Vangelıs Kechrıotıs Perşembe Konuşmaları - Son Dakika

Vangelıs Kechrıotıs Perşembe Konuşmaları

22.03.2016 16:04
Vangelıs Kechrıotıs Perşembe Konuşmaları, System.String[]

Tarih Vakfı'nın Türkiye'de tarih yazımının sınırlarından ve söylemlerinden kaygılı bir grup tarafından kurulmasının ardından 25 yıl geçti.

Bu kaygılar resmi tarih ve versiyonlarından kurtulma, tek yönlü ve sesli anlatı ve kaynakları çeşitlendirmeye çalışıp ve zihin açıcı yeni sorulara yönelten teorilerle çoğul tarihler peşine düşülmesine sebep oldu. Bu süreç içinde yayınlar, çalıştaylar, seminerler ve araştırma projeleri ile tarih yazımına damgasını vurdu. Biz de 25 yıl kutlamalarımızın bir ayağının Tarih Vakfı'nın bunca emek verdiği bir alanda olmasını istedik. Bu dönem Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmalarımızın ana temasını Vakfın öncülük ettiği metodolojik/historiyografik konular üzerine odaklanıp farklı kuşaklarla diyalog içinde nereden nereye gelindiğinin izlerini süreceğiz.

Mete Tunçay: 1958'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1961'de siyasal bilimlerden doktorasını veren Tunçay, 1966'da Siyasal Teoriler üzerine hazırladığı teziyle doçent oldu. 1983'te 1402 sayılı yasayla üniversiteden uzaklaştırılan Mete Tunçay, bu tarihten sonra 10 yıl süreyle aylık Tarih ve Toplum dergisini ve 1994-96 yıllarında da Toplumsal Tarih dergilerinin editörlüğü yaptı. Halen Bilgi Üniversitesi´inde Emeritus Profesör olarak görev yapmaktadır. Özellikle siyasal düşünceler tarihi üzerine katkıları çok değerlidir. Tarih Vakfının kuruluşunda girişim kurulu üyelerinden biridir ve hem Tarih Vakfı hem de Helsinki Yurttaşlar Derneği yönetim kurullarında görev almıştır.

Tunçay'ın yayınlarından bazıları şunlardır: Türkiye'de Sol Akımlar I (1908-1925) - (1. baskı Bilgi Yayınevi, 1967; 3. baskı BDS Yayınları, 1991), Türkiye'de Sol Akımlar II (1925-1936) (BDS Yayınları, 1992; 2 cilt olarak İletişim yayınları, 2009) ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Tek-Parti Yönetiminin Kurulması (1. baskı Yurt Yayınları, 2. baskı Cem Yayınları).

Bülent Bilmez: İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı olan Doç. Dr. Bülent Bilmez, doktorasını 1998 yılında Berlin Humboldt Üniversitesi Önasya Araştırmaları Bölümünde tamamlamıştır. ''Chester Projesi (1908-1923): Modern Türkiye'de Avrupamerkezli Standardizasyon Süreci'' başlıklı doktora çalışmasına dayalı kitabı 2000 yılında Tarih Vakfı tarafından Demiryolundan Petrole: Chester Projesi (1908-1923) başlığıyla yayınlanmıştır.

2005 yılından beri çalışmakta olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden önce Bilmez, Almanya'da Berlin Freie Universitaet'te (1995-98), Arnavutluk'ta Elbasan Alexander Xhuvani Üniversitesi'nde (1998-2001) ve Türkiye'de İstanbul Yeditepe Üniversitesi'nde (2000-2004) çalışmıştır.

Modernleşme/(az)gelişme, emperyalizm ve küreselleşme teorileri; bu bağlamda modern Balkan (özellikle Arnavut/luk) tarihi; son dönem Osmanlı modernleşme süreci; Osmanlı'da (özellikle Müslüman halklar arasında) modern kolektif kimlik inşa süreçleri; Türkiye Cumhuriyeti tarihi; Türkiye'de azınlıklar; sözlü tarih, kolektif bellek ve geçmişle yüzleşme konuları üzerine çalışan Bilmez, Tarih Vakfı tarafından 2013 yılında yayınlanan Cumhuriyet'in Tartışmalı Konuları başlıklı çalışma ile yine Tarih Vakfı tarafından 2015 yılında yayınlanan Belleklerdeki Dersim'38 başlıklı çalışmayı (Gülay Kayacan ve Şükrü Aslan ile birlikte) yayına hazırlamıştır.

Tarih Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Bilmez, 2012-2015 yılları arasında Tarih Vakfı Başkanı olarak görev yapmıştır.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Vangelıs Kechrıotıs Perşembe Konuşmaları - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti FETÖ'cü Enes Kanter'in Rockefeller'ın torunu Ariana ile ilişki yaşadığı ortaya çıktı Sapık komşusunun tacizlerine dayanamayan iki çocuk annesi kadın kendisini astı