ABD Başbakanlık İçin Gül'ü mü İstiyor? - Son Dakika

ABD Başbakanlık İçin Gül'ü mü İstiyor?

12.08.2014 10:56
ABD Başbakanlık İçin Gül'ü mü İstiyor?, System.String[]

Uzmanlara göre Washington'da, Gül'ün siyasi tansiyonu düşürecek kişi olduğu algısı yaygın.

Washington'da tanınmış Türkiye uzmanları, ABD’de Erdoğan’ın Türkiye’yi başkanlık sistemine götürmeye devam etmesi halinde, ülkedeki kutuplaşmanın devam edeceğini yönünde bir algı olduğunu dile getirdi. Uzmanlar, ABD’nin Erdoğan üzerinde ağırlığı olacak bir siyasetçinin Başbakan olmasından yana olacağına ifade etti.

Başkent Washington’daki üç önemli düşünce kuruluşunun tanınmış Türkiye uzmanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı cumhurbaşkalığı seçimlerini Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) değerlendirdi.

Brookings Enstitüsü Türkiye ve Ortadoğu Uzmanı Ömer Taşpınar, Erdoğan’ın yüzde 52 bandında oy almasının çok büyük bir zafer olmasa da birinci turda seçilmesinin önemli bir başarı olduğunu dile getirdi. Seçimlerin Washington’da nasıl algılandığını değerlendiren Taşpınar, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin Washington için sürpriz olmadığını dile getirdi.

GÜL’ÜN TANSİYONU DÜŞÜRECEK BİR İSİM OLDUĞU ALGISI YAYGIN

Washington’un Türkiye’yi Rusya gibi otokrat bir sistem haline getirebilecek başkanlık sisteminden endişe duyduğunu belirten Taşpınar, “Yüzde 60 ile kazanmış olsa belki başkanlık sistemini daha rahat getirebileceği yönünde bir izlenim olabilirdi ve daha fazla endişe duyulabilirdi.” dedi. Taşpınar, Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi başkanlık sistemine götürmekte ısrarcı olması halinde Türkiye’deki kutuplaşmanın devam edeceğine yönelik bir kaygı olduğunu ifade etti.

Washington yönetimin güçlü bir başbakandan yana olacağını ifade eden Taşpınar, “Bence Washington, Abdullah Gül’ün bir şekilde partinin başına geçip Başbakan olmasını tercih ederdi. Washington’da Abdullah Gül’ün Türkiye’deki tansiyonu düşürecek bir isim olduğunu söyleyen çok kişi var. Tahminimce Washington, Erdoğan üzerinde etkili olabilecek, Erdoğan gel dediğinde ‘evet’ demeyecek, kendi ağırlığı olabilecek bir başbakan olmasını tercih eder.” dedi. Taşpınar, uzun süredir Başbakan Erdoğan ile görüşmeyen Başkan Obama’nın nezaketen bir tebrik telefonu etmesinin de muhtemel olduğunu ifade etti.

SEÇİMLER ABD’DE SES GETİRMEDİ

German Marshall Fund Türkiye Uzmanı Dr. Joshua Walker, ABD’de gündemin Irak olması nedeniyle Türkiye’deki seçimlerin fazla ses getirmediğini söyledi. Türkiye’deki kutuplaşma ve onca probleme rağmen Erdoğan’ın seçimi kazanmasının kendisi için önemli olduğunu belirten Walker, bununla birlikte Türkiye’yi takip edenlerin bu sonuca şaşırmadıklarını dile getirdi.

Özellikle seçim sürecinde Erdoğan’ın kullandığı sert dilin Washington’da anlaşılmasının mümkün olmadığını kaydeden Walker, Beyaz Saray’ın Erdoğan ile çalışmak zorunda olduğunu ve ilişkilerde bundan böyle dış politikaya odaklanılacağını kaydetti. Walker, “ABD-Türkiye ilişkilerinin bundan sonra daha iyi olacağını düşünüyorum. İlişkiler genelde dış politika üzerine olacaktır. Ne zaman ilişkiler Türkiye’nin iç politikasına yönelse Washington sorun yaşamaya başlıyor. Çünkü, Ankara’da neler olduğunu tam olarak anlayamıyorlar. Bundan sonra ilişkilerde, 'Türkiye’nin kendi bölgesinde neler yapacak?', “ABD’ye IŞİD ile mücadelede nasıl destek olacak?', 'Kaçırılan Türk diplomatlar nasıl kurtarılacak?' gibi soruların gündemde olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

KUTUPLAŞTIRMA SİYASETİ İŞE YARADI

Amerikan Kalkınma Merkezi (CAP) Türkiye Uzmanı Michael Werz, seçim zaferinin AKP’nin değil Erdoğan’ın olduğunu ifade etti. Kutuplaştırma siyasetinin işe yaradığını ve muhalefetin ağır yara aldığını belirten Werz, “Türkiye’de bir çok insan daha uzlaştırıcı bir üslup umudu taşıyor ama şu durumda bu sadece bir hüsnü zandan ibaret görülüyor.” dedi.

Werz, “Erdoğan’ın 10 yıllık iktidarın ardından bir kez daha çoğunluk oyu ile kazanmasıyla haklı olarak hiç kimseye borçlu olmadığı düşüncesine kapılabilir.” şeklinde konuştu.

ABD Başbakanlık İçin Gül'ü mü İstiyor?
ABD Başbakanlık İçin Gül'ü mü İstiyor?

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Dünya ABD Başbakanlık İçin Gül'ü mü İstiyor? - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Beşiktaşlı Josef de Souza sözünde durdu, buz tutmuş havuza atladı Cadde ortasında dehşet! Baltayla saldırdıkları şahsı bacağından yaraladılar Fenerbahçe'nin yeni transferi Mesut Özil uçağa bindi! İlk fotoğraf geldi Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi İsrail'de Pfizer/BioNTech aşısı yaptıran 13 kişi yüz felci geçirdi Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu