Venezuelalı temsilciler Barbados'da bir araya gelebilir - Son Dakika

Venezuelalı temsilciler Barbados'da bir araya gelebilir

30.06.2019 10:25
Venezuelalı temsilciler Barbados'da bir araya gelebilir, System.String[]

Venezuela'da siyasi krizin çözümüne yönelik müzakerelerin gelecek hafta Karayip adası Barbados'da yeniden başlayabileceği kaydedildi.

Venezuela'da siyasi krizin çözümüne yönelik müzakerelerin gelecek hafta Karayip adası Barbados'da yeniden başlayabileceği kaydedildi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'nın temsilcileri arasındaki görüşmeleri yakından takip eden kaynaklar, Associated Press ajansına yaptıkları açıklamada, siyasi sürecin çözümüne yönelik müzakerelere gelecek hafta Barbados'da kaldığı yerden devam edilebileceğini belirtti.

Adlarının açıklanmasını istemeyen kaynaklardan biri, Barbados'un şimdilik tarafların tercih ettiği bir mekan olduğunu ve detaylar üzerinde çalışıldığını ifade ederken, müzakerelerin son dakikada Norveç'e kaydırılması olasılığının bulunduğunun da altını çizdi.

Venezuela hükümeti ile muhalifler arasında geçen ay sonunda Norveç'in ara buluculuğunda görüşmeler yapılmıştı.

Venezuela'daki gelişmeler

Geçen yıldan bu yana ağır ekonomik krizle siyasi çalkantıların yaşandığı Venezuela'da, muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis'in Başkanı Guaido, 23 Ocak'ta kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini almıştı.

Guaido ile partisinin ev hapsindeki eski lideri Leopoldo Lopez, 30 Nisan'da bir grup askerle Maduro hükümetini devirmek üzere halkı sokağa çağırmıştı.

Muhalifler, bu çağrı üzerine birçok kentte sokağa çıkmış, protestolar daha sonra belirli bölgelerde şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

Maduro taraftarlarının da sokağa çıkarak Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores etrafında toplandığı günün sonunda Lopez, önce Şili ardından da İspanya Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Olayların ardından başlatılan soruşturmalar sonucu bazı AN milletvekilleri tutuklanırken, bazıları da Avrupa ve bölge ülkelerinin büyükelçiliklerine kaçmıştı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Venezuelalı temsilciler Barbados'da bir araya gelebilir - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Bolu Kuzfındık köyünde bir evde çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle bütün köye sıçradı Liverpool Ozan Kabak için 20 milyon sterlini gözden çıkardı Sınırın İran tarafında kalan çocukların, Azerbaycan askerlerine yaptığı sevinç gösterisi böyle görüntülendi Daha büyük bir acı yok! Otomobilin arkasında duran oğlunu fark etmeyerek 25 metre sürükledi Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan Hollandalı parlamenter Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Avrupa'nın ezik ırkçıları yine kendini gösterdi Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu Nihat Hatipoğlu'ndan "Otelinde içki satılıyor" iddiasına yanıt: Asla satılmadı, aklınızca benden intikam aldınız