Venezuela Devlet Başkanı Maduro, CELAC zirvesine katılmayacağını açıkladı - Son Dakika

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, CELAC zirvesine katılmayacağını açıkladı

25.01.2023 05:55

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğunun (CELAC) 7'nci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmayacağını duyurdu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğunun (CELAC) 7'nci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmayacağını duyurdu.

Ulusal basında çıkan haberde, Maduro'nun, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te, bugün yapılacak CELAC zirvesine kendisine yönelik "saldırı planı" olduğu iddiasıyla katılmayacağı bildirildi.

Hükümet kaynaklarından yapılan açıklamada, "Son birkaç saat içinde, neo-faşist sağ içinde hazırlanan ve amacı devlet başkanlığındaki heyetimize karşı bir dizi saldırı gerçekleştirmek amacıyla plan yapıldığına dair tartışmasız bir bilgi aldık." ifadesine yer verildi.

Venezuela'yı CELAC zirvesinde, Dışişleri Bakanı Yvan Gil'in temsil edeceği bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan Devlet Başkanı Maduro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Brezilya'nın önerdiği ve Arjantin'in desteklediği "Sur" (güney) isimli yeni para birimi planını destekleyeceklerini söyledi.

Maduro, "Venezuela, Latin Amerika ve Karayip para birimi oluşturma girişimini desteklemeye hazır. Yolumuz: Kıtanın bağımsızlığı, birliği ve özgürlüğüdür, hiçbir şey ve hiç kimse bizi durduramaz." ifadesini kullandı.

Ulusal basınında çıkan habere göre, bölge ülkeleriyle ticaretin canlandırılması ve ABD dolarına bağımlılığın azaltılması amacıyla "Sur" isimli yeni para biriminin piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Sudan'daki muhalif koalisyon, yeni hükümet kurma takvimine itiraz etti Sudan'daki muhalif koalisyon, yeni hükümet kurma takvimine itiraz etti Kenya'daki gösterilerde 238 kişi gözaltına alındı Kenya'daki gösterilerde 238 kişi gözaltına alındı ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İnsan Hakları Raporu'nda Türkiye İçin 'Bağımsız Yargı' ve 'İfade Özgürlüğü' Vurgusu: 'Hükümet, Yüzlerce Kişiyi, İfade... ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İnsan Hakları Raporu'nda Türkiye İçin 'Bağımsız Yargı' ve 'İfade Özgürlüğü' Vurgusu: 'Hükümet, Yüzlerce Kişiyi, İfade...

Son Dakika Güncel Venezuela Devlet Başkanı Maduro, CELAC zirvesine katılmayacağını açıkladı - Son Dakika


Advertisement