Veysel Eroğlu Hakkında Gensoru Önergesi - Son Dakika

Veysel Eroğlu Hakkında Gensoru Önergesi

24.03.2015 21:25
Veysel Eroğlu Hakkında Gensoru Önergesi, System.String[]

TBMM Genel Kurulu'nda, MHP'nin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkında "İhalelerde Kamu Menfaatini Korumadığı, İstanbul'daki Bazı Yerleri Rant Alanı Haline Getirdiği, Orman ve Su Varlıklarını Etkin Yönetemediği" iddiasıyla verdiği Gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, MHP'nin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkında "İhalelerde Kamu Menfaatini Korumadığı, İstanbul'daki Bazı Yerleri Rant Alanı Haline Getirdiği, Orman ve Su Varlıklarını Etkin Yönetemediği" iddiasıyla verdiği Gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi.

Önerge üzerinde MHP Grubu adına söz alan Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun görev yaptığı son yedi yılın "ormancılık tarihinin en karanlık ve en karmaşalı bir dönemi" olduğunu savundu.

Seçimin yaklaştığı bir dönemde 130 bin kişi için Türkiye İş Kurumu'yla bir anlaşma yapıldığını belirten Yılmaz, "Sayın Orman Bakanı, 130 bin kişiyi ne yapacaksın? Türkiye'de ortalama 200 işletme olduğunu varsayarsan, her işletmeye 600-700 civarında işçi düşüyor. Bugün görüyoruz ki AKP'li milletvekilleri sizin bu talimatınız üzerine muhtarları arayarak, sağı solu arayarak AK Parti'li işçi arıyorlar. Bunun üzerinden siyaset yapılmaz" diye konuştu.

Orman Bakanı'nın, bu kişilerin fidan dikeceğini açıkladığını anımsatan Yılmaz, "Ey Orman Bakanı, sen fidan dikim döneminin ne zaman olduğunu biliyor musun? Fidan dikim dönemi bitti. Akdeniz sahillerinde fidan dikim dönemi bitti, diğer yerlerde de şurada bir aylık bir fidan dikim dönemi kaldı" görüşünü savundu.

Yılmaz, "Altı aylık alınan ve seçimden sonra kapının önüne konacak bu 130 bin kişinin vebali, sorumluluğu kime ait olacak?" sorusunu yöneltti.

Bazı yolsuzluk iddialarını da gündeme getiren Yılmaz, "Millet iş bekliyor, AŞ bekliyor, Orman Bakanı'nın keyfi uğruna yandaşlar işe alınıp devlet malı peşkeş çekilemez. Bunu Allah da kabul etmez, kulu da kabul etmez. Ben inanıyorum ki vicdan sahibi AK Parti'li milletvekilleri de bu bakana son bir dersi verecektir" dedi.

-"Tarihi merkezlerimizden vazgeçemeyiz"-

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, su kaynaklarının elbette doğru değerlendirmesi gerektiğini ancak "ülkenin doğasını, tarihini, kültürünü, turizmini peşkeş çekmeyi HDP olarak asla kabul etmeyeceklerini" kaydetti. Kaplan, şunları söyledi:

"Asla Hasankeyf gibi tarihi merkezlerimizden vazgeçemeyiz. Birileri kendini sadece tarih ve kök olarak Osmanlı ile sınırlı görebilirler. Oysaki Anadolu'nun bütün güzellikleri bizim kültürümüzdür. Nasıl ki Hasankeyf'e milattan öncesinden tutun da tek tanrılı dinlerin gelişmesine kadar Süryaniler de, Türkler de, Kürtler de, Araplar da, daha önceki uygarlıklar da buna sahip çıkıyorsa biz de buna sahip çıkmaya devam edeceğiz.

8 Haziran'da iktidara geldiğimiz zaman, HES'lerle tahribat yapanlara bunu ödettireceğiz. Bu konuda tereddüdümüz yok. Bu konuda kimse 'HDP iktidara geldi, bize bunu yaptı' demesin. Bunu yapacağız. HES barajlarıyla Türkiye'nin doğasını, tarihini, iklimini, turizmini tahrip edenlerin zihniyetini tahrip edeceğiz."

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Veysel Eroğlu Hakkında Gensoru Önergesi - Son Dakika


Son Dakika

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma 2 ay sonra ortaya çıktı: Salgın bittiğinde yeniden görüşeceğiz Çöp konteynerinde yeni doğmuş kız bebeğe ait cansız beden bulundu Donald Trump'tan görevi bırakmasına saatler kala 143 kişi için af ve ceza indirimi kararı Kırmızı gelinliğini giyip Taksim'e çıkan Rus modeli görenler şaşkınlığını gizleyemedi Ekonomist Özgür Demirtaş'ın, Mesut Özil transferinden sonra yaptığı paylaşım Fenerbahçeli taraftarları kızdırdı TÜBİTAK'ın 90 proje personeli alımında başvuru süresi 3 Şubat'a uzatıldı Zeytin yaprağının koronavirüsü parçaladığı bilimsel olarak ortaya kondu Meksika'da infaz edilmiş 12 cansız beden bulundu