Verem Eğitim ve Propaganda Haftası - Son Dakika

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

02.01.2012 17:20
Verem Eğitim ve Propaganda Haftası, System.String[]

Lüleburgaz Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr.

Lüleburgaz Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. Okan Badıllıoğlu, veremin teşhis ve tedavisinin ücretsiz olduğunu belirtti.

Badıllıoğlu, Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, veremin tedavisinin standart olduğunu, bu standart tedavinin, hastanede ya da dispanserde aynı şekilde düzenlendiğini bildirdi.

Veremin tedavisinde kullanılan bütün ilaçların Verem Savaşı Dispanserlerinde ücretsiz verildiğini ifade eden Badıllıoğlu, "Veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler" dedi.

Tedavide ilaçların eksik ya da düzensiz kullanılması durumunda hastalığın iyileşmeyeceği uyarısında bulunan Badıllıoğlu, şöyle devam etti:

"Verem hastasının aile bireyleri ve diğer temaslıları, Verem Savaş ve Dispanserlerinde ücretsiz muayene edilir. Temaslı muayenesi ile hasta olanlar belirlenir ve tedavi edilir. Hasta olmayan fakat verem olma riski taşıyan kişilere koruyucu tedavi verilir. Koruyucu ilaç tedavisi 6 ay süreyle verilir. Bu tedavinin hastalanmayı yüzde 90'a varan oranda önlediği bilinmektedir.

BCG aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve öldüren verem hastalıklarını önlemede çok etkilidir. Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere Verem Savaş Dispanserleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aşı zamanı geçirilirse, 6 yaşa kadar yapılabilir, ancak bu durumda önce tüberkülin testi (TCT) yapılması gerekir."

-Verimin belirtileri-

Badıllıoğlu, veremin belirtilerinin ise halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı olduğunu, iki üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerektiğini bildirdi.

Veremin hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaştığını belirten Badıllıoğlu, tedavi edilmeyen her hastanın yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırdığını kaydetti.

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin verem mikrobu ile enfekte olduğunu ve her yıl yaklaşık 9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığını dile getiren Badıllıoğlu, Türkiye'de yılda yaklaşık 16 bin yeni verem hastasının ortaya çıktığını bildirdi.

- KIRKLARELİ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Verem Eğitim ve Propaganda Haftası - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika! Güne yatay seyirle başlayan dolar 8,65'ten alıcı buluyor 11:30 Son Dakika! Güne yatay seyirle başlayan dolar 8,65'ten alıcı buluyor Süleyman Soylu, Eren Bülbül'ün şehit edildiğini öğrendiği anı gözyaşları içinde anlattı: O gün bir söz verdik 11:25 Süleyman Soylu, Eren Bülbül'ün şehit edildiğini öğrendiği anı gözyaşları içinde anlattı: O gün bir söz verdik GS TV spikeri Serbay Şenkal yine çıldırdı: Yediğimiz gole bak ya! 11:16 GS TV spikeri Serbay Şenkal yine çıldırdı: Yediğimiz gole bak ya!
AK Parti'den barınma problemi yaşayan öğrenciler için seferberlik ilanı: Belediyelerimize müracaat edin 11:09 AK Parti'den barınma problemi yaşayan öğrenciler için seferberlik ilanı: Belediyelerimize müracaat edin Hastane önünde oturan doktor, baldırından bıçaklandı 11:07 Hastane önünde oturan doktor, baldırından bıçaklandı İki boksör basın toplantısında tekme tokat kavga etti 10:48 İki boksör basın toplantısında tekme tokat kavga etti
6 aylık veya 1 aylık bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını açıkladı, sosyal medya ayağa kalktı 10:33 6 aylık veya 1 aylık bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını açıkladı, sosyal medya ayağa kalktı Eşi ve kumasıyla aynı evde yaşayan kadının söyledikleri Esra Erol'u şakına uğrattı: Beni adamlarla tanıştırdı ve hırsızlık yaptırdı 09:57 Eşi ve kumasıyla aynı evde yaşayan kadının söyledikleri Esra Erol'u şakına uğrattı: Beni adamlarla tanıştırdı ve hırsızlık yaptırdı
Advertisement