Viranşehir'de BDP Yürüyüşüne İzin Verilmedi1 - Son Dakika

Viranşehir'de BDP Yürüyüşüne İzin Verilmedi1

12.01.2012 18:32
Viranşehir'de BDP Yürüyüşüne İzin Verilmedi1, System.String[]

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın da aralarında bulunduğu grubun yürüyüşüne izin verilmedi.

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın da aralarında bulunduğu grubun yürüyüşüne izin verilmedi. Tartışmalarına rağmen polisi ikna edemeyince yürüyüş yapamayan grup oturma eylemi yaptı. Siyasi operasyonların durmasını isteyen BDP Milletvekili Nursel Aydoğan, Öcalan'a uygulandığını iddia ettiği tecrit uygulamasının da sona erdirilmesini istedi.

BDP Viranşehir İlçe teşkilatı, Öcalan'a özgürlük ve siyasi operasyonların durmasına yönelik basın açıklaması yapmak için öğleden sonra Kışla Mahallesi'ndeki parti binasında toplandı. BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın da gelişinin ardından parti binasından çıkan çoğunluğu kadın 150 kişilik kalabalık, ilçe merkezine doğru yürümek istedi. Ancak, ilçede zırhlı araçlar ile önlem alan polis, gruba yürüyüş izinleri olmadığı gerekçesiyle izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine BDP Milletvekili Nursel Aydoğan ve bir grup partili ile polis amirleri arasında kısa süreli tartışma çıktı. Yürümelerine izin verilmemesi üzerine parti binası önünde bekleyen kalabalık adına gazetecilere açıklama yapan BDP Milletvekili Nursel Aydoğan, polisin tutumunu eleştirerek, "Bu kadar polis tedbirini hiçbir yerde görmedik. Öcalan'a uygulanan tecriti ve siyasi operasyonların son bulması için yürümek istiyorduk ama yürüyüşümüze izin verilmiyor" dedi.

Türkiye'de yıllardan bu yana devam eden sürecin son bulması ve barışın sağlanması için PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın çağrılarına kulak verilmesini isteyen BDP'li Aydoğan, şöyle dedi:

"AKP Hükümeti barışın sağlanması ve akan kanın durmasını itiyorsa Sayın Abdullah Öcalan'ı muhatap almalıdır. Roj TV'nin kapatılmaması yönündeki Danimarka kararını da memnuiyetle karşıladık. Biz barış mücadelemizi sürdüreceğiz. Siyasi ve askeri operasyonlar son bulsun istiyoruz. Buraya bu kadar polisi toplayarak halkı sindireceğini zannedenler de yanılıyor. Bu halk her türlü baskıyı yenmeye kararlıdır."

Zaman zaman PKK ve elebaşı Öcalan lehine slogan atılan basın açıklamasının ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapan kalabalık daha sonra dağıldı.

Viranşehir'de BDP Yürüyüşüne İzin Verilmedi1
Viranşehir'de BDP Yürüyüşüne İzin Verilmedi1
Viranşehir'de BDP Yürüyüşüne İzin Verilmedi1
Viranşehir'de BDP Yürüyüşüne İzin Verilmedi1

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Viranşehir'de BDP Yürüyüşüne İzin Verilmedi1 - Son Dakika


Son Dakika

Grip aşısı kısıtlı sayıda Türkiye'ye geldi! Öncelik verilecek grup puanlama sistemiyle belirlenecek Son Dakika! Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi 1 Ocak'a kadar sıfırlandı Yasaklı saatlerde alkol satana 320 bin liraya kadar ceza kesilecek Deniz Akkaya ve Sevda Türküsev, görücü usulü evlilik konusunda canlı yayında birbirine girdi Meteoroloji 4 bölgeyi uyardı! Sağanak yağış geliyor Masumlar Apartmanı'nın 6. bölüm final sahnesi izleyicileri ekrana kilitledi Nijerya'da silahlı kişilerin bastığı iki cezaevinden 2 bine yakın mahkum kaçtı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti