Vatikan'dan tarihte bir ilk! Papa Francis Irak'ı ziyaret edecek - Son Dakika

Vatikan'dan tarihte bir ilk! Papa Francis Irak'ı ziyaret edecek

02.03.2021 22:00

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, 5 Mart'ta Irak'a ziyarette bulunacak. Tarihte ilk kez bir Papa'nın Irak'ı ziyaret edeceğini kaydeden Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, "Papa'nın Irak'a yapacağı bu seyahat, o topraklara, oranın insanlarına sevgi jestidir" dedi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, 5-8 Mart tarihleri arasında Irak'ı ziyaret edecek. Francis'in tarihte Irak'a ziyarette bulunacak ilk Papa olacağını kaydeden Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, düzenlediği basın toplantısıyla seyahat öncesi bilgi verdi.

İLK KEZ BİR PAPA IRAK'A GİDECEK

Papa'nın salgın nedeniyle Tayland ve Japonya ziyaretlerinden sonra dış gezilerini iptal ettiğini belirten Bruni, "Pandemi nedeniyle yaklaşık 16 aydır dış gezi yapılmıyordu. Bu seyahat, Papa'nın 33. dış gezisi olacak. Tarihte ilk kez bir Papa, Irak'a gidiyor. Aynı zamanda Papa, ilk kez nüfusunun çoğunluğu Şii'lerden oluşan bir ülkeye gidiyor" diye konuştu.

Vatikan'dan tarihte bir ilk daha! Papa Francis Irak'ı ziyaret edecek
Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni

"BU SEYAHAT PAPA'NIN O TOPRAKLARA SEVGİ JESTİDİR"

Gezinin dinler arası diyalog olacağını ve Irak'ta Hristiyanlara dayanışma amacını taşıdığını dile getiren Matteo Bruni, "Kardeşlik ve umut. Bu iki kelime, Papa'nın Irak ziyaretini özetlememize yardımcı olabilecek iki kelime. Papa'nın Irak'a yapacağı bu seyahat, o topraklara, oranın insanlarına ve Hristiyanlarına sevgi jestidir. Alışık olduğumuz seyahatlerden farklı bir yolculuk olacak. Ülkenin koronavirüs önlemlerinin dikkate alınması gerekiyor" dedi.

GEZİDE İLK KEZ ZIRHLI ARAÇ KULLANACAK

Gittiği ülkelerde zırhlı araçlar kullanmadığı hatırlatan Bruni, güvenlik gerekçesiyle Irak'ta farklı bir tutum izleyeceğinin altını çizerek, "Diğer ziyaretlerden farklı güvenlik ihtiyaçlarının olduğu bir geziden bahsediyoruz. Zırhlı araç kullanması muhtemeldir" ifadesinde bulundu. Gezi kapsamında başkent Bağdat'ta temaslarda bulunacak olan Papa, 6 Mart'ta Necef ve Ur kentlerini ziyaret edecek ve Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile görüşecek. Yezidileri de ziyaret edecek olan Papa, 7 Mart'ta Erbil'e giderek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek.

Vatikan'dan tarihte bir ilk! Papa Francis Irak'ı ziyaret edecek

Son Dakika Dünya Vatikan'dan tarihte bir ilk! Papa Francis Irak'ı ziyaret edecek - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (3)

Son Dakika

Sergen Yalçın, Ankaragücü maçının faturasını futbolcularına kesti: Performans çok aşağıda Sergen Yalçın, Ankaragücü maçının faturasını futbolcularına kesti: Performans çok aşağıda Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca kez birlikteliğe zorlandı Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca kez birlikteliğe zorlandı ABD'nin yaptırım hamlesine Rusya'dan misilleme! 6 yaptırım kararıyla birlikte 6 isim de kara listede ABD'nin yaptırım hamlesine Rusya'dan misilleme! 6 yaptırım kararıyla birlikte 6 isim de kara listede Kontrolden çıkan motosiklet refüje çarptı: 2 arkadaş hayatını kaybetti Kontrolden çıkan motosiklet refüje çarptı: 2 arkadaş hayatını kaybetti Peaky Blinders'ın yıldızı Helen McCrory hayatını kaybetti Peaky Blinders'ın yıldızı Helen McCrory hayatını kaybetti Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Kırgızistan Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, 'korona tedavisinde kullanılıyor' deyip kameralar karşısında zehirli bitkiyi kaynatıp içti Kırgızistan Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, 'korona tedavisinde kullanılıyor' deyip kameralar karşısında zehirli bitkiyi kaynatıp içti Tacizci patronunu paspas sapıyla dövdü! O anlar kameralara böyle yansıdı Tacizci patronunu paspas sapıyla dövdü! O anlar kameralara böyle yansıdı