Yan Yanayız, Bir Aradayız" - Son Dakika
Güncel

Yan Yanayız, Bir Aradayız"

Yan Yanayız, Bir Aradayız"

Farklı siyasi parti, ideolojik aidiyet, din, inanç, mezhep ve milliyet mensubu bazı kişiler, ortak paydada buluşmak ve güçlerini birleştirmek için topladıkları bin imzanın duyurusunu yapmak üzere bir araya geldi.

31.05.2017 15:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Farklı siyasi parti, ideolojik aidiyet, din, inanç, mezhep ve milliyet mensubu bazı kişiler, ortak paydada buluşmak ve güçlerini birleştirmek için topladıkları bin imzanın duyurusunu yapmak üzere bir araya geldi.

Taksim'de düzenlenen basın toplantısında, şimdiye kadar ayrı durmuş kesimlerin, ortak hayatı sürdürebilmek için, ortak paydalarda buluşmaları gereği dile getirildi.

Aralarında milletvekilleri, kanaat önderleri, aydınlar, sanatçılar, yazarlar, akademisyenler, bilimi insanları ve hukukçuların da bulunduğu grup, "Yan yanayız, bir aradayız." çağrısı yaptı.

Toplantıda bin kişinin imza attığı ifade edilen ortak metni okuyan tiyatro oyuncusu Tilbe Saran, "Bu toprakların ortak sahibi olan bizler, ortak yaşamı kurmak, korumak, geliştirmek için, siyasi parti, ideolojik aidiyet, inanç, din, mezhep, milliyet, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin 80 milyona sesleniyoruz." dedi.

Kutuplaşmak, birbirine düşmanlaşmak, Türk-Kürt, dindar-laik, evetçi-hayırcı diye bölünmek, onlar-bunlar şeklinde ayrıştırılmak istemediklerini ifade eden Saran, şöyle konuştu:

"İnancımızı, dinimizi, dilimizi, kültürümüzü, hayat tarzımızı kendi seçtiğimiz gibi, özgür, eşit, korkusuz, huzur içinde yaşamak; birbirimize güvenmek, dayanışmak istiyoruz. Savaşa sürüklenmekten, çatışmacı ortamdan, nefret dilinden, hukuk ihlallerinden, haklarımızın özgürlüğümüzün kısıtlanmasından, can ve mal güvenliğimizden, toplumun vicdanını yitirmesinden, ahlak aşınmasından, toplumsal duyarsızlıktan endişe duyuyoruz."

Ortak metinde yer alan OHAL'in kaldırılması, adalet ve hukuk güvenliğinin sağlanması, hesap veren, anayasal, şeffaf devlet için kararlı adımlar atılması gibi talepleri dile getiren Saran, sözlerini, "Ülkemizin geleceğinden sorumlu tüm yurttaşları, farklı kanaat önderlerini, sivil girişimleri, siyasi partileri güç birliğine çağırıyoruz." şeklinde tamamladı.

Metnin okunmasının ardından eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Milletvekili Ahmet Türk, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, eski ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas ve eski milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Akademisyen Yazar Cihangir İslam, Yazar Oya Baydar, Sanatçı Gülriz Sururi, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz, eski MAZLUM DER Genel Başkanı ve Yazar Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gazeteci Yazar Hrant Dink'in eşi ve Hrant Dink Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rakel Dink, eski CHP Milletvekili, eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen'in de aralarında bulunduğu bazı kişiler görüşlerini dile getirerek, güçleri birleştirme çağrısında bulundu.

Sağlık sorunları nedeniyle toplantıya katılamayan Yazar Tarık Ziya Ekinci ve eski Başbakan Yardımcılarından Ertuğrul Yalçınbayır'ın mesajları da okundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yan Yanayız, Bir Aradayız' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Manisa'da Kamyon Kazası: Bir Ölü, Bir Yaralı
  07:15 Manisa'da Kamyon Kazası: Bir Ölü, Bir Yaralı

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen kaza sonucu, bir kamyon sürücüsü yaralanırken, kamyonun yolcusu hayatını kaybetti. Kaza sonucu otoyol trafiği tek şeritten sağlanırken, çarpan kamyonun yol açtığı hasar nedeniyle 2 otomobil de zarar gördü.

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement