Von der Leyen, Ukrayna meclisine hitabında üyelik süreci boyunca destek sözü verdi - Son Dakika

Von der Leyen, Ukrayna meclisine hitabında üyelik süreci boyunca destek sözü verdi

01.07.2022 11:06
Von der Leyen, Ukrayna meclisine hitabında üyelik süreci boyunca destek sözü verdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın önünde AB üyeliği için uzun bir yol olduğunu ancak ülkeyi gerektiği kadar desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın önünde AB üyeliği için uzun bir yol olduğunu ancak ülkeyi gerektiği kadar desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Von der Leyen, Ukrayna'ya aday ülke statüsü verilmesinin ardından davet edildiği Ukrayna parlamentosuna videokonferans yöntemiyle hitap etti.

Rusya'nın Ukraynalıları öldürmeye, şehirleri bombalamaya, buğdayını çalmaya devam ettiğini belirten von der Leyen, "Ne kadar sürerse sürsün, Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğiz. Siz galip gelene kadar biz dinlenmeyeceğiz." diye konuştu.

Von der Leyen, savaş sırasında dahi devletin ve demokratik kurumların işleyişine devam etmesinden övgüyle bahsederek, "AB'ye üyelik başvurunuz Rus işgalinden günler sonra geldi. Bize gerekli bilgiyi rekor sürede hızla sağladınız." şeklinde konuştu.

"Bugün öncelikle bu tarihi dönemeci, kararlılığın zaferini kutlama günüdür." ifadesini kullanan von der Leyen, "Ukrayna'nın yeniden inşası ve AB üyelik süreci birlikte yürüyecek." dedi.

Von der Leyen, şunları kaydetti:

"Bugün buraya çok basit bir mesajla geldim. Önünüzde uzun bir yol var ama AB bu karanlık savaş günlerinden üye olacağınız ana kadar her adımda yanınızda olacak. Ben Ukrayna'nın Avrupa geleceğine inanıyorum. Buna tek sebep de Ukraynalıların azmi."

AB Konseyi, 23-24 Haziran'daki liderler zirvesinde Ukrayna'ya aday ülke statüsü vermişti.

"AB'ye elektrik ihraç etmeye başlayabiliriz"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de ülkesinin 115 gün gibi rekor bir süre içerisinde aday ülke statüsü aldığını belirterek, AB'ye uyum için alınacak kararların uygulamasının gelecek nesillere daha iyi bir hayat verebilmek için sorumlulukları dahilinde olduğunu aktardı.

Ukrayna'nın AB'nin elektrik şebekesine dahil olduğunu anımsatan Zelenskiy, "Artık AB'ye elektrik ihraç etmeye başlayabiliriz." dedi.

Zelenskiy, AB'den "gümrük vizesiz rejim", kara yolu taşımacılığının serbestleştirilmesi, AB ile ortak bir mobil dolaşım alanı oluşturarak roaming ücretlerinin iptali, AB dijital pazarına katılmak ve "endüstriyel vizesiz rejim" taleplerinin bulunduğunu kaydetti.

YORUMLAR
500
Dışişleri yetkilisi: Yunanistan açık seçik terörist besliyor Dışişleri yetkilisi: Yunanistan açık seçik terörist besliyor Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor: 'Bazı ülkeler Rusya'nın direkt baskısı altında' Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor: 'Bazı ülkeler Rusya'nın direkt baskısı altında' Bakan Nebati: Benzin ve motorinde vergi, AB ortalamasından yüzde 14 daha düşük Bakan Nebati: Benzin ve motorinde vergi, AB ortalamasından yüzde 14 daha düşük
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Von der Leyen, Ukrayna meclisine hitabında üyelik süreci boyunca destek sözü verdi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement