WSJ'den Türkiye'ye Suriye Eleştirisi - Son Dakika

WSJ'den Türkiye'ye Suriye Eleştirisi

06.01.2012 12:12
WSJ'den Türkiye'ye Suriye Eleştirisi, System.String[]

Türkiye, Suriyeli muhaliflere istenen desteği sağlamamakla eleştiriliyor.

Wall Street Journal tarafından yayımlanan bir makalede Suriyeli muhaliflerin Türkiye'ye ihtiyaçlarının olduğunu belirtilirken, "Ancak Sayın Erdoğan tarafından verilen sahte vaatler onları umutsuzluğa düşürdü" sözleri kullanıldı.

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Suriye rejimine karşı mücadele veren muhaliflerin yalnız bırakıldığı savunulduğu bir makaleye yer verdi. Stanford Üniversitesi'ne bağlı Hoover Institution'un üst düzey uzmanlarından Fuat Ajami imzasını taşıyan, "Amerika ve Suriyelilerin Yalnızlığı" başlıklı makalede Obama Yönetiminin Esad'ın zorbalığının muhalefetten daha iyi olduğunu düşündüğü görüşü dile getirildi.

Suriye'nin stratejik önemine ilişkin bir efsanenin oluştuğu, Suriye'de bir problemin tüm bölgeyi ateşe vereceği iddia edildiği kaydedilen makalede Türkiye'ye yönelik sert eleştirilere de yer verildi.

Makalede "Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, baştan beri gerçek bir sinik oldu. Esad'ın bir zamanki yakın müttefiki ve hamisi (Erdoğan), geçen son baharda nihayet Suriyeli hükümdar ile bağlarını kestiği" iddiasında bulunulduktan sonra şu savlar da öne sürüldü:

"Ancak Ankara'nın sağlayabileceği yardım daima ertesi güne kalmış oluyor. Suriyeli sürgünlerin ve kaçakların Türkiye'ye ve sığınağına ihtiyaçları var ancak Sayın Erdoğan'ın verdiği sahte vaatler onları umutsuzluğa düşürdü."

"ABD'nin yanıtı, benzer biçimde utanç verici oldu" ifadesini de kullanan yazar, "Obama dünyasında dış politika, sahte tercihlerle dolu" eleştirisinde de bulundu.

Ankara

WSJ'den Türkiye'ye Suriye Eleştirisi

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Dünya WSJ'den Türkiye'ye Suriye Eleştirisi - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani ile telefonda görüştü! Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ele alındı Karabağ'ın İran sınırı tamamıyla Azerbaycan kontrolüne geçti 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş 150 kişiyi koronaya kurban veren kentimizde tedbirlere uyulmaması korkutuyor Kızı Şeyma'yı öldüren babaya, ağırlaştırılmış müebbet 11 yaşındaki kız çocuğu, kendisine cinsel istismarda bulunan kişi serbest kalınca canına kıydı İzmir'de yolun ortasında kadını döven şahsa kimse müdahale etmedi! Kaymakamdan ismini yanlış söyleyen CNN Türk muhabirine soğuk duş!