Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti! - Son Dakika

Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti!

11.09.2017 10:40
Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti!, System.String[]

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekanın beş kereden dördünde bir kişinin cinsiyetini tespit edebildiğini ileri sürmüş durumda.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekanın beş kereden dördünde bir kişinin cinsiyetini tespit edebildiğini ileri sürmüş . Öte yandan araştırmacılar, teknolojinin kötüye kullanılabileceği konusunda endişeli.

İnsanların gizliliği ve güvenliği tehlikede mi?

Yilun Wang ve Michal Kosinski"nin Journal of Personality and Social Psychology adlı dergide yayımlanan makalesine göre, şirketler ve hükümetler insanların mahrem özelliklerini tespit etmek amacıyla bilgisayar görüşü algoritmalarını daha fazla kullanmaya başlamış durumda. Araştırmacılar, bu algoritmalarla gay erkek ve kadınların gizliliğine ve güvenliğine yönelik bir tehdidin oluştuğunun altını çiziyor.

Yapay zekanın gönüllülere ait 130 bin 741 görüntüyü tanımladığı ve daha sonra yapay zekaya heteroseksüel ve homoseksüel insanları öğrenmesi konusunda komut verildiği belirtiliyor. Daha sonra yapay zekanın erkeklerde tek fotoğrafta yüzde 81 başarı gösterdiği, hatta aynı kişinin beş fotoğrafı gösterildiğindeyse yüzde 91 oranında başarılı olduğu belirtiliyor. Kadınlarda ise bu oran yüzde 74 ve yüzde 83 olarak ortaya konuyor.

Araştırmacılar, çalışmanın kişinin cinsel yöneliminin doğumdan önce çeşitli hormonlarla etkilenebileceği konusundaki teoriyi destekleyebileceğini ve bunun elde edilen az sayıdaki olumlu sonuçlardan birisi olduğunu ifade etmekte.

Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti!

Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Teknoloji Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti! - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Çinli şirket, dayanıklılıklarını artırmak için çalışanlarına kendi kendilerini tokatlattı İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı