Son Dakika Haberleri: Yakalanan DEAŞ'lı Teröristen Rakka'daki Tahliyeyle İlgili Şok İtiraf: CIA, Canlı Bomba Olma Şartı Koştu

Yakalanan DEAŞ'lı Teröristen Rakka'daki Tahliyeyle İlgili Şok İtiraf: CIA, Canlı Bomba Olma Şartı Koştu

7 gün önce

Rakka'dan tahliye edilen DEAŞ'lı teröristlerden Ebu Zeyd, sınırda muhalifler tarafından yakalandı. Her şeyi itiraf eden terörist, "CIA bazı isimleri canlı bomba olma şartıyla bölgeden taşıdı." dedi.

ABD'nin PKK/PYD ve DEAŞ'la yaptığı gizli ortaklıklar ortaya çıkmaya başladı.  Suriye'de işgal ettiği yerleri  PKK'ya devrederek misyonunu tamamlayan DEAŞ,  ABD ve PYD'nin nezaretinde  Rakka'dan çıktı. Eylem için  Türkiye'ye geçerken yakalanan Mısırlı 'Ebu Zeyd' isimli terörist, "CIA, aileleri rehin tutulan bazı kişilere farklı ülkelerde canlı bomba olma şartı getirdi" dedi.

RAKKA'DAN  ABD HİMAYESİNDE TAŞINDILAR

PKK'ya alan açma amaçlı 2013 yılı ortalarından itibaren  Suriye savaşına dahil edilen DEAŞ, 2014-2017 aralığında  Suriye ve  Irak'ta ülkenin 3'te 1'inde kontrol sağladı.  ABD ve müttefikleri tarafından 2016 yılından itibaren tasfiye edilen örgüt, hakim olduğu bölgeleri  PKK ve Peşmerge'ye terk ederek sahadan büyük oranda çekildi.  Irak işgali sırasında  ABD idaresindeki Ebu Gureyb Hapishanesi'nde temeli atılan DEAŞ'ın yüzde 70'ini yabancı teröristler oluşturuyor.  Irak'ta  Musul,  Suriye'de ise  Rakka merkezli yapılanan örgütün bitiş döneminde birçok terörist, sahadan  ABD himayesinde taşındı.

"CIA, CANLI BOMBA OLMA ŞARTI GETİRDİ"

Rakka'dan taşınanlar arasındaki 'Ebu Zeyd' isimli Mısırlı bir terörist,  Türkiye sınırında muhalifler tarafından yakalandı. Muhaliflerce sorgulanan sözde 'şer-i imam' Ebu Zeyd, "Rakka'dan nakiller eylülde başladı.  Rakka'dan toplamda 2 binden fazla terörist  ABD ve  PKK tarafından kentten çıkarıldı. CIA, bazı isimleri 'farklı ülkelerde canlı bomba olma şartı' dahil değişik koşullar karşılığında bölgeden taşıdı" dedi.
DEAŞ'lı Ebu Zeyd şunları söyledi:

AİLELERİ REHİN DURUMDA

"İdlib'de  TSK'ya karşı savaşmak için  Rakka'dan Hama'ya çok sayıda militan taşındı. Ben de bu amaçla Hama'ya gönderildim. 3 bin 500 dolar karşılığında bir kaçakçının yardımıyla ve yalnızca geceleri yolculuk ederek  Türkiye sınırına ulaştık.  Irak ve  Suriye'den çıkarılanların aileleri rehin tutuluyor. Birçoğu canlı bomba eyleminde kullanılmak üzere  ABD ve  PKK'nın elinde bulunuyor. Hatta  Rakka'dan çıkarılanlardan bir kısmı  Suriye'de  ABD tarafından üs haline getirilen bir askeri havalimanında tutuluyor."

ŞEBEKEYİ  ABD YÖNETİYOR

ABD tarafından Hama'ya getirilen ve  Türkiye'ye sızmaya çalışan DEAŞ'lı teröristin ifadelerinden hareketle bölgede operasyon yapan muhalifler, aynı amaçla sınıra gelen 8 kişiyi daha yakaladı. DEAŞ'lılar sorgularında, nakil sürecini  PKK'nın değil  ABD'nin yönettiğini ve örgüt içerisinde her ülkeden istihbarat elemanlarının üst düzey görevlerde istihdam edildiği söyledi.  Rakka'da bir buçuk yıl 'mali işler sorumlusu' olarak çalıştığını itiraf eden Ebu  Riyad adlı DEAŞ'lı, son 4 aylık dilimde birçok ülkeye  ABD istihbaratı vasıtasıyla canlı bomba adayının taşındığı bilgisini verdi.
İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ KONTROL EDİYOR

Rakka'da Ömer Şişhani ve bazı Çeçenlerle yakın ilişki kurduğunu söyleyen Ebu  Riyad, bir dönem DEAŞ'ın  Genelkurmay Başkanlığı makamı verilen Şişhani'nin  Rusya için çalıştığını ileri sürdü. Şişhani'nin  Gürcistan ordusunda eski bir subay olduğunu ve 1990'ların ortasından itibaren Rus gizli servisine çalıştığını kaydeden Ebu  Riyad, "Rus istihbaratı onu 2012 yılında  Afganistan'a gönderme kararı almıştı ancak  Suriye savaşının başlamasıyla o,  Suriye'de görevlendirmiş" dedi. Ebu  Riyad ayrıca, "DEAŞ içerisinde tüm idari mekanizma istihbarat örgütleri tarafından yönlendiriliyor ve belirli bir makama geldikten sonra bu durumu herkes biliyor ancak ölüm korkusu nedeniyle susmak zorunda kalıyorlar" diye konuştu.

SINIRDAN KAÇAK GEÇİŞ

Rakka'dan tahliye edilen DEAŞ'lıların aileleri de insan kaçakçıları tarafından  Türkiye'ye sokuluyor. Türkiye-Suriye sınırındaki 'İmad' isimli bir kaçakçı, "Son birkaç haftada  Rakka'dan ayrılıp  Türkiye'ye gitmek isteyen çok sayıda aile oldu. Yalnızca bu hafta ben kendim 20 aileyi geçirdim. Çoğu yabancıydı ama Suriyeliler de vardı" dedi. BBC'ye yaptığı açıklamada İmad, kişi başına 600 dolar, aile başına da 1500 dolar ücret aldığını söyledi.  Türkiye'nin sınır kontrollerini sıklaştırmasıyla yasadışı geçişlerin zorlaştığını belirten kaçakçılar, "Bazı bölgelerde merdiven kullanıyorduk, bazı bölgelerde nehri geçiyor, bazı bölgelerde de dik dağları geçiyorduk. Çok sefil bir durum" dedi.

(Kaynak:  Yeni Şafak)

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


ABD Dışişleri Sözcüsünden Erdoğan'a Küstah Cevap: Hep Aynı Şarkı Monaco, Yusuf Yazıcı İçin Rekor Teklifle Geliyor
Dolar ve Euro Güne Rekorla Başladı Kore Savaşı'ndan İkinci Ayla Hikayesi Çıktı