Wikipedia erişime açıldı mı? BTK açıklama yaptı - Son Dakika

Wikipedia erişime açıldı mı? BTK açıklama yaptı

15.01.2020 16:49

Wikipedia yasağını kaldıran AYM kararının Resmi Gazete'de yayımlanması sonrasında Wikipedia'nın erişime açılıp açılmadığına dair soru işaretleri doğdu. BTK konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çalışmaların sürdüğünü ve resmi bir açıklama yapılacağını duyurdu.

Anayasa Mahkemesi tarafından Wikipedia'nın erişime açılması kararının resmi gazetede de yayımlanmasının ardından birçok kullanıcının söz konusu siteye hala erişememesi, kafalarda soru işaretleri doğurdu. Konuyla alakalı açıklama yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İnternet Daire Başkanlığı, çalışmaların sürdüğünü ve konuyla ilgili resmi açıklama yapılacağını duyurdu.

SİTENİN ERİŞİME AÇILMASINA İLİŞKİN KARAR BTK'YA GÖNDERİLDİ

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Türkiye'de 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişime kapalı olan Wikipedia'nın açılmasına yönelik kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) gönderdi.

KARAR, RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Wikipedia'nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Wikipedia'nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı belirtilen kararda, Wikipedia'nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içeriğin olmadığı ifade edildi. AYM, gerekçeli kararını Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğine gönderdi. Hakimlik, Wikipedia'nın tekrardan erişime açılması kararını BTK'ya iletti.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin BTK'ya gönderdiği yazıda, "Anayasa Mahkemesi'nin 26.12.2019 tarihli kararı gereğince hakimliğimizin 29.04.2017 tarihli kararının kaldırılmasına, www.wikipedia.org adlı internet sitesine uygulanan erişim engelinin sonlandırılmasına, bu siteye tümüyle erişimin sağlanmasına, kararın yerine getirilmesi için bir örneğinin derhal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na gönderilmesine karar verildi" denildi.

Wikipedia erişime açıldı mı? BTK açıklama yaptı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Wikipedia erişime açıldı mı? BTK açıklama yaptı - Son Dakika


Son Dakika

Çukur'un 106. bölümünden ilk sahne yayınlandı! Selim Koçavalı öldü mü? Bursa'yı ayağa kaldıran olay! Kardeşinden çaldığı kamyonla dehşet saçtı Yeni tedbirlerinin açıklandığı saatlerde onlar "korona partisi" yapıyordu! 40 kişiye 120 bin TL ceza kesildi Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvurular bugün itibarıyla başladı Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar