Yakalanan Mafya Babası: Kitabımı Yanıma Alabilir miyim - Son Dakika
BBC

Yakalanan Mafya Babası: Kitabımı Yanıma Alabilir miyim

02.12.2016 10:17

İtalyan polisinin yıllardır aradığı Marcello Pesce'nin başucunda silah yerine Gabriel Garcia Marquez, Jean-Paul Sartre, Albert Camus ve Marcel Proust gibi yazarların kitapları vardı.

İtalyan polisinin yıllardır aradığı mafya babasının başucunda Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Marcel Proust ve Gabriel Garcia Marquez gibi yazarların eserleri bulunuyordu.

HAKKINDA 16 YIL HAPİS KARARI VAR

"U Ballerinu" (dansçı) lakaplı 52 yaşındaki Marcello Pesce, İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesinde doğan 'ndrangheta' mafyasının ülkenin kuzeyine yayılmasının mimarlarından biri olarak görülüyor.

2010'dan beri kaçak olan ve hakkında 16 yıl hapis kararı bulunan Marcello Pesce, yıllar süren kovalamacanın ardından dün sabaha karşı 05.00 sularında Calabria bölgesindeki Rosarno kasabasında bulundu.

Pesce'nin gizlendiği eve baskın yapan polislerden biri, mafya babasının başucunda silah yerine kitap görmekten duydukları şaşkınlığı, "Bizim için en büyük sürpriz, Pesce'nin kitaplarını keşfetmek oldu." diye aktardı.

DERİN ZEKASINI SUÇ İŞLEMEK İÇİN KULLANDI

Yerel basında yer alan haberlere göre Pesce, polisler kendisini tutuklayarak götürürken direnmedi, yalnızca Sartre'ın "Akıl Çağı" kitabını göstererek, "Kitabı henüz bitirmedim, yanıma alabilir miyim?" diye sordu.

Hukuk eğitimi alan, Fransızca konuşan Pesce, İtalyan basınında "kitapsever mafya babası" diye anılıyor.

Savcı Gaetano Paci de gizlendiği evde bulunan kitapların Marcello Pesce'nin "karmaşık bir kişiliğe sahip olduğunu gösterdiğini", mafya babasının "derin zekasını suç işlemek için kullandığını" söyledi.

İçişleri Bakanı Angelino Alfano da Twitter'a yazdığı mesajda "Bugün İtalya için güzel bir gün: En tehlikeli kaçaklardan Marcello Pesce adalete teslim edildi." dedi.

Yakalanan Mafya Babası: Kitabımı Yanıma Alabilir miyim

Son Dakika Dünya Yakalanan Mafya Babası: Kitabımı Yanıma Alabilir miyim - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

İngiliz The Guardian: Amerikalı gençler plazmalarını satmak için bilerek koronavirüse yakalanıyor Adana'da, eşi tarafından darbedilen kadın hastaneye kaldırıldı Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu