

Sıtkı Yıldız/Necat Hasar- Van'da 23 Ekim'de meydana gelen depremin ardında eğitime ara verilen Van, Erciş ve köylerdeki okullarda 2.5 aylık aranın ardından ders zili yeniden çaldı.

Van ve Erciş'te Ders Zili Çaldı, System.String[]

Sıtkı Yıldız/Necat Hasar- Van'da 23 Ekim'de meydana gelen depremin ardında eğitime ara verilen Van, Erciş ve köylerdeki okullarda 2.5 aylık aranın ardından ders zili yeniden çaldı.


Depremde hasar gördüğü için bahçesinde kurulan 22 konteyner derslikte eğitime devam eden Cevdetpaşa Mahallesi'ndeki Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğrencileri, bir dakikalık saygı duruşunun ardından sınıflara girdi.


Öğrencilerin okul sevincini paylaşan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yıldızbaş, öğrencilerin 2 ayı aşkın süredir okullarından uzak kaldığını belirterek, bu mağduriyetin giderilmesi için devletin tüm kurumlarının imkanlarını seferber ettiğini bildirdi.


Yıldızbaş, depremde hasar gören okulun bahçesinde UNICEF tarafından kurulan konteyner derslikte, öğrencilerin eğitimlerine devam edeceğini kaydetti.


-Okullarına kavuştukları için mutlular-


Okuluna tekrar kavuşmanın sevincini yaşayan Berivan Karagürbüz, depremden sonra ailesiyle il dışına gittiğini ifade ederek, "Okulların bugün açılacağı haberini alınca geri döndüm. Bize güzel sınıflar hazırlamışlar. Derslerimizden geri kaldık. İnşallah bu kaybımızı öğretmenlerimizle telafi etmeye çalışacağız. Arkadaşlarımızla bir araya geldiğim için mutluyum" dedi.


Lise son sınıf öğrencisi Hicran Seven ise okulların açılmasının, psikolojileri açısından iyi olduğunu belirterek,"Evde kalarak daha çok can sıkıntısı yaşıyordum. Okul ortamında arkadaşlarla birlikte olmamız, aynı ortamı eskisi gibi paylaşmamız, bizim açımızdan iyi olacak. Van'da iki büyük deprem yaşadık ama her şeye rağmen mutluyuz" diye konuştu.


Ana binasında önemli hasar olmamasına rağmen eğitimin tek katlı ek dersliklerde verileceği Şabaniye Mahallesi'ndeki Hacıbekir İlköğretim Okulu'nun bahçesi de 2.5 aylık aradan sonra çocuk sesleriyle doldu.


Depremden sonra uzun süre okullarından uzak kaldıkları için üzüldüğünü ifade eden 6. sınıf öğrencisi Şüheda Sami, yeniden okuluna, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın sevincini yaşadığını söyledi.


- VAN

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 02:02 Kaynak: AASon Dakika

Elazığ depremini önceden bilen Naci Görür'den yeni uyarı: 5 ilde ciddi tehlike var
Acun Ilıcalı'nın programında depremzedeler için rekor bağış toplandı Bakan Çavuşoğlu, depremzedeler için bir maaşını bağışladı

Son Dakika Haberleri