Son Dakika Haberleri: Yakındoğu Ormancılık ve Mera Komisyonu'nun 20. Oturumu Başladı

Yakındoğu Ormancılık ve Mera Komisyonu'nun 20. Oturumu Başladı

8 yıl önce

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akça, "Türkiye, son 30 yılda orman alanlarını yüzde 6, orman servetini yüzde 40 artırmayı başarmıştır."

Yakındoğu Ormancılık ve Mera Komisyonu'nun 20. Oturumu Başladı, System.String[]

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akça, " Türkiye, son 30 yılda orman alanlarını yüzde 6, orman servetini yüzde 40 artırmayı başarmıştır. Hedefimiz yüzde 27,6 olan orman alanını cumhuriyetin 100. yılı olan 2023'te yüzde 30'a yükseltmektir" dedi.


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerini kapsayan ormancılık birimi olan Yakındoğu Ormancılık ve Mera Komisyonu'nun 20. oturumu, Antalya'nın Kemer ilçesinin Göynük beldesindeki Vogue Otel'de başladı.


Orman Genel Müdürlüğünce organize edilen toplantıda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akça, ormanların küresel iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı, gıda ve su güvenliği açısından kritik bir öneme sahip olduğunu ifade etti.


Afrika'da çöle dikilen bir ağacın sadece çevresine değil tüm dünyaya hizmet verdiğini belirten Akça, Türkiye'nin ormancılık faaliyetlerinin bu anlayışla sürdürüldüğünü söyledi.


Türkiye'nin ormancılıkla ilgili düzenlemeleri yıllar önce anayasasına ekleyen nadir ülkelerden olduğuna dikkati çeken Akça, "Türkiye, son 30 yılda orman alanlarını yüzde 6, orman servetini yüzde 40 artırmayı başarmıştır. Hedefimiz yüzde 27,6 olan orman alanını cumhuriyetin 100. yılı olan 2023'te yüzde 30'a yükseltmektir" diye konuştu.


Yakındoğu Ormancılık ve Mera Komisyonu'nun 1953'te kurulduğunu, 27 üyesi ve 5 gözlemci üyesi ile Afganistan'dan Yemen'e, Moritanya'dan Tacikistan'a tüm bölgeyi kapsadığını belirten Akça, şöyle devam etti:


"Önümüzdeki dönemde FAO Yakındoğu Ormancılık ve Mera Komisyonu başkanlığı, FAO Silva Mediterranea başkanlığı, FAO Avrupa Orman Komisyonu Dağlık Su Havzalarının Yönetimi Çalışma Grubu başkanlığı ülkemizce yürütülecektir. Ülkemiz, ayrıca Avrupa'da Ormanların Korunması Bakanlar Konferansı Genel Koordinasyon Komitesi ve Avrupa Ormancılık Sözleşmesi Hükümetlerarası Müzakere Komitesi Bürosu üyesidir. Birleşmiş Milletler Ormancılık Konferansı 10. Oturumu, gelecek yılın nisan ayında İstanbul'da yapılacak. Bakanlığımız bütün bu çalışmaların en etkin ve verimli şekilde hayata geçirilmesi, ülkemizin tecrübelerinin dünyayla paylaşılması, dünyadaki tecrübelerden istifade edilmesi, başta BM kurumları olmak üzere tüm ülke ve kurumlarla iş birliğinin artırılması için her türlü tedbiri alacaktır."


-"Yaşanabilir bir dünya için orman şart"-


Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu ise dünyanın yaşanabilir olabilmesi için ormanların gerekli olduğunu söyledi.


Kurtulmuşlu, "Havadaki karbondioksiti tutan ve havayı temizleyen varlıkların başında ormanlar geliyor. Türkiye ormancılık konusuna çok önem veriyor. Genel seçimlerin ardından bakanlığımız Orman ve Su İşleri Bakanlığına dönüştürüldü. Merkeziminde 6 yeni daire oluşturuldu. Ormanların gelişimi için çeşitli projeler hazırlıyoruz" dedi.


FAO Ormancılık Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Eduardo Rojas Brailes da iklim değişikliklerinin küresel ormancılık üzerindeki olumsuz etkilerine değinerek,


"Ormancılıkla ilgili olarak toplumun bilgilendirilmesi gerekiyor. Özellikle mera ve ormancılıkla ilgili değişiklikler yapılması, kamuda farkındalık yaratılması, iklim değişikliği hassasiyetiyle ilgili önlemler alınması gerekiyor" diye konuştu.


Oturum bir hafta sürecek.


- ANTALYA

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 12:39 Kaynak: AABebek dünyaya gelince ortaya çıktı! Mide bulandıran tecavüz iddiası
10 Kasım'da göbek atan müdür, eski okuluna geri döndü Son Dakika: Erzurum Valiliği: Karayazı Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı, yerine kaymakam görevlendirildi