Son Dakika Haberleri: Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Darbe Girişiminin Başarısızlıkla Sonuçlandığını Açıkladı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Darbe Girişiminin Başarısızlıkla Sonuçlandığını Açıkladı

2 ay önce

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ülkedeki siyasi krizle ilgili yaptığı açıklamada, "Beyaz Saray kendini çıkışı olmayan bir sokağa soktu. Darbe girişimi başarısız oldu, şimdi tek çıkış yolu diyalog, anlayış ve saygı." ifadelerini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesindeki darbe girişiminin başarısızlığa uğradığını, çözümün diyalog, saygı ve anlayıştan geçtiğini söyledi.

TÖRE MADURO, EŞİ VE ASKERİ YETKİLİLER KATILDI

ABD'nin askeri tehditleri, "insani kriz ve yardım" tartışmalarıaltında büyük bir siyasi kriz yaşanan Venezuela'da, ülkenin tarihi kurtarıcısıSimon Bolivar'ın bağımsızlık yolunda yaptığı "Angostura Konuşmasının 200'üncü yıl dönümü" törenleri başladı. Başkent Caracas'ın güneydoğusundaki Bolivar kentinde düzenlenentörenlere Maduro, eşi Cilia Flores ile kabine üyeleri ve askeri yetkililerkatıldı.

"DARBE GİRİŞİMİ BAŞARISIZ OLDU"

Devlet Başkanı Maduro burada yaptığı konuşmada, muhalif Ulusal MeclisBaşkanı Juan Guiado'nun, ABD başta olmak üzere birçok batı ve Latin Amerikaülkesince "geçici devlet başkanı" olarak tanınmasıyla ilgili, "Beyaz Saraykendini çıkışı olmayan bir sokağa soktu. Darbe girişimi başarısız oldu, şimdi tekçıkış yolu diyalog, anlayış ve saygı." ifadesini kullandı.

"TRUMP, HATAYA DÜŞTÜ"

"ABD imparatorluğunun, muhalefetle diyalog olmaması için emirverdiğini" söyleyen Maduro, bunun bir hata olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump'ın, danışmanlarınca bu hataya düşürüldüğünü söyledi.

"Daha fazla diyalog ve daha fazla barış istiyoruz. Biz barışınsavaşçılarıyız." diyen Maduro, ülkesine kimsenin zarar vermesine müsaadeetmeyeceklerinin altını çizdi.

VENEZUELA'YA RUSYA, ÇİN VE KÜBA'DAN İLAÇ YARDIMI YAPILDI

Maduro, Venezuela'ya, dün Rusya, Çin ve Küba'dan 933 ton ilaçgeldiğini ve bunların parasının ödendiğini hatırlatarak, kimsenin kölesiolmadıklarını, ülkedeki ekonomik şartları düzelteceklerini belirtti.

Yıl dönümüne ilişkin, Venezuela ordusu Bolivarcı Ulusal SilahlıKuvvetlerinden (FANB) yapılan yazılı açıklamada ise "ABD ve diğer büyük güçlerin,çıkarları uğruna Venezuela'nın barışına, istikrarına ve ekonomisine kasteden birsaldırıya giriştikleri" kaydedildi.

Açıklamada, ulusal birliğe ve Venezuelalı kimliğinin yükseltilmesininönemine vurgu yapıldı.

NE OLMUŞTU?

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin BaşkanıJuan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmişve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay ,Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafındantanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise VenezuelaDevlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro dagelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini, ancakticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, "Venezuela'ya asker göndermeyi seçeneklerdenbiri" olarak gördüğünü söylemişti.
Erdoğan, Kendisine Uzatılan Notta Telefon Numarasını Göremeyince Talimatı Verdi Sinan Akçıl'ın Eşi Burcu Kıratlı'dan Tesettürlü Fotoğraf! En Çok Borcu Olan Belediyeler Belli Oldu