Yağlı Güreş Tarihini Bilmeyen ve Kitap Okumayan Cazgır Olamaz' - Son Dakika

Yağlı Güreş Tarihini Bilmeyen ve Kitap Okumayan Cazgır Olamaz'

28.09.2015 10:45
Yağlı Güreş Tarihini Bilmeyen ve Kitap Okumayan Cazgır Olamaz', System.String[]

Cazgırlıkta 50. yılını kutlayan tarihi Kırkpınar güreşlerinin efsane başcazgırı 'Pele Mehmet' lakaplı Mehmet Tura (68), yağlı güreş tarihini bilmeyenlerin cazgırlık yapamayacağını söylüyor.

Cazgırlıkta 50. yılını kutlayan tarihi Kırkpınar güreşlerinin efsane başcazgırı 'Pele Mehmet' lakaplı Mehmet Tura (68), yağlı güreş tarihini bilmeyenlerin cazgırlık yapamayacağını söylüyor.

Bursa İznik doğumlu olan başcazgır, 50 yıl içinde bugüne kadar sadece 2 ilde güreş organizasyonuna katılmadığını anlattı. Tura, katılamadığı 2 ilin ise Mardin ile Hakkari olduğunu dile getiriyor. Gençlik yıllarında yağlı güreş yapmanın yanı sıra futbolla da ilgilendiğini aktaran Tura, İznik'te futbol oynadığı takımının hocasının hızlı hareket etmesinden dolayı kendisine Pele Mehmet lakabını verdiğini belirtiyor.

CAZGIRLIKTA 50'NCİ YILINI KUTLUYOR

İyi bir yağlı güreş cazgırı olmanın yolunun düzenli kitap okumaktan ve güreş tarihini iyi bilmekten geçtiğini söyleyen Tura, "Cazgırlıkta bu sene 50 yılı kutlama şerefini yaşıyorum. Başcazgır, yağlı güreşlerinin orkestra şefidir. Güreşi baştan sona kadar o yönetir. Onun için bir cazgır, yağlı güreş tarihini çok iyi bilmeli. Kitap okumayan da cazgır olamaz. Cazgırların güreş meydanlarında dilinden dua, mani, salavat ve şiir düşmediği için sürekli kendilerini yenilemek zorunda." diye konuştu.

55 yıldır Kırkpınar güreşlerine katıldığının altını çizen Tura, güreşte pehlivanları ve seyircileri coşturmada davul ve zurna sesi kadar cazgırın okuduğu şiir, dua, mani ve salavatların etkili olduğunu söylüyor.

Kırkpınar'dan sonra uzun soluklu katıldığı 48 yılla tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri ve 25 yıl Korkuteli Altın Kiraz Yağlı Pehlivan Güreşleri olduğunu ifade eden Tura, çayırda güreşen bütün pehlivanları evlatları gibi gördüğünden ata sporuna güreşerek destek verdikleri için hepsine bir cazgır olarak minnet duyduğunu anlatıyor.

Cazgırların güreş severler için rol model kişiler olduğunu belirten Tura, güreş meydanlarında pehlivan ve güreş severleri coşturmak için Arif Nihat Asya, Yahya Kemal Bayatlı, Necip Fazıl Kısakürek, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi, Faruz Nafiz Çamlıbel, Mehmet Akif Ersoy, Nurallah Genç ve Yavuz Bülent Bakiler'in bazı şiirlerini ezbere bildiğini kaydetti.

50 YIL İÇİNDE ÇAYIRDA ÜÇ KUŞAĞI GÜREŞTİREREK DUASINI ETTİM

50 yıllık cazgırlıkta centilmenlik ve atik güreşmede merhum güreşçi Recep Gürbüz'ün iz bıraktığını vurgulayan Tura, "50 yıl içinde başpehlivanın yüzlerce pehlivanın güreşine şahitlik ettim. Üç kuşak pehlivanın güreşmesinin duasını ettim. Bir cazgır olarak dede Mehmet Özürk, damadı merhum Recep Gürbüz ve oğlu Ali Gürbüz'ün yeşil çayırlarda güreş duasını yaptım. Cengiz Elbeye'yi kaybettiğimizde çok üzüldüm ve ağladım. Yağlı güreş seyircisi vefalı. Çoğu yağlı güreş organizasyonlarında 'Kambersiz düğün olmazsa Pele Mehmet'siz güreş olmaz' diyerek davet ediyorlar." ifadesinde bulundu.

18 ÜLKEDE GÜREŞ ORGANİZASYONUNA KATILDIM

Tura, 50 yıl içinde yağlı güreş organizasyonu ve tanıtımı için başta ABD, İsviçre, Kanada, Japonya, Almanya, Pakistan, Güney Kore, İngiltere, Bulgaristan, Macaristan ve Avusturya olmak üzere 18 ülkede cazgırlık yaptığını sözlerine ekledi.

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Spor Yağlı Güreş Tarihini Bilmeyen ve Kitap Okumayan Cazgır Olamaz' - Son Dakika Spor

YORUMLAR

Son Dakika

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman'ın koronavirüs testi pozitif çıktı Hindistan'da koronavirüs yoğun bakımında doktorun dansı tepki çekti Yunanistan'dan 3 Avrupa ülkesine "Türkiye'ye silah satmayın" çağrısı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı