Vergiden Korktular, Köyü Kalmayı Tercih Ettiler - Son Dakika

Vergiden Korktular, Köyü Kalmayı Tercih Ettiler

18.01.2012 16:45
Vergiden Korktular, Köyü Kalmayı Tercih Ettiler, System.String[]

Rize'nin Pazar İlçesi Kocaköprü Köyü'nün mahalle yapılarak Pazar Belediyesi'ne bağlanması için yapılan referandum köylüleri ikiye böldü.

Rize'nin Pazar İlçesi Kocaköprü Köyü'nün mahalle yapılarak Pazar Belediyesi'ne bağlanması için yapılan referandum köylüleri ikiye böldü. Oylamada vatandaşların büyük çoğunluğu red oyu kullanınca teklif kabul edilmedi. Köy sakinlerinin mahalle olunca vergi ödeyecekleri korkusuyla köy kalmayı tercih ettiği ortaya çıktı.

Pazar İlçesi'ne 4 kilometre uzaklıkta yer alan, bine yakın nüfusu ve 680 seçmeni bulunan Kocaköprü Köyü'nün mahalle yapılarak Pazar Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi gündeme geldi. Köylüleri ikiye bölen teklif için referandum yapılması kararlaştırıldı. Referandum oylamasında 265 kişiden 152'si 'hayırö, 113'ü ise 'evetö oyu kullanınca köyün mahalle olarak ilçeye bağlanması teklifi reddedilmiş oldu. Köy nüfusunun çoğunluğunun kış aylarında büyük şehirlerde yaşadığı öğrenildi.

'EV YAPARKEN BELEDİYEDEN İZİN ALMAK ZORUNDA KALACAKTIKö

Köylülerin 'hayırö oyu kullanmalarının arkasında mahalle olunca uygulanacak vergiler olduğu ortaya çıktı. Köy sakinlerinden Tarık Tabak, köyde yaşamanın daha iyi olduğunu belirterek, 'Mahalle olunca emlak vergisi, çöp vergisi diye bir çok kalemde vergi ödeyeceğiz. Hatta ev yaparken belediyeden izin almak zorunda kalacağız. O nedenle hayır dedikö derken eşi Vildan Tabak ise, 'Eşim 4 ay çalışıyor. Maddi durumumuz iyi değil. Mahalle olunca çıkacak vergileri ödeyemeyiz. O nedenle hayır oyu kullandıkö diye konuştu. Samet Tabak ise, 'Ben hayır oyu kullandım. Köyde oturup mahalle vergisi veremeyiz. Mahalle olunca emlak vergisi ödeyeceğiz. Ev yaparken belediyeden izin almak zorunda kalacağı, para ödeyeceğiz. Bunları ödemek istemiyoruzö diyerek bu nedenle hayır oyu verdiklerini dile getirdi.

'EVET'TEN VAZGEÇMEYİZö

Köyde mahalle olmayı kabul eden ve referandum oylamasında evet oyu kullanan vatandaşlar sonuca üzüldü. Ali Tabak, 'Evet oyu kullandım. Bazı hizmetleri alamıyoruz. Mahalle olunca daha iyi hizmet alırız diye düşündük. Vergi korkusu nedeniyle bazı kişiler hayır oyu kullandıö dedi. Evet oyu kullananlardan Emine Tabak ise, 'Evet'ten vazgeçmem. Köyün artık mahalle olmasını istiyorum. Mahalleye belediye halk otobüsü gelecekti. Hayır diyenlerin arabası var. Ben yaya gidip geliyorumö diye konuştu.

'ARTI HİZMET ALACAKLARDIö

Pazar Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Basa ise, referandum oylaması öncesi köylülerle görüştüklerini ve mahalle olunca alacakları artı hizmetleri anlattıklarını belirterek, 'Mahalle olunca daha fazla hizmet alacaklardı. Belediyemizin İller bankasından aldığı pay da artacaktı. Bu pay o vatandaşlarımıza hizmet olarak gidecekti. Ancak halkın taktiri böyleymiş. Yapacak ve söylenecek fazla da bir şey yokö dedi.

Vergiden Korktular, Köyü Kalmayı Tercih Ettiler
Vergiden Korktular, Köyü Kalmayı Tercih Ettiler
Vergiden Korktular, Köyü Kalmayı Tercih Ettiler

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Vergiden Korktular, Köyü Kalmayı Tercih Ettiler - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı