Var Sisteminin Çevrim Dışı Uygulanması - Son Dakika

Var Sisteminin Çevrim Dışı Uygulanması

28.10.2017 21:04
Var Sisteminin Çevrim Dışı Uygulanması, System.String[]

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin maçlarda uygulanması için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin maçlarda uygulanması için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

VAR sisteminin, Medipol Başakşehir-Teleset Mobilya Akhisarspor maçında ilk kez çevrim dışı uygulanmasının ardından, MHK Başkanı Namoğlu ve video yardımcı hakem olarak görev yapan Cüneyt Çakır ile Barış Şimşek, 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda açıklamalarda bulundu.

Yapılan denemede hakemle sanki diyalog kuruluyormuş gibi tüm işlemlerin kayda alındığını, pozisyonların görüntülerini rapor halinde Uluslararası Futbol Birliği Kuruluna (IFAB) göndereceklerini belirten Namoğlu, "Her maç sonunda raporlar IFAB'a gidecek, onların yapacağı değerlendirmelerle yolumuza devam edeceğiz. TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu, VAR sisteminin bir an önce hayata geçmesi için var gücümüzle çalışmamızı talep etti. Biz de ona göre bu hafta bu maçla başladık, yarın Bursa'da, sonra da Fenerbahçe maçında bu denemeler yapılacak. IFAB 'çevrim içine geçebilirsiniz' dediği anda hakem arkadaşlar doğrudan saha ile iletişim kuracak ve oyuna müdahale edilmiş olacak." şeklinde konuştu.

Namoğlu, VAR'da hakemin yorumunda olan kararlara müdahale edilmeyeceğinin altını çizerek, "Gol kararı, penaltı kararı, ihraç ya da yanlış ihraç konularına müdahale ediliyor. Onu dışındaki konulara kesinlikle müdahale edilmiyor. Bugün kritik bir karar oldu, topun gol çizgisini geçip geçmediğine baktık, hakem zaten anında orada kontrol ederek gol kararını vermişti. Böyle pozisyonlarda yanlış bir karar varsa VAR hakemi maçın hakemi ile iletişim kurarak doğru kararı vermesini sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Teleset Mobilya Akhisarspor'un attığı golde topun çizgiyi geçtiği kararını VAR ile 10 saniyede verdiklerini vurgulayan Namoğlu, şunları söyledi:

"Bugün müdahil olabileceğimiz başka bir pozisyon da olmadı. Bugünkü çalışmalar olumlu geçmiştir. Gelecek haftalarda çok daha faydalı ilerleyecektir. VAR sistemi İtalya'da devam etmektedir. Rosetti geniş bir şekilde bize bunu aktarmaktadır. Bize de bu eğitimi vermektedir. İtalya'da yapılan istatistiklerde VAR sisteminden sonra faul sayılarının azaldığı, penaltıların arttığı, ihraçların ve ihtarların da azaldığı görülüyor. Bu, oyuncuların sahada daha dikkatli davrandığını gösteriyor. VAR sisteminin yararlı olduğunu İtalya ve Almanya'daki denemeler gösteriyor."

VAR ile hakemlerin tembelleşeceği yönündeki yorumlara katılmadığını da dile getiren Namoğlu, "Hakemler tembelleşmez. Hakemler sahada maçı nasıl yönetiyorsa öyle yönetmeye devam edecekler ama tartışmalı pozisyonlarda VAR devreye girecek. Ofsayt ve benzeri pozisyonlarda yardımcı hakem bayrağını kaldırır ama maçın hakemi aynı kararda değilse pozisyonu devam ettirebilir, daha sonra VAR ile son kararını verir." değerlendirmesinde bulundu.

Namoğlu, Emre Belözoğlu'nun maçta rakibine küfür ettiği iddiası hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

"Bugün çevrim dışı bir uygulamaydı. Ses ve benzeri şeyler bize yansımadı. Çevrim içi hale gelince bunlara müdahale edilecek. Bugün 8 kamera ile çekildi, aslında 16 olması gerekiyor. Gol ve diğer kameralar arttırılacak. Bu bahsettiğiniz şeyleri çok daha net görme şansımız olacak. Küfür ihraçlık ve yüzde 100 ise müdahale edilecek ama yoruma açık şeylerde karar hakemin olacak."

Çakır: "Bariz hatalardan bu sistemle kurtulacağız"

VAR'ın ülke futboluna hayırlı olmasını dileyen hakem Cüneyt Çakır da yeni sistem hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Maçla bize gelen görüntü arasındaki fark 0,4 saniye. Yani statta izliyormuş gibiyiz. Operatör tecrübeli olduğu için biz de çevrim dışı olarak sürekli antremanlarımızı yapacağız. Bugün gol kararını 10 saniye gibi çok kısa bir sürede verdik. Herkesin kafasında şöyle bir endişe var: 'Acaba oyun çok duracak mı?' Böyle bir pozisyona oyuncuların itiraz ettiğini ve oyunun ne kadar durduğunu hayal edin, bir de 10 saniyede karar verildiğini düşünün. Bu nedenle VAR çok faydalı olacak, belki de oyunun süresini uzatmış olacağız."

Hakemlerin hiçbir zaman hata yapmak istemediklerinin altını çizen Çakır, "Yanlış karar verince biz de üzülüyoruz. Hiçbir takımın haksız şekilde maçı kaybetmesini istemeyiz, önemli olan adil yönetmektir. 10 saniye sonra doğrusunu buluyorsak ne mutlu bize. Kulüplerimiz VAR sistemini ne kadar istiyorsa biz hakem camiası olarak da bu uygulamanın bir an önce başlamasını istiyoruz. Çünkü çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. Şu an çevrim dışı kullanıyoruz. İnşallah en yakın zamanda çevrim içi olarak bunu kullanacağız. Futbol bir hata oyunudur, bu sistemde de hatalar olacaktır ama en önemlisi oyunun sonucuna etki eden, bariz hatalardan bu sistemle kurtulacağız. Gri pozisyonlara zaten karışmıyoruz, bariz hatalarda video hakem devreye girecek. IFAB tarafından yapılacak herkesin kabul ettiği tek protokolle inşallah kullanmaya başlayacağız." şeklinde görüş belirtti.

VAR'da görev alan diğer hakem Barış Şimşek de yeni sistemin ülke futboluna yarar sağlayacağını ifade etti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Spor Var Sisteminin Çevrim Dışı Uygulanması - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanı Koca, müjdeyi verdi: Koronavirüs aşısı için imzalar atıldı Türkiye, günlük koronavirüs vakalarında dünyada üçüncü sıraya çıktı Emniyet Genel Müdürlüğü, tam karantina tedbirlerini içeren genelgeyi yalanladı Yunanistan, Girit'te ABD ile birlikte S-300 hava savunma sistemini test etti 13 yıllık davada şok gerçek! Eski Muğla Milletvekili Rifat Adnan Akarca 3 kız kardeşin babası çıktı Partilere katılıp "Abartmayın" diyen sunucu Buse İskenderoğlu, koronavirüse yakalandı Yoğun bakımda olan Yılmaz Vural'dan haber var! Oğlu, son durumunu sosyal medyadan paylaştı Oyuncu Hayal Köseoğlu'nun direk dans videosu Instagram'ı sallıyor