Son Dakika Haberleri: Washington Post: 'Kaşıkçı'yı Öldüren Ekipten' 7 Kişinin Pasaport Bilgilerine Ulaştık
BBC

Washington Post: 'Kaşıkçı'yı Öldüren Ekipten' 7 Kişinin Pasaport Bilgilerine Ulaştık

4 ay önce

Amerikan Washington Post gazetesi, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı öldüren ekibin parçası oldukları iddia edilen 7 kişinin pasaport bilgilerine ulaştığını öne sürdü.

Amerikan Washington Post gazetesi, 2 Ekim'den bu yana kayıp olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı öldüren ekibin parçası oldukları iddia edilen 7 kişinin pasaport bilgilerine ulaştığını öne sürdü. Gazete, yayımladığı pasaport taramalarının Türk yetkililerce gönderildiğini yazdı.

İSİMLERİ VE FOTOĞRAFLARI GİZLEDİ

Amerikan Washington Post gazetesi, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı öldüren ekibin parçası oldukları iddia edilen 7 kişinin pasaport bilgilerine ulaştığını öne sürdü. Cemal Kaşıkçı'nın düzenli olarak makaleler yazdığı Washington Post, pasaportlardaki fotoğrafları ve isimleri ise gizledi. Gazete, bu kişilerin kimliklerini henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulayamadığını bildirdi.

''SUUDİ EKİPLER YETERİNCE İŞBİRLİĞİ YAPMIYOR''

Ancak Washington Post'un İstanbul'daki muhabirleri Souad Mekhennet ve Kareem Fahim'in imzalarını taşıyan haberde, adları açıklanmayan iki üst düzey Türk yetkilinin, "soruşturma ekiplerinin Suudilerin yeterince işbirliği yapmadığını" söyledikleri bilgisi yer aldı.

Cemal Kaşıkçı

''SAKLAYACAK BİR ŞEYİ OLMAYAN BÖYLE DAVRANMAZ''

Gazeteye konuşan yetkililer, Suudilerin Başkonsolosluk binasına sürekli temizlik ekipleri getirdiklerine ve çeşitli bölgeleri boyadıklarına dikkat çekti. Bu yetkililerden biri, "Saklayacak hiçbir şeyi olmayanlar böyle davranmazlar." dedi.

15 KİŞİLİK ÖZEL TİM

Daha önce Suudi Arabistan'ın Kaşıkçı'nın öldürülmesi için 15 kişilik özel bir timi Türkiye'ye gönderdiği yönünde haberler çıkmıştı. Washington Post'a konuşan Türk yetkililer de bu 15 kişiden şüphelendiklerini ve Türkiye'nin Suudi Arabistan'ı bu nedenle olaydan sorumlu tuttuğunu doğruladı. Yetkililer, 2 Ekim'de İstanbul'a giriş-çıkış yaptıklarına inanılan bu kişileri sorgulamak istediklerini söyledi.

EL ARABİYE ''TURİST'' DEMİŞTİ

Suudi Arabistan tarafından finanse edilen El Arabiya televizyonunda daha önce yayımlanan bir haberde ise bu 15 kişinin "turist" oldukları ve haksız yere suçlandıkları öne sürülmüştü.

Riyad'dan şu ana kadar söz konusu 15 kişiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna giren gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan o tarihten bu yana haber alınamıyor. Türk yetkililer, Kaşıkçı'nın başkonsoloslukta "sorgulandığını, işkence gördüğünü ve öldürüldüğünü" iddia ediyor. Suudi Arabistan ise bu iddiaları yalanlıyor.

7 kişinin pasaportları;

İsrail'den Cemal Kaşıkçı'nın Kaybolmasına İlk Yorum: Suudi Arabistan'a Güveniyoruz

Washington Post: 'Kaşıkçı'yı Öldüren Ekipten' 7 Kişinin Pasaport Bilgilerine Ulaştık

Kaşıkçı Soruşturması Kapsamında Suudi Başkonsolosu'nun Evinde Yapılacak Olan Arama İptal Edildi

ABD Basınından Bomba İddia: Cemal Kaşıkçı'nın Cesedi Parçalara Ayrıldı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kral Selman'a Cemal Kaşıkçı Soruşturması İçin Teşekkür Etti

Cemal Kaşıkçı Olayında Yeni Gelişme! Konsolosluktan Sonra Konut da Aranacak

Suudi Arabistan Başkonsolosu Ülkesine Döndü

BM, Kaşıkçı Krizi İçin Konsolosluk Çalışanlarının Dokunulmazlığının Kaldırılmasını İstedi

BBCKırılan Camı Naylonla Kapatıp Yola Devam Etmek İsteyen Şoföre Yolcular Engel Oldu Denizli'de Üniversite Öğrencisi 7'nci Kattan Düşerek Öldü

2. Lig Ekibi Gaziantepspor, Ligden Çekilme Kararı Aldı