ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili geri adım sinyali: Hafifletmeye hazırız - Son Dakika

ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili geri adım sinyali: Hafifletmeye hazırız

21.04.2021 21:35

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Tahran yönetimiyle devam eden nükleer anlaşma müzakereleri için İran ekonomisini rahatlatacak bazı yaptırımları hafifletmeye açık olduğu sinyalini verdiği belirtildi.

Wall Street Journal'ın konuya aşina kişilere dayandırdığı haberine göre, ABD'nin, İran Merkez Bankasına, ulusal petrol ve tanker şirketlerine, çelik, alüminyum da dahil olmak üzere diğer birkaç önemli ekonomik sektöre yönelik terör yaptırımlarını kaldırmaya açık olduğu kaydedildi.

Haberde, üst düzey bir Avrupalı yetkilinin de Washington'un ayrıca tekstil, otomobil, nakliye ve sigorta gibi sektörler için potansiyel yaptırımların hafifletilmesine yeşil ışık yaktığı değerlendirilmesine yer verildi.

YAPTIRIMLARIN YARISI HAFİFLETİLEBİLİR

İran'ın söz konusu sektörleri ABD ile 2015 yaptığı Nükleer Anlaşma kapsamında tekrar geri kazanmaya çalıştığı, nükleer anlaşmaya geri dönmesi için, ülkeye karşı uygulanan yaklaşık bin 500 yaptırımın sadece 800'ünün hafifletilmesinin yeterli olacağı ifade edildi.

ABD'NİN ADIMLARI MÜZAKERELERDE BELİRLEYİCİ OLACAK

Görüşmelere aşina olanlar, ABD'nin hafifletmeye hazır olduğu yaptırımların sınırlarını daha net bir şekilde ortaya koymasıyla müzakerelerde ilerleme kaydedileceği yorumunu yaparken, ABD'li diplomatların ise süreci gelecek haftalarda zorlu görüşmelerin beklediğini ve kaydedilen ilerlemenin kırılgan olduğu uyarısında bulunduğuna dikkati çekildi.

YAPTIRIMLARIN ÇOĞU TRUMP DÖNEMİNDE GETİRİLMİŞTİ

Biden yönetiminin kaldırmayı düşündüğü yaptırımların çoğu, 2018'de Nükleer Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından İran'a getirilmişti.

ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili geri adım sinyali: Hafifletmeye hazırız

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili geri adım sinyali: Hafifletmeye hazırız - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)
  • Tepki : Bize kaç yüz tane yaptırım uygulanıyor onuda bir açıklayında ne melanetlerle uğraşıldığını görelim,düşünün ki bir ülkeye 800 yaptırım..!Gerçi iran'a az bile o da ayrı konu. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Dogrucu: Sen hayal dünyasında yaşıyorsun. Olacak iş mi. Abd ufak bir hamle ile birçok ülkeyi perişan edecek güce sahip. Bunun hesabını onlara değil de zamanında çalışmayan ve gerekenleri yapmayan ve ülkesini mahdur eden yöneticilere sormak lazım. 0 1 Yayından Kaldır

Son Dakika

Malta'da turizmi canlandırmak için ülkeye gelen turistlere kişi başı 200 euro verilecek Malta'da turizmi canlandırmak için ülkeye gelen turistlere kişi başı 200 euro verilecek Yıllardır ekranlardan uzak kalan Mehmet Ali Erbil, Kurban Bayramı'nda Çarkıfelek ile geri dönüyor Yıllardır ekranlardan uzak kalan Mehmet Ali Erbil, Kurban Bayramı'nda Çarkıfelek ile geri dönüyor Cumhurbaşkanı kararıyla 7 şehirde arazi toplulaştırma ve ormanlık alan düzenlemesi yapıldı Cumhurbaşkanı kararıyla 7 şehirde arazi toplulaştırma ve ormanlık alan düzenlemesi yapıldı Burak Yılmaz Lille'i sırtladı, şampiyonluğa koşuyor Burak Yılmaz Lille'i sırtladı, şampiyonluğa koşuyor İsrail polisi, Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldırdı! Türkiye'den tepkiler peş peşe geldi İsrail polisi, Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldırdı! Türkiye'den tepkiler peş peşe geldi Markette kendisine verilen reyonu beğenmeyince mağaza sorumlusunu falçatayla tehdit edip dövdü Markette kendisine verilen reyonu beğenmeyince mağaza sorumlusunu falçatayla tehdit edip dövdü Nuri Bilge Ceylan'ın arabasını görenler gözlerine inanamadı Nuri Bilge Ceylan'ın arabasını görenler gözlerine inanamadı Kısıtlamayı ihlal eden şahsın maskesinin içinde esrar bulundu Kısıtlamayı ihlal eden şahsın maskesinin içinde esrar bulundu
Advertisement