Yahudi yerleşimciler Ramallah'ta Filistinli aileye ait bir evi kundakladı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Yahudi yerleşimciler Ramallah'ta Filistinli aileye ait bir evi kundakladı

Yahudi yerleşimciler Ramallah'ta Filistinli aileye ait bir evi kundakladı

26.03.2023 16:07

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde Yahudi yerleşimciler, Filistinli aileye ait evi yaktı, İsrail güçleri ise Tulkerem kentinde 3 Filistinliyi gözaltına aldı.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde Yahudi yerleşimciler, Filistinli aileye ait evi yaktı, İsrail güçleri ise Tulkerem kentinde 3 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin devlet radyosunda yayımlanan habere göre Yahudi yerleşimciler, Ramallah'ın kuzeyindeki Sincil beldesinde Filistinli bir aileye ait eve molotofkokteyli attı.

Çocuklar dahil ev halkı uykuda olduğu sırada atılan molotofkokteyli yangına neden oldu.

Görgü tanıkları, ev sahibi Ahmed Avaşira'nın ailesini yangından kurtardığını ancak tüm eşyaların kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığından "Filistinli ailenin evinin kundaklanmasına" tepki

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Sincil beldesinde Filistinlilere ait bir evin ateşe verilmesini şiddetle kınadı.

Açıklamada, "Terör unsurlarının, 6 kişilik bir ailenin bulunduğu eve yanıcı madde attığı, bu kişilerin mucizevi şekilde kurtulduğu" belirtildi.

Saldırının sorumluluğunun doğrudan İsrail hükümetine ait olduğu vurgulanan açıklamada, yaşanan olaylar, "gerginliği tırmandırma ve daha fazla gerilim yaratmada ısrar" şeklinde nitelendirilerek, bu tür saldırılarla bölgede sükunetin sağlanması için sarf edilen uluslararası ve bölgesel çabaların küçümsendiği kaydedildi.

Tulkerem'de 3 Filistinli gözaltına alındı

Filistin devlet televizyonunda yer alan habere göre de İsrail güçleri, Tulkerem'deki Nur Şems Mülteci Kampı'na baskın düzenledi.

Kamptaki bir evin etrafını saran İsrail askerleri ile Filistinliler arasında silahlı çatışma çıktı.

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin bölgede 3 Filistinliyi gözaltına aldığı ve olay yerinden çekildiği belirtildi.

Nablus ve Mescid-i Aksa'da gerginlik

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentine bağlı Huvvara beldesinde dün akşam düzenlenen silahlı saldırıda 2 İsrail askeri yaralanmıştı. İsrail güçleri, Nablus kentinin çevresinde birçok bölgeye kontrol noktası kurarak kenti giriş-çıkışlara kapatmıştı.

Nablus çevresindeki çeşitli noktalarda toplanan Yahudi yerleşimciler de Filistinlilerin mülklerine ve araçlarına saldırmış; Deyr Şeref beldesinde bir lokantayı basarak camlarını kırmıştı. Yerleşimcilerin, yüzüne doğrudan biber gazı sıktığı lokanta sahibi de hastanede tedavi altına alınmıştı.

Nablus'un güneyindeki Beyta kasabasında ise İsrail askerlerinin saldırısı sonucu bir Filistinlinin bacağı kırılmıştı.

Öte yandan İsrail polisi, Mescid-i Aksa'ya girerek Kıble Mescidi'nde namaz kılan ve itikafta olan Filistinlileri güç kullanarak dışarı çıkarmıştı.

Polis, itikaftakilerden ikisini gözaltına alırken diğerlerini, Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Silsile Kapısı'ndan çıkarmış ve telefonlarına da el koymaya çalışmıştı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Yahudi yerleşimciler Ramallah'ta Filistinli aileye ait bir evi kundakladı - Son Dakika


Advertisement