Wilson Center'da İkinci Girişimin Sinyali Verildi - Son Dakika

Wilson Center'da İkinci Girişimin Sinyali Verildi

12.08.2016 16:57

Darbe girişimini Büyükada'da izlediği öne sürülen Henri Barkey, Wilson Center'daki konferansta ikinci girişimin sinyalini verdi.

FETÖ'nün darbe girişimini Büyükada'da izlediği iddia edilen Henri Barkey, ikinci girişimle ilgili sinyal verdi.

APAR TOPAR GİTTİ

Kanlı darbe girişiminin olduğu saatlerde Büyükada'da 10 CIA ajanıyla sonucu beklediği öne sürülen Henri Barkey ile ilgili çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Darbenin başarısız olduğunu anlayınca apar topar Türkiye'den kaçan Barkey, günler sonra ABD'li düşünce kuruluşu Wilson Center'da ortaya çıktı.

"DARBE BİR TEPKİ"

Merkezin yöneticisi Jane Harman ve Yeni Girişimler Merkezi'nin Başkan Yardımcısı Aaron David Miller'ın yönettiği konferansa, Barkey'nin yanı sıra bir Türk akademisyen de katıldı. Wilson Center'ın internet sitesinde de ses kaydının bir kısmı yayınlanan konferansta konuşan Barkey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'gittikçe diktatörleşmek"le suçladı. Türkiye'nin üç temel sorununun demokrasi, sakülerizm ve AB süreci olduğunu belirten Barkey, bu nedenle insanların tepki gösterebileceğini vurgulayarak darbeye adeta destek verdi.

"FETÖ DİNİ BİR YAPI"

Harman'ın "ABD ilkeleriyle çıkarları arasında sıkıştı. Mısır, Libya ve Suudi Arabistan'daki antidemokratik yönetimlere çıkarları uğruna ses çıkarmadığı" yönündeki sözlerine destek veren Barkey, FETÖ'yü "sosyal, ekonomik, dini bir yapı" olarak niteledi.

FULLER'İ SAVUNDU

Gülen'in ABD'de ikamet edebilmesi için kendisine referans olan eski CIA yöneticisi Graham Fuller'ı da savunan Barkey şöyle konuştu:

"İlginç soru, bundan sonra darbe gibi şeylerin olup olmaması değil, Türkiye siyasetinin radikal bir şekilde değişeceği gerçeğidir. Türkiye'de siyaset bundan sonra eskisi gibi olmayacaktır. Türk ordusu, siyasete müdahale edebileceğini göstermiştir. Tehlikenin şu an için bile geçmiş olduğunu düşünmüyorum.

İKİNCİNİN SİNYALİ

Pandora'nın Kutusu tekrar açılmış durumda. Bence hükümetin bundan sonra yapacağı hareketleri, karşı reaksiyonlar ve tepkiler doğuracaktır. Türkiye yeni bir döneme doğru gitmektedir. Türkiye siyaseti ve Türkiye'de işlerin nasıl gittiği hakkında kabullerimizi tekrar düşünmek zorundayız. Şüphesiz Erdoğan, bu fırsatı ülke içindeki gücünü daha konsolide etmek için kullanacaktır. Bürokrasi, diğer devlet kurumları ve hatta kendisinin ve partisinin sevmediği sivil toplumu içine katmadan... Ama bunun sonu gelmeyecektir.Toplumlar her zaman değişik ve yavaş şekillerde cevap verirler. Sivillere ve parlamentoya saldıran askerler çok dikkatsizdiler.

HABERLER RAHATSIZ ETTİ

Büyükada'daki gizli toplantıyla ilgili yapılan haberler, Wilson Center'ı rahatsız etti. Merkez, Haleh Esfandiari'nin 'Türkiye de İran gibi herşeyin arkasında ABD'nin olduğu paranoyasını yaşıyor' ifadelerini kullandığı makalesini aynen sitesinde yayınladı.

BARKEY'İ KORUDU

Esfendiari yazısında, "saygın bilim insanı" ifadelerini kullandığı Henri Barkey'nin Büyükada'daki toplantıları için "gizli veya uğursuz değil" denildi. Esfendiari makalesinde şunları söyledi: "Türk gazeteleri ön sayfalarına, kofnferansla darbe arasındaki bağlantılara ilişkin iddiaları taşıdı. Konferansla darbe arasında işbirliği olduğu, Sayın Barkey'nin CIA için çalıştığı yönündeki bilgiye dayanmayan iddialar yazıldı. 'Darbe Gecesi İstanbul'da CIA'in Gizli Toplantısı' diye başlık atıldı. Hükümet yanlısı Türk gazeteleri, darbe girişiminin arkasında ABD'den gelen bir grup akademisyenin de bulunduğunu anlattı." Yazıda, bu tür eylemlerin Türk hükümetine zarar vereceği gibi tehditvari ifadeler de yer aldı.

KERRY KURUL ÜYESİ

Türkiye'deki darbe girişiminin arkasından izi çıkan Woodrow Wilson Center ile ilgili bazı ayrıntılar, reddedilen o desteği doğrular nitelikte. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ziyaret etmek için 45 gün bekliyorlar" sözleriyle eleştirdiği ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, merkezin yönetim kurulu üyeleri arasında bulunuyor.

BÜYÜK TESADÜF

Büyükada'daki gizli toplantıya katılan Julia Romano da, Henri Barkey'in başında bulunduğu Ortadoğu Masası'nda asistan olarak görev yapıyor. Merkezin adresi de "büyük bir tesadüf eseri", Fetullah Gülen'in çiftliğinin bulunduğu Pensilvanya.

"ERDOĞAN'I ÖZLEMEYECEK"

Wilson Center'daki skandal konferansın katılımcılarından Aaron David Miller'ın darbe gecesi attığı tweet'ler, cuntacılara verdiği açık desteği de ortaya koydu. Miller, darbenin ilk dakikalarından itibaren "Erdoğan büyük bir ülkeyi
megalomanca yönetiyordu. Kimse onu özlemeyecek ki" diye attığı tweetle, darbenin başarıya ulaşacağından emin olduğunu da gösterdi. Miller aynı gece "Ahlak dersi vermeyin, analiz edin. Bölgede kapsamlı çözümler değil sonuçlar var. Bunlardan harika birine tanıklık ediyoruz" diye de yazdı.(Kaynak: Akşam)

Bulgarlardan sonra şimdi de Gürcüler! Türkiye sınırını geçip ülkelerine bidon bidon yağ taşıyorlar Bulgarlardan sonra şimdi de Gürcüler! Türkiye sınırını geçip ülkelerine bidon bidon yağ taşıyorlar Türkiye'nin Eski İsrail Büyükelçisi Tan: 'Türkiye'nin Fabrika Ayarlarına Döndürülmesine Yönelik Çabanın İnandırıcı Olması Sadece İkili İlişkileri... Türkiye'nin Eski İsrail Büyükelçisi Tan: 'Türkiye'nin Fabrika Ayarlarına Döndürülmesine Yönelik Çabanın İnandırıcı Olması Sadece İkili İlişkileri... Geçtiğimiz yıl para kazandırdı, ekmeyen kalmadı Geçtiğimiz yıl para kazandırdı, ekmeyen kalmadı

Son Dakika Güncel Wilson Center'da İkinci Girişimin Sinyali Verildi - Son Dakika


Advertisement