Vefatının 100. Yılında Sultan Iı. Abdülhamid" - Son Dakika

Vefatının 100. Yılında Sultan Iı. Abdülhamid"

09.02.2018 16:53
Vefatının 100. Yılında Sultan Iı. Abdülhamid

"Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid" adlı sergi, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un katılımıyla açıldı.

"Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid" adlı sergi, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un katılımıyla açıldı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce birçok arşivden derlenerek hazırlanan sergi, Sultanahmet'teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde sanatseverlerle buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, etkinlikte yaptığı konuşmada, 2 Abdülhamid'i hatırlamak, onun yaşadığı dönemi daha yakından anlamak ve hayatıyla ilgili biraz daha bilgi sahibi olabilmek adına serginin faydalı olacağını söyledi.

Serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Kurtulmuş, ileriki dönemlerde daha güzel sergilerin açılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

Numan Kurtulmuş, "Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid" etkinliklerinin bir nevi tarihle barışmak anlamına geldiğini belirterek, "O dönemi ve dönemin şartlarını hatırlıyoruz. O dönemde yaşadıklarımız üzerinden bugünü daha iyi anlamaya gayret ediyoruz. Dolayısıyla yakın tarihimizin önemli, fırtınalı bir dönemine şahitlik etmiş olan, o fırtınalı dönemde 33 sene gemiyi karaya oturtmadan yüzdürebilme becerisini göstermiş olan Sultan Abdülhamid Han'ın daha yakından anlaşılması amacıyla bu etkinliklerin yararlı olmasını ümit ediyorum." diye konuştu.

Serginin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Hani diyoruz ya 'Kökü mazide olan atiyiz'. Bizim derdimiz, sadece tarihi şahsiyetlerin isimleri ya da tarihi dönemlerle ilgili birtakım bilgileri paylaşmak olmamalıdır. Bizim esas gayemiz, geçmişte yaşananlardan aldığımız dersle, ilhamla bugünü daha iyi yapmak, bugün daha güçlü olmak ve bugün ortaya koyacağımız güçle, bu milletin ileride daha büyük bir millet olma yolunda hızla yol almasını temin etmektir."

Açılışa, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Kurtulmuş eserleri tek tek inceleyerek Coşkun Yılmaz'dan sergi hakkında detaylı bilgi aldı.

Sergi 2. Abdülhamid dönemini yansıtıyor

Erhan Afyoncu ve Mahmut Ak danışmanlığında hazırlanan serginin yönetmenliğini Coşkun Yılmaz, koordinatörlüğünü Mümin Yıldıztaş ve Ali İlker Tepeköy üstleniyor.

Yaklaşık 80 eserin yer aldığı "Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid" sergisinin tasarım ve uygulamasında ise Bülent Avnamak imzası bulunuyor.

Sergide, dönemi yansıtan resim ve gravürlerin yanı sıra telgraf makinesi, traş takımı, tesbih, asa, tabanca, kılıç gibi 2. Abdülhamid Han'a ait özel eşyaların ve belgelerin çok sayıdaki fotoğrafı yer alıyor.

Hicaz Demiryolu çalışmaları, 2. Abdülhamid Han'ın cenaze töreni ve kılıç kuşanması gibi tarihi olayların görsellerinin de bulunduğu sergi 28 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Vefatının 100. Yılında Sultan Iı. Abdülhamid' - Son Dakika


Son Dakika

Katıldığı program sonrası Türkiye'de gündem olan Şevval Şahin'in sevgilisi Yiğit Marcus Aral'dan tehdit Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Bülent Çaplı, sessiz sedasız istifa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 29 Ekim mesajında dikkat çeken ifadeler: Ekonomiye ve değerlerimize saldırıyorlar Son dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti Son dakika: Dolardan yeni rekor geldi: 8,23 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde Söndürme çalışmalarının sürdüğü İskenderun'da Azganlık Şehitliği, yangından etkilenmedi Oyuncu Hande Erçel'in dekolteli pozlarına beğeni yağdı CHP, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme başlattı