Yahyalı'daki Kız Pansiyonlarının Kapasitesi ve Kalitesi Arttırılmalı - Son Dakika

Yahyalı'daki Kız Pansiyonlarının Kapasitesi ve Kalitesi Arttırılmalı

28.01.2016 16:54
Yahyalı'daki Kız Pansiyonlarının Kapasitesi ve Kalitesi Arttırılmalı, System.String[]

Yahyalı’da kız pansiyonlarının kapasitesi ve kalitesinin arttırılması için toplantı yapıldı.

Yahyalı'da kız pansiyonlarının kapasitesi ve kalitesinin arttırılması için toplantı yapıldı.

Yahyalı Belediyesi'nin yürüttüğü Kız Çocuklarını Okula ve Hayata Hazırlama AB Projesi kapsamında yapılan toplantıya Yahyalı Kaymakamı Metin Esen, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Yahyalı Garnizon Komutanı Yzb. Cemal Ersin Çakır, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kafalı, Proje Koordinatörü Ali Mert, Proje Eğitim Koordinatörü Mehmet Üstündağ ve okul müdürleri katıldı.

Toplantıda ilçedeki mevcut kız pansiyonları hakkında bilgiler veren Yahyalı Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kafalı, uzak mahallelerin çokluğu nedeniyle kız öğrencileri pansiyonlara yerleştirme konusunda sıkıntı çektiklerini, ilçede 4 adet pansiyonlu okul olduğunu belirtti. Necati Kurmel Lisesi Kız Pansiyonun 300, Hamdi Oral Sağlık Meslek Lisesi Pansiyonun 200, Mustafa Koyuncu Fen Lisesi Pansiyonun 182, Kız YİBO Pansiyonun ise 270 kişi kapasitesi olduğunu ifade Müdür Kafalı, mevcut pansiyonların tamamen dolu olduğunu, ilçede şuan için 300 kişilik daha kız pansiyonuna ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıca Okula ve Hayata Hazırlama AB Projesi kapsamında 3 pansiyonda 2'şer odanın yeniden düzenlenerek tefriş edildiğini sözlerine ekledi.

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk'te konuşmasında bu projeyi çok önemsediklerini, bu proje toplantısının ilçedeki pansiyonların modernize edilmesi için, önemli bir adım olduğunu ifade etti. Bu proje ile modern odaların pansiyonlara kazandırılmaya başlandığı dile getiren Başkan Öztürk, bunun devamını getirmek için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi. Esat Öztürk " Bir yerde güzelliği gördüğümüz zaman, aynı güzelliği başka yerlere de taşımamız lazım. Zorunlu eğitimi kim çıkardıysa ona teşekkür etmek istiyorum. Zaman zaman ırmak üzeri mahalleler diye adlandırdığımız 13 mahallemize gittiğimiz zaman, pansiyonda kalarak eğitim alan öğrencilerimiz aldıkları eğitimi, kültürü ve temizliği oralara yansıttıklarını görüyoruz. Mahallelerimiz de bundan 10 -15 sene önceki yaşantıyla, şimdi yaşantı arasında çok fark var." dedi.

Uzak mahallerde oturan velilerin, kız çocuklarını okutmak istediklerini ama güvenecek pansiyon ve yurt bulamadıklarını dile getirdiklerini söyleyen Başkan Öztürk, sözlerine şöyle devam etti. " Biz Kayseri'de üniversite öğrencileri için yapılan özel odalı yurtları, ilçemize de kazandırabiliriz. Bunun altyapısını oluşturmamız lazım. Yeni yapılmış binaları yurt haline getirip, öğrencilerimizin yemek v.b ihtiyaçlarını karşılayarak, öğrencilerimizi barındırabiliriz. Bize bu konuda önemli görevler düşüyor. Uzak mahallere gittiğimiz zaman, kız çocuklarının okuması konusunda gerekli altyapının oluşturulduğunu velilere göstermemiz lazım. Ben bu konuda hazırım. Gerekirse bunun için özel bir kampanya yapalım. Özellikle yeni bağlanan mahallerden gelen kız öğrencilerimizin, barınma sorununu ortadan kaldıralım." diye konuştu.

Toplantı da değerlendirmeler yapan Yahyalı Kaymakamı Metin Esen'de, ilçedeki kız öğrencilerin barınma sorununun yapılacak 2 pansiyon ile giderileceğini, her okul için bir pansiyon yapılmasının gerekli olmadığını ifade etti. Kaymakam Esen " Bazı ilçelerde pansiyonlu okulların olması, mutlak bir zorunluluktur. Yahyalı'da o ilçelerden birisi. Çünkü öğrencilerimizin büyük kısmını her gün taşıma okullara getiremeyiz. Mahallelerimiz çok uzak. Büyükçakır, Çubukharmanı, Kapuzbaşı, Ulupınar, Delialiuşağı, Karaköy gibi büyük mahallerimizdeki öğrencilerimizi taşımalı eğitim ile buraya getirmemiz zor. Özellikle kış aylarında bu daha da zor olur. Bu nedenle ilçemizde yeni öğrenci pansiyonlarına ihtiyacımız var." diye konuştu. - KAYSERİ

Yahyalı'daki Kız Pansiyonlarının Kapasitesi ve Kalitesi Arttırılmalı
Yahyalı'daki Kız Pansiyonlarının Kapasitesi ve Kalitesi Arttırılmalı
Yahyalı'daki Kız Pansiyonlarının Kapasitesi ve Kalitesi Arttırılmalı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Yahyalı'daki Kız Pansiyonlarının Kapasitesi ve Kalitesi Arttırılmalı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Süleyman Soylu'dan adalet isyanı: Anneme küfür eden alçak serbest, Bakan olsam ne yazar! Vatandaşın çektiği 'ayçiçek yağı' videosu, sosyal medyanın gündeminde oturdu Mustafa Cengiz'in başlattığı kampanya soruldu, Terim'in yüzü şekilden şekile girdi İran'dan ABD'de göreve başlayan Biden yönetimine ilk mesaj: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyin Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi Meteoroloji'den 11 kentimize kar yağışı uyarısı! Çığ tehlikesine dikkat Müge Anlı'ya Ümitcan Uygun cephesinden ölüm tehditleri yağmaya devam ediyor Otopark çıkışında ödeme yapmak isteyen genç kadının kafası ödeme cihazı ve aracının kapısına sıkıştı