Son Dakika Haberleri: Yandex'in Panoramaları, Çanakkale'yi Tüm Dünyaya Açıyor

Yandex'in Panoramaları, Çanakkale'yi Tüm Dünyaya Açıyor

4 yıl önce

Yandex, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümünde Çanakkale Panoramaları'nı kullanıma sundu.

Yandex'in Panoramaları, Çanakkale'yi Tüm Dünyaya Açıyor, System.String[]

Yandex, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılında tüm Türkiye'ye çok özel bir hediye sunuyor. Yandex.Haritalar servisinde yer alan Panoramalar hizmeti Çanakkale'yi de kapsayacak şekilde genişletildi. Başta Çanakkale Şehitleri Anıtı olmak üzere, şehitlikler ve diğer anıtların 360 derece yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla İnternet üzerinden gezilebilmesine olanak tanıyan Çanakkale Panoramalar, "bir devrin battığı yer"i tüm detaylarıyla kullanıcıların önüne seriyor.

Yandex'in 312 kilometre yol boyunca toplam 32792 adet fotoğraf çekerek oluşturduğu 8198 panoramik görüntü ile elde edilen Çanakkale Panoramaları, sadece Çanakkale Şehitleri Anıtı ve bölgesini değil Çanakkale'nin ana cadde ve sokaklarını, Bozcaada ve Truva gibi tarihi ve turistik yerleri de kullanıcıların ekranına taşıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Afyonkarahisar, Didim, Nevşehir, Bodrum, Kuşadası, Marmaris ve Fethiye için Panoramalar hizmeti sunan Yandex, Çanakkale için kendi içinde bir ilke imza atarak 96 megapiksellik yüksek çözünürlüklü fotoğraflara yerdi.

Lansman toplantısında, Yandex'in Panoramalar servisi ve özellikle Çanakkale Panoramaları hakkında detaylı bilgiler veren Yandex.Türkiye Haritalar Ürün Müdürü Onur Karahayıt, Türkiye'de şu ana kadar 11 ilde aktif olan Panoramalara, bugün itibarıyla Çanakkale'nin de eklendiğini ve yıl içerisinde 8 ili daha, ilerleyen zamanlarda ise diğer illeri de servisin kapsamına almayı planladıklarını belirtti.

Açılışta günün anlam ve önemine değinen bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar: "Çanakkale hem ulusal hem uluslararası anlamda çok özel bir şehir. Bu özelliği de ruhundan kaynaklanıyor. Çanakkale Belediyesi'nin vizyonu ve stratejik planları arasında, Çanakkale'nin bir Turizm şehri olması da var. Dolayısıyla Yandex'in Panorama hizmetinin bu vizyona çok katkı sağlayacağını düşünüyorum ve bu panoramaların, Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılında şehrimize verilen en büyük armağanlarından biri olduğuna inanıyorum." dedi.

Toplantının sonunda, Yandex.Türkiye ekibi tarafından ilk baskısı yapılan Çanakkale Şehitler Abidesi'nin çerçeveli panoraması Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar'a, günün hatırası olarak takdim edildi.

Çanakkale Panoramaları'nın Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılında açılması için büyük emek verildiğini belirten Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mehmet Ali Yalçındağ: Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılında, sadece bizim değil tüm dünya tarihi için çok büyük önemi olan bu bölgeyi Panoramalar hizmetimizin içine katmak bizim için büyük bir gurur kaynağı. Çanakkale'yi bizzat gelip görme şansı bulamayanlar da Çanakkale Panoramalar sayesinde tüm detaylarıyla İnternet üzerinden görebilecek" sözleriyle günün anlam ve önemine dikkat çekti.
Türkiye'de İlk Yüz Nakli Yapılan Hastayı Gören, Şaşıp Kalıyor Oryantal Kızını Öldürüp Parçalara Ayıran Baba Kan Dondurdu: Karın Şununla Bununla Yatıyor Deyince Boğdum

Cübbeli Ahmet Hoca'ya "Soysuz İt" Diyen Oyuncu Orhan Aydın, Para Cezasına Çarptırıldı