Son Dakika Haberleri: "Yapı İnşaat ve Dekorasyon Fuarı" açıldı -

"Yapı İnşaat ve Dekorasyon Fuarı" açıldı -

6 yıl önce

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, inşaat sektörünün istihdam ve katma değer açısından önemli olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, inşaat sektörünün istihdam ve katma değer açısından önemli olduğunu söyledi.


Etyemez, eski şehir stadının bulunduğu alanda düzenlenen "Yapı İnşaat ve Dekorasyon Fuarı"nın açılışında, Türkiye'nin son 12 yılda ekonomik anlamda ciddi bir büyüme potansiyeli yakaladığını söyledi.


İhracatın her geçen gün arttığını belirten Etyemez, büyüme ve gelişmenin sıkı bir şekilde uygulanan mali disiplinle sağlandığını ifade etti.


Etyemez, asgari ücretin AK Parti iktidarı döneminde 164 TL'den 846 TL'ye çıkarıldığını vurguladı.


Sektörün istihdamdaki payının giderek arttığını anımsatan Etyemez, şunları kaydetti:


"İnşaat sektörü istihdam ve katma değer açısından önemlidir. Dolayısıyla bu alanda da mesleki eğitimi yaygınlaştırmaya ve mesleki standartlarını oluşturmaya azami önem verdik. Bu sektörü sadece ekonomik açıdan değil yapı ve inşaat tekniklerini kadim medeniyetimizi günümüze taşıyacak önemli araç olarak değerlendiriyoruz. Çünkü bizler biliyoruz ki insan yaşadığı çevreyi etkileyen ve yaşadığı çevreden etkilenen bir varlıktır."


Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Hasan Sert de fuarların kent ekonomisi ve ihracatına ciddi katkı sunduğunu söyledi.


İş adamlarının potansiyellerini iyi değerlendirmesi gerektiğine dikkati çeken Sert, ihracat ve üretimin temellerinin fuarlarda atıldığını aktardı. Dünyada yılda 31 bin fuar organizasyonu düzenlendiğini anımsatan Sert, şöyle konuştu:


"Ticari dengelerin yüzde 80'i fuarlarda oluşuyor. Türkiye sadece 308 civarında uluslararası fuar tertip edebiliyor. İnşallah bu fuar da gelecek yıl uluslararası boyuta taşınacak. Burada Ortadoğu, Balkan ve Kafkaslar'dan gelen iş adamlarını göreceğiz. Geçen yılki potansiyel gelecek için bize ışık tutuyor. Bütün dünya ülkeleri özellikle Çin, Almanya, ABD, İtalya ve Rusya fuarlardan çok önemli gelir elde ediyor. Fuar sektörünün yüzde 80'lik dilimini de bu ülkeler kapıyor. Biz bu pastadaki payımızı yüzde 1'lerden yüzde 3'lere çıkartacağız. Hedefi olan bir ülkeyiz ve bu fuarlar iş adamlarımızı olgunlaştıracaktır."


Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi.


Yurt içinden 150 firmanın katıldığı fuar 13 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak.

-halil etyemez


 Yapı İnşaat ve Dekorasyon Fuarı açıldı -

Haber Yayın Tarihi: 10.04.2014 11:00 Kaynak: AABakan Selçuk açıkladı: 3600 ek gösterge için kapsamlı çalışma başlatıldı
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Enerji Kimlik Belgesi almak artık zorunlu İstanbul'un göbeğinde genç kıza tecavüz girişiminde bulundular