Wulff'un Yerine İsim Arayışı - Son Dakika

Wulff'un Yerine İsim Arayışı

18.02.2012 10:12
Wulff'un Yerine İsim Arayışı, System.String[]

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'uın görevinden istifa etmesinden sonra boşalan koltuğunu doldurmak için Başbakan Angela Merkel'in, partilerüstü bir aday üzerinde uzlaşılmasını istediği belirtildi.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'uın görevinden istifa etmesinden sonra boşalan koltuğunu doldurmak için Başbakan Angela Merkel'in, partilerüstü bir aday üzerinde uzlaşılmasını istediği belirtildi.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff bugün görevi bırakması ardından yerine kimin geleceği tartışılmaya başlandı. Deutche Welle, yeni cumhurbaşkanı görevine başlayana kadar cumhurbaşkanlığı görevini Eyalet Temsilciler Meclisi Başkanı Bavyera Başbakanı Horst Seehofer'in vekaleten sürdüreceğini bildirdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Wulff seçilirken, hem de yine istifa ederek görevinden ayrılan bir önceki Cumhurbaşkanı Horst Köhler seçilirken, kendi isteği doğrultusundaki adayların cumhurbaşkanı olmasını sağlayabildiği hatırlatıldı Ancak Merkel'in bu kez tüm partileri ikna edecek bir isim bulmak istediği, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller ile uzlaşı aramak istediği Sol Parti ile de diyalog kurmasının beklendiği kaydedildi.

Yeşiller ve SPD yetkilileri müzakere ve diyalog zemininde hareket edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıklarken olası adayların isimleri de Alman kanallarında yer almaya başladı. Bu isimler arasında Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert'in de adı yer aldı. Almanya'da yasalar uyarınca Federal Meclis'in 30 gün içerisinde yeni cumhurbaşkanını seçmesi gerekiyor.

GAUCK İLK SIRADA

Alman 1'inci devlet kanalı ARD'de yayınlanan kamuoyu araştırmalarında tarafsız kimliği ile öne çıkan Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller'in adayı Joachim Gauck yüzde 43 oy oranı ile ilk sırada yer alldı. Bu yıl 70 yaşına basan Gauck, eski Doğu Almanya'nın önde gelen özgürlük ve insan hakları savunucularından biri olarak tanındı. Joachim Gauck, Rostock'da dini eğitimini tamamladıktan sonra kiliselerde papaz olarak çalıştı ve iki Almanya'nın birleşmesinin ardından Doğu Alman İstihbarat Servisi (Stazi) arşivlerinin başına getirildi. Görevde kaldığı 10 yıl boyunca yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettirdi.

Gauck'u Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, yüzde 34, Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ile eski Çevre Bakanı Klaus Töpfer yüzde 25'er, Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen yüzde 23 gelirken bu isimleri Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble izliyor.

Wulff'un Yerine İsim Arayışı
Wulff'un Yerine İsim Arayışı
Wulff'un Yerine İsim Arayışı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Wulff'un Yerine İsim Arayışı - Son Dakika


Son Dakika

Hurdacı, sokak ortasında önce kollarını kesti sonra jileti boğazına dayadı Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor AK Parti'nin İstanbul'da 22 ilçe başkanını görevden aldığı iddia edildi Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisi'ni geri çağırdı Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot