Vergiden Korktular, Köy Kalmayı Tercih Ettiler - Son Dakika

Vergiden Korktular, Köy Kalmayı Tercih Ettiler

18.01.2012 14:09
Vergiden Korktular, Köy Kalmayı Tercih Ettiler, System.String[]

Rize'nin Pazar İlçesi Kocaköprü Köyü'nün mahalle yapılarak Pazar Belediyesi'ne bağlanması için yapılan referandum, köylüleri ikiye böldü.

Rize'nin Pazar İlçesi Kocaköprü Köyü'nün mahalle yapılarak Pazar Belediyesi'ne bağlanması için yapılan referandum, köylüleri ikiye böldü. Oylamada vatandaşların büyük çoğunluğu ret oyu kullanınca teklif kabul edilmedi. Köylüler mahalle olunca vergi ödeyecekleri için referandumda ret oyu kullandıklarını söyledi.

Pazar İlçesi'ne 4 kilometre uzaklıkta yer alan, bine yakın nüfusu ve 680 seçmeni bulunan Kocaköprü Köyü'nün mahalle yapılarak Pazar Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi gündeme geldi. Köylüleri ikiye bölen teklif için referandum yapılması kararlaştırıldı. Köy halkından bir çok kişinin kışın büyük şehirlerde yaşaması nedeniyle referanduma 265 kişi katıldı. Bunlardan 152'si 'hayır', 113'ü ise 'evet' oyu kullanınca köyün mahalle olarak ilçeye bağlanması teklifi reddedilmiş oldu.

'EV YAPARKEN BELEDİYEDEN İZİN ALMAK ZORUNDA KALACAKTIK'

Köylülerin 'hayır' oyu kullanmalarının arkasında mahalle olunca uygulanacak vergiler olduğu ortaya çıktı. Köy sakinlerinden Tarık Tabak, köyde yaşamanın daha iyi olduğunu belirterek, "Mahalle olunca emlak vergisi, çöp vergisi diye birçok kalemde vergi ödeyeceğiz. Hatta ev yaparken belediyeden izin almak zorunda kalacağız. O nedenle hayır dedik" diye konuştu. Eşi Vildan Tabak ise eşinin 4 aydır çalıştığını ve maddi durumlarının iyi olmadığını söyledi. Tabak, "Mahalle olunca çıkacak vergileri ödeyemeyiz. O nedenle hayır oyu kullandık" dedi. Samet Tabak ise 'hayır' oyu kullandığını söyledi. Tabak, "Köyde oturup mahalle vergisi veremeyiz. Mahalle olunca emlak vergisi ödeyeceğiz. Ev yaparken belediyeden izin almak zorunda kalacağı, para ödeyeceğiz. Bunları ödemek istemiyoruz" diyerek bu nedenle hayır oyu verdiklerini dile getirdi.

'EVET'TEN VAZGEÇMEYİZ'

Köyde mahalle olmayı kabul eden ve referandum oylamasında 'evet' oyu kullanan vatandaşlar sonuca üzüldü. Ali Tabak, "Evet oyu kullandım. Bazı hizmetleri alamıyoruz. Mahalle olunca daha iyi hizmet alırız diye düşündük. Vergi korkusu nedeniyle bazı kişiler hayır oyu kullandı" dedi.

Emine Tabak da referandumda 'evet' oyu kullandığını söyledi. Tabak, "Evetten vazgeçmem. Köyün artık mahalle olmasını istiyorum. Mahalleye belediye halk otobüsü gelecekti. Hayır diyenlerin arabası var. Ben yaya gidip geliyorum" diye konuştu.

'ARTI HİZMET ALACAKLARDI'

Pazar Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Basa ise referandum öncesi köylülerle görüştüklerini ve mahalle olunca alacakları artı hizmetleri anlattıklarını söyledi. Basa, "Mahalle olunca daha fazla hizmet alacaklardı. Belediyemizin İller Bankası'ndan aldığı pay da artacaktı. Bu pay, o vatandaşlarımıza hizmet olarak gidecekti. Ancak halkın taktiri böyleymiş. Yapacak ve söylenecek fazla da bir şey yok" dedi. - Rize/ Pazar

Vergiden Korktular, Köy Kalmayı Tercih Ettiler
Vergiden Korktular, Köy Kalmayı Tercih Ettiler
Vergiden Korktular, Köy Kalmayı Tercih Ettiler
Vergiden Korktular, Köy Kalmayı Tercih Ettiler

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Vergiden Korktular, Köy Kalmayı Tercih Ettiler - Son Dakika


Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı