Türkiye'ye getirilen bez bebeğin sergilendiği vitrinin gizemi çözülemiyor - Son Dakika

Türkiye'ye getirilen bez bebeğin sergilendiği vitrinin gizemi çözülemiyor

02.08.2020 10:51

İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi kızın katledilmeden önce kesilen saçlarının dikildiği bez bebeğin sergilendiği vitrinin aydınlatma sistemi bir türlü tamir edilemiyor. Durum karşısında çaresiz kalan müze görevlileri, bez bebeğe "esrarengiz bebek" ismini verdi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1941 yılında 'Auschwitz' toplama kampında kimliği belirsiz Yahudi kızın katledilmeden önce kesilen saçlarının dikildiği, 79 yıllık bez bebeğin içinde sergilendiği vitrinin aydınlatma sistemi arıza yapınca, elektrik tesisatı yenilendi. Buna rağmen arıza devam etti. Müze görevlileri de bebeğe, "esrarengiz bebek" adını verdi.

Kepez Belediyesi'nce 2017'de Dokumapark alanında hizmete açılan Anadolu Oyuncak Müzesi, sergilenen oyuncak ve eserlerle her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün oyuncaklarının da yer aldığı müzede 13 binin üzerinde oyuncak ve eser yer alıyor. 16 Avrupa ülkesi ile Anadolu'nun dört bir yanından getirilen oyuncaklar arasında en ilgi çekeni ise gerçek saça sahip bez bebek. Bebek, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'daki toplama kampı 'Auschwitz'e esir olarak getirilen Yahudi kız çocuğunun kesilen saçlarını taşıyor. Küratörün özel sergisinden alınarak müzeye getirirken bebek, özel bölmede sergileniyor.

Türkiye'ye getirilen bez bebeğin sergilendiği vitrinin gizemi çözülemiyor

DNA ÖRNEĞİ ALINDI

Anadolu Oyuncak Müzesi Müdürü Emrah Ünlüsoy, Almanya'daki Yahudi STK'larından temsilciler ile akademisyenlerden oluşan bir grubun müzeye gelerek, saçlardan DNA örneği aldığını söyledi. DNA örneğinden kız çocuğunun geçmişine ulaşılmasının amaçlandığını kaydeden Ünlüsoy, kendilerine sonuçla ilgili henüz bir bilgi gelmediğini ifade etti.

Türkiye'ye getirilen bez bebeğin sergilendiği vitrinin gizemi çözülemiyor

ESRARENGİZ BEBEK OLDU

Hikayesini duyan herkesin müzeye gelerek, bez bebeği görmek istediğini anlatan Emrah Ünlüsoy, ilgiden memnun olduklarını söyledi. Bebeğin bakımının düzenli aralıklarla yapıldığını belirten Ünlüsoy, 1 yılı aşkın süredir ilginç bir olaya tanıklık ettiklerini de vurguladı. Ünlüsoy, "Bebeğin bulunduğu vitrinin aydınlatılmasında sık sık arıza yaşandı. Biz de elektrik aksamından sigortalarına kadar her şeyi yeniledik ama sorun devam ediyor. Sadece bebeğin olduğu bölümün aydınlatması arızalanıyor. Bunu bebeğin yaşadığı karanlık, üzücü geçmişine bağlıyoruz. Bu nedenle bebekten artık 'esrarengiz bebek' olarak bahsediliyor" dedi.

AUSCHWITZ TOPLAMA KAMPI

Naziler tarafından Polonya'nın Krakow şehrinde kurulan en büyük toplama kampı olan Auschwitz'e Sovyet Sosyalist ve Alman polisinin, 1940 ve 1945 yılları arasında en az 1,3 milyon kişiyi gönderdiği tahmin ediliyor. Kampa gönderilen 1,1 milyon kişinin bu süreçte öldürüldüğü değerlendiriliyor.

Türkiye'ye getirilen bez bebeğin sergilendiği vitrinin gizemi çözülemiyor
YORUMLAR (7)
  • kul: bir avuç yahudi dünyaya bu kadar zarar veriyorsa katledilenler kalsaydı ne olurdu acaba varın siz düşünün öyle tiksindirdiler ki kendilerini insanın merhamet edesi gelmiyor.zalimler için yaşasın cehennem Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Sibel Can'ın Küçük Oğlu Ortaya Çıktı! İşte Son Hali... Sibel Can'ın Küçük Oğlu Ortaya Çıktı! İşte Son Hali... Mersin'de boş arazide bebek bulundu Mersin'de boş arazide bebek bulundu Japon İmparatoru, savaş tahribatlarının yeniden yaşanmamasını umuyor Açıklaması Japon İmparatoru, savaş tahribatlarının yeniden yaşanmamasını umuyor Açıklaması
Kaynak: DHA

Son Dakika Yaşam Türkiye'ye getirilen bez bebeğin sergilendiği vitrinin gizemi çözülemiyor - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement