Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Yandex.türkiye İkinci Yaşını Kutladı - Son Dakika

Yandex.türkiye İkinci Yaşını Kutladı

Yandex.türkiye, faaliyete geçişinin ikinci yılını kutladı.

Yandex.türkiye İkinci Yaşını Kutladı
21.09.2013 - 01:38,  Güncelleme: 08:24

Yandex.türkiye, faaliyete geçişinin ikinci yılını kutladı. Suada'da gerçekleşen kutlamaya, Yandex'in kurucusu ve CEO'su Arkady Volozh, Yandex. Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, internet sektörünün önde gelen temsilcileri Yandex.Türkiye ekibi katıldı.

Yandex'in "Adalar" adlı arama platformunun da lansmanının yapıldığı kutlamada konuşan Mehmet Ali Yalçındağ, yerel bir yaklaşımla; Türkiye internet kullanıcılarının beklenti ve ihtiyaçlarını anlayan, onlarla aynı dili konuşan bir şirket olma hedefiyle 2 yıldır ilerleyen Yandex'in, Türkiye'nin sevilen, beğenilen, güvenilen bir markası olarak, Türkiye internet ekosisteminde yerini aldığının altını çizdi. Yandex.com.tr 'nin IAB ve Gemius verilerine göre, Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 5'inci web sitesi konumuna geldiğini söyleyen Yalçındağ, "Bunlar gurur verici gelişmeler ancak yeni ürünler ve internet hizmetleri sunmanın ötesinde, daha pek çok planımız, gerçekleştirmek istediğimiz bambaşka hayallerimiz var. Buradaki varlığımızı güçlendirmeyi ve faaliyetlerimizi bireysel faydaların yanı sıra ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına destek olacak projeleri gerçekleştirmeyi ana hedeflerimiz arasında görüyoruz," dedi ve şöyle devam etti:

"Türkiye, Yandex'in uluslararası yatırımları arasında çok önemli bir yere sahip. Türkiye'ye bir veri merkezi kurulması planlanıyor. Ayrıca geçtiğimiz aylarda duyurmuş olduğumuz 'Yandex Akademi', ülkemizin ilkleri arasına girecek önemli bir sosyal sorumluluk çalışmamız olacak ve yakın zamanda detaylarını sizlerle paylaşacağız."

VOLOZH: BUNDAN SONRA ARAMA MOTORLARININ NASIL OLACAĞINA KULLANICILAR KARAR VERECEK

Yandex'in kurucusu ve CEO'su Arkady Volozh ise gecede yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"İlk günden bu yana odağımız, Türkiye'deki kullanıcılarımıza yüksek kalitede ürün ve hizmetler sunarak gündelik hayatlarını kolaylaştırmanın yanı sıra yerel bir marka olmak oldu. Faaliyetlerimizi var gücümüzle bu doğrultuda sürdürüyor, hizmet kalitemizi her geçen gün artırıyoruz" dedi. "Adalar" platformuyla arama motoru sektörüne önemli bir yenilik getirdiklerini dile getiren Volozh, "Bu güne kadar arama motorlarını şekillendiren, nasıl olacaklarına karar verenler bizlerdik. Ancak artık yeni bir döneme giriyoruz. Buna Arama 2.0 diyebiliriz, biz Adalar diyoruz. Bundan böyle bir arama motorunun nasıl olması gerektiğine kullanıcılar karar verecek" şeklinde konuştu.

İnternet sektörünün önde gelen isimlerinden GP Bullhound Direktörü Ali Dağlı da, internet sektöründe kullanıcıların beklentilerinin hızlı arttığını belirterek, "Günümüzde arama motorları dahil birçok web servisinin hızla değişen beklentilere daha hızlı ayak uydurması gerekiyor. Bu bağlamda Yandex'in Adalar adlı yeni platformu beni özellikle heyecanlandıran örnekler arasında" dedi.

YANDEX ADALAR, GÜNLÜK İHTİYAÇLARA HIZLI ÇÖZÜMLER SUNACAK

Arama sonuçlarında sadece bilgi veya sitelere bağlantılar sunmak yerine, web sitesi sahipleriyle işbirliği içerisinde, kullanıcıların rezervasyon yapma, sipariş verme, bilet satın alma ve benzeri günlük ihtiyaçlarına hızlı çözümler sunmaya odaklanan Adalar adlı yeni arama platformunu örnek vererek tanıtan Yandex.Türkiye Arama Ürün Müdürü Zafer Sever, ilk olarak Türkiye'de hayata geçirilen Adalar arama platformunun Yandex'in web'de aramayla ilgili yeni vizyonunu temsil ettiğini söyledi.

YANDEX ADALAR

Yandex'in kısa bir süre önce duyurduğu ve ilk olarak Türkiye'de hayata geçirdiği "Adalarö adlı yeni arama platformu, arama sonuçlarını kullanıcıların dikkatine yeni bir arayüz ve interaktif cevaplarla sunarken, kullanıcıların arama sonuç sayfasını terk etmeden, buldukları sonuçlar ile etkileşime girmesine olanak sağlıyor.

"Adalar" sayesinde web sitesi sahipleri, kendi şirket veya hizmetleri hakkında hedef kitleleriyle paylaşmak istedikleri bilgileri Yandex'te "Ada" adı verilen özel interaktif bir blok halinde kendi tercihlerine göre düzenleyerek sunabiliyor. Böylece "Adalarö; bağlantılar, butonlar veya özel bilgi formları gibi ilgili hedef siteden alınan bazı öğelerin yanı sıra, etkinlik duyuruları veya bir ürünün özelliklerine dair bilgiler gibi gerçek zamanlı olarak güncellenebilen verileri de içerebiliyor. Örneğin bir sinema bileti almak isteyen kullanıcı, Yandex'in arama sonuçları sayfasından hiç ayrılmadan hem filmlerin afişini görüp istediği bileti çevrimiçi olarak alabilecek hem de ilgili web sitesinin kullanıcı trafiği istatistiklerinin artışına katkıda bulunacak.

Arama algoritmalarını hiçbir şekilde etkilemeyen "Adalar" platformu, web sitelerinin Yandex arama sonuçları listesindeki pozisyonlarını da etkilemeyecek. Dolayısıyla kullanıcılar açısından en yararlı yanıtlar, eskiden olduğu gibi listenin en avantajlı pozisyonlarında olmaya devam edecek.

(MD-GK) - Rkiye

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yandex.türkiye İkinci Yaşını Kutladı - Son Dakika


Advertisement