Son Dakika Haberleri: Vehbi Tülek: "Salât ve Selâmdan Gafil Olmamalıdır"

Vehbi Tülek: "Salât ve Selâmdan Gafil Olmamalıdır"

11 ay önce

Türkiye Gazetesi yazarlarından Vehbi Tülek bu günkü yazısında salat ve selam getirmenin fayda ve önemine değindi.

Vehbi Tülek:
Türkiye Gazetesi yazarlarından Vehbi Tülek bu günkü yazısında salat ve selam getirmenin fayda ve önemine değindi. Vehbi Tülek "Salat ve Selamdan gafil olmamalıdır." Peygamber efendimize (sallallahü aleyhi ve sellem) salat ve selam getirmenin fazileti pek büyüktür." dedi.

Abdüllatif bin Muhammed el-Hamevi hazretleri Şafii mezhebi fıkıh alimlerindendir. "İbn-i Rezin" diye meşhür olmuştur. 649 (m. 1251)'de Şam'da doğdu. 710 (m. 1310)'da Kahire'de vefat etti. Bir dersinde buyurdu ki:

Resülullah efendimize (sallallahü aleyhi ve sellem) salat ve selam getirmenin fazileti pek büyüktür. Salat ve selama devam etmeli ondan gafil olmamalıdır. Bilhassa cuma günleri çok salat ve selam okumalıdır. Allahü tealadan bir şey isteyen kimse, önce Allahü tealaya hamd ve sena ettikten sonra, Resülullah efendimize salat okumalıdır. Böyle bir dua kabule pek layıktır. İki salat ile (duanın başında ve sonunda olmak üzere) yapılan dua geri çevrilmez.

Resülullah efendimize bir salat okuyana, Allahü teala on rahmet eder. O kimsenin on hatası affolur. On derece yükseltilir. On sevap yazılır. Melekler de ona salat okurlar, yani o kimse için istiğfar okurlar, o kimsenin af ve mağfiretini Allahü tealadan isterler. Server-i aleme çok salat okuyan kimsenin günahları af ve mağfiret olunur.

Bir kitapta Resül-i ekreme salat yazan kimse çok sevaba kavuştuğu gibi, Resülullah efendimizin ismi bu kitapta kaldığı müddetçe, melekler o kimse için istiğfar okurlar. Resülullah efendimize on kere salat ve selam okuyan kimse, bir köle azad etmiş gibi olur. Resülullah efendimiz, kabri yanında salat okuyan kimsenin okuduğu salatı duyar. Allahü tealanın yeryüzünde dolaşan melekleri vardır. Bunlar, ümmetinin okudukları salatı Resülullah efendimize iletirler. Resülullahın temiz Ehl-i beytine, akrabasına, O'nun seçkin soyuna, Eshab-ı kirama, müminlerin anneleri durumunda olan mübarek zevcelerine hürmet ve tazim, Resülullaha olan, hürmet ve tazimdendir.

Resül-i ekrem Eshabı hakkında şöyle buyurdu: "Benden sonra Hazreti Ebü Bekir ve Hazreti Ömer'e uyunuz!"

"Sizden biriniz, Uhud dağı kadar sadaka verse, Eshabımdan birisinin verdiği yarım sa' sadaka sevabına ulaşamaz."

Eshab-ı kiramı mehd ve senada bulunan kimse, nifaktan uzaktır. Onlara uyan, doğru yolu bulur. Çünkü Resülullah efendimiz "Eshabım, gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız kurtulursunuz" buyuruyor. Onlara hürmet ve tazimde bulunan, ebedi ahiret yurdunda keramet elbiseleri giyer. Onlar hakkında, Resülullahın hakkına riayet edeni, Allahü teala, hem dünya, hem de ahirette muhafaza eder. - İSTANBULFiyatı 5 Kat Arttı! Akkuş'ta Coğrafi İşaretle Tescillenen Fasulye, Yok Satıyor Tek Celsede Boşanan Sunucu Meltem Acet, Eşinden Rekor Tazminat Alacak Otelde Odasına Gizli Kamera Koyup Cinsel İlişki Görüntülerini Canlı Yayınladılar