Yangının sıçradığı termik santralde ürküten ihtimal! Ölümcül gazlar açığa çıkabilir - Son Dakika

Yangının sıçradığı termik santralde ürküten ihtimal! Ölümcül gazlar açığa çıkabilir

04.08.2021 23:32

Yangının sıçradığı Kemerköy Termik Santrali'nde söndürme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, santraldeki kömürlerden çıkacak gazın solunmasının ölümcül olacağı uyarısı yaptı.

Milas'ta günlerdir alevlerin ulaşmaması için büyük çaba sarf edilen Kemerköy Termik Santrali'nde korkulan oldu. Santralin bahçesine sıçrayan alevler, ekipler tarafından söndürülmeye çalışılırken yangının santral binasına sıçramasının ardından meydana gelebilecek olumsuz ihtimaller de ortaya konulmaya başlandı. Bu ihtimale göre linyit kömürü ile çalışan santraldeki kömürlerin yanması durumunda ortaya çıkacak karbon monoksit, solunması durumunda ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle Valilik, maske uyarısı yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk de, linyitle çalışan ve Türkiye'nin dördüncü büyük santrali konumunda bulunan Kemerköy Termik Santrali için ölümcül gaz uyarısında bulundu.

Yangının sıçradığı termik santralde ürküten ihtimal! Ölümcül gazlar açığa çıkabilir

BÖLGEDE GÖREV YAPANLARA UYARI

Öztürk, termik santraliyle ilgili uyardı çıkan gazların öldürücü olabileceğini söyledi. Vatandaşların pencereleri kapalı tutması ve evden çıkmaması gerektiğini belirten Öztürk, bölgede görev yapan gazetecilerin de dikkatli olmalarını istedi. Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Milas'taki alevler içerisinde kalan termik santralin bölgede öldürücü olabileceğini söyledi.

Yangının sıçradığı termik santralde ürküten ihtimal! Ölümcül gazlar açığa çıkabilir

"RÜZGARIN DA ETKİSİYLE SÜRÜKLENECEK"

Öztürk'ün Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şu şekilde;

"Termik santral yanarsa, tesiste bulunan kömürün gelişi güzel yanması sonucu ciddi oranda SO2, CO, PM2.5, PM10 gibi sağlık için tehlikeli kirleticiler salımlanır. Termik santralden rüzgar rüzgarın etkisi sürüklenecek gazlar zehirli. Pencereleri kapalı tutalım ve evden çıkmayalım.

Yangının sıçradığı termik santralde ürküten ihtimal! Ölümcül gazlar açığa çıkabilir

"40 BİN KÖMÜR STOĞU OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR"

Termik santralde 40 bin ton kömür stoğu olduğu iddia edilmekte. Bu doğru ise bölgede insan sağlığı için çok çok riskli hava kirliliği oluşur. Kömürün gelişi güzel yanması sonucu oluşacak kirleticiler, PM10, SO2, CO, NO2 kirleticileridir. Bu kirleticiler sağlık için çok tehlikeli

Termik santral stoğunda kömürün gelişi güzel yanması sonucu hakim rüzgar yönünde sağlık için çok çok tehlikeli kirleticiler oluşur. Yöre halkımız hava kirliliği konusunda uyarılmalı.

Yangının sıçradığı termik santralde ürküten ihtimal! Ölümcül gazlar açığa çıkabilir

"GAZLARIN SOLUNMASI ÖLÜMCÜL OLABİLİR"

Bölgede program yapan gazeteciler, hakim rüzgar yönünden uzak dursunlar ve mutlaka aktif karbonlu maske taksınlar. Kömürün gelişi güzel yanması sonucu oluşan gazlar sağlık için çok çok tehlikeli.

Santral söndürme işlemi çok çok uzmanlık isteyen bir iştir. Aktif karbonlu maske maske kullanılması özellikle önemli. Gelişi güzel (kontrolsüz) kömürün yanması sonucu oluşan gazlar ölümcüldür.

Termik santralden salımlanan kirleticilerin hakim olduğu bölgelerde evlere aktif karbonlu maske dağıtılmalı, vatandaşın dışarı çıkması kesinlikle yasaklanmalı. Pencereler kesinlikle sıkı sıkı kapalı olmalı."

Yangının sıçradığı termik santralde ürküten ihtimal! Ölümcül gazlar açığa çıkabilir
Ufak ufak patlamaların yaşandığı Milas'taki termik santralden ilk görüntüler Milas'ta iskelede toplanan vatandaşlar çıkarma gemileriyle tahliye ediliyor Son Dakika: Milas'ta alevler termik santrale sıçradı! Bölgeden patlama ve siren sesleri yükseldi Termik santral yangını nedeniyle tahliye edilen Ören'de uzun araç kuyrukları oluştu

Son Dakika Güncel Yangının sıçradığı termik santralde ürküten ihtimal! Ölümcül gazlar açığa çıkabilir - Son Dakika


YORUMLAR (1)
500

Son Dakika

Yıllarca istismar edilen Dilek'in anlattıkları kan dondurdu: Ailem, inşaat malzemesi ve balık karşılığında beni sattı 09:30 Yıllarca istismar edilen Dilek'in anlattıkları kan dondurdu: Ailem, inşaat malzemesi ve balık karşılığında beni sattı ABD'de PKK'ya bütçe desteği sağlamasına imkan veren yasa tasarısı kabul edildi 09:07 ABD'de PKK'ya bütçe desteği sağlamasına imkan veren yasa tasarısı kabul edildi Meral Akşener bu sefer net konuştu: Ben cumhurbaşkanlığına değil, başbakanlığa adayım 08:57 Meral Akşener bu sefer net konuştu: Ben cumhurbaşkanlığına değil, başbakanlığa adayım
Bir süredir ekranlardan uzak olan Saba Tümer, Flash TV ile el sıkıştı 08:46 Bir süredir ekranlardan uzak olan Saba Tümer, Flash TV ile el sıkıştı Arka Sokaklar dizisindeki aşı sahnesi tepki çekti, kısa sürede binlerce tweet atıldı 00:43 Arka Sokaklar dizisindeki aşı sahnesi tepki çekti, kısa sürede binlerce tweet atıldı Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz
Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı 19:40 Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 18:20 Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı
Advertisement