Yahyalı'da Akkoca Sultan Türbesi Açıldı - Son Dakika

Yahyalı'da Akkoca Sultan Türbesi Açıldı

06.03.2015 16:31
Yahyalı'da Akkoca Sultan Türbesi Açıldı, System.String[]

Yahyalı Belediyesi ilçenin Kopçu Mahallesinde bulunan Akkoca Türbesi’ni tarihi miraslar arasına aldırmak için çalışmalara başladı.

Yahyalı Belediyesi ilçenin Kopçu Mahallesinde bulunan Akkoca Türbesi'ni tarihi miraslar arasına aldırmak için çalışmalara başladı. Akkoca Sultan Türbesi'nin tescili için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü'ne başvuru yapan Yahyalı Belediyesi, aynı zaman da türbenin çevre düzenlemesini yaparak açılışını yaptı.

Türbe'nin açılışına Yahyalı Kaymakamı Metin Esen, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, İlçe Garnizon Komutanı Cemal Ersin Çakır, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Daire Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri ve mahalle sakinlerini katıldı.

Türbe içinde kılınan İkindi namazının ardından türbe içinde incelemeler yapan Kaymakam Metin Esen, Başkanı Esat Öztürk türbe ile alakalı mahalle sakinlerinden bilgiler aldı.

Türbe ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Esat Öztürk ilçedeki kültür miraslarını koruma altına alarak, en iyi şekilde tanıtacaklarını söyledi. Başkan Öztürk " Kopçu Mahallemize ilk ziyaretimizde muhtarımızla birlikte burayı ziyaret ettik. Buranın çevre düzenlemesi ve bakımı için hemen çalışmalara başladık. Türbe'nin boyası belediyemiz tarafından yapıldı. Sağ olsun bir iş adamımızda buranın halısın döşetti. Develi-Yahyalı yolu üzerine Akkoca Sultan Türbesi tabelası karayollarımız tarafından yola takılacak. Buranın tescili içinde Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduk. Bugün buranın hem bir açılışını yapalım, hem de tanıtalım istedik. Bugünün anısını da 150 adet çam fidesini toprakla buluşturacağız." diye konuştu.

Açılış Akkoca Sultan'ın kabrinde yapılan duanın ardından çam fidanlarının türbe bahçesine dikilmesiyle devam etti. - KAYSERİ

Yahyalı'da Akkoca Sultan Türbesi Açıldı
Yahyalı'da Akkoca Sultan Türbesi Açıldı
Yahyalı'da Akkoca Sultan Türbesi Açıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Yahyalı'da Akkoca Sultan Türbesi Açıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Pato'nun aslan paylaşımı, Galatasaray'a transfer olacağı dedikodularını artırdı Bahar Candan, ablası Nihal Candan ile dudak dudağa poz verdi Ukrayna önce Türk SİHA'sı satın aldı sonra SİHA'ları yok edecek silah geliştirdi: Cobra-AntiDrone Çukur'un 113. bölüm fragmanı yayınlandı! Saldırıya uğrayan Akın Koçavalı yaşam mücadelesi veriyor Türk bilim insanlarından dikkat çeken araştırma: Koronavirüs gözden beyne giden sinirlerde kalıcı hasara yol açıyor Meteoroloji uyardı: Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor Tarım ve Orman Bakanlığı: Bakanlığın, İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan talimatı yoktur Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli, en az 40 günlük bir süreç olabilir