Yapı Kredi Yayınları, 4000. Kitabını Bir Etkinlikle Kutladı - Son Dakika

Yapı Kredi Yayınları, 4000. Kitabını Bir Etkinlikle Kutladı

20.12.2013 14:51
Yapı Kredi Yayınları, 4000. Kitabını Bir Etkinlikle Kutladı, System.String[]

2013 yılında 2 milyonun üzerinde kitap basan Yapı Kredi Yayınları, bugün başlık sayısında 4000. kitabını yayımlayarak yine bir rekora imza attı.

4000. kitap olarak büyük usta Yaşar Kemal'in Çocuklar İnsandır'ını seçen yayınevi, bu başarısını 19 Aralık Perşembe günü, Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin Beyoğlu'nda bulunan binasında düzenlediği bir geceyle kutladı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç'un davetinde gerçekleştirilen gecede başta Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Ara Güler olmak üzere, yayınevinin yazarları, çevirmenleri, çizerleri, çalışanları, iş ortakları, gazeteciler ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü ve Murahhas Üye Faik Açıkalın ile Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Vekili Carlo Vivaldi bir araya geldi.

Yaklaşık 200 davetlinin katıldığı gecede bir konuşmayapan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen "4000. kitaba gelene dek Yapı Kredi Yayınları uzunca bir yol kat etti. Ülkemizin içinden geçtiği siyasal, ekonomik, kültürel pek çok badireye rağmen programlarını aksatmadı, hedeflerinden şaşmadı, sanat ve kültürün kalıcı değerlerini gün ışığına çıkarma ve Türkçemize kazandırma gayretlerini inançla ve heyecanla sürdürdü. Bundan sonra da aynı heyecan ve aynı güçle, istikrarlı çizgimizi bozmadan, hâkim olduğumuz alanlarda derinleşip zenginleşerek ülkemizin sanat, kültür ve düşünce üretimine katkı vermeyi sürdüreceğiz. Sözgelimi, 2014 yılında da 250'si yeni başlık olmak üzere toplam yaklaşık 800'den fazla başlıkta iki milyonu aşkın kitabı okurlarımızla buluşturmak için çalışacağız. Bundan sonra da birlikte kültürel zenginliklerimizi artırarak, yeni hayallerimizin peşinden koşarak aslında daha insanî, daha yaşanılır bir dünyanın kapılarını aralamayı sürdüreceğiz" dedi.

Edebiyat, şiir, felsefe, sanat, tarih, şehir monografileri ve çocuk edebiyatı gibi alanlarda yoğunlaşan yayın etkinliğiyle Yapı Kredi Yayınları; Sanat Dünyamız, Cogito ve Kitap-lık dergileriyle de sanat, felsefe, edebiyat ve çizgi roman alanlarında önemli bir boşluğu dolduruyor. 2000. kitabı İbn Battûta Seyahatnâmesi, 3000. kitabı Kazım Karabekir'in Günlükleri olan Yapı Kredi Yayınları, 4000. kitap olarak büyük usta Yaşar Kemal'in Çocuklar İnsandır'ını seçti. 1975'te, Cumhuriyet gazetesinde Ara Güler'in fotoğrafları ve Turhan Selçuk'un çizimleriyle yayımlanan ve 1978'de Allahın Askerleri adıyla kitaplaşan röportaj dizisi, Yapı Kredi Yayınları tarafından gazetedeki özgün sunumuyla basıldı. Yapı Kredi Yayınları'nın 4000. kitabı olma özelliğini de taşıyan Çocuklar İnsandır, savaş, açlık ve yoksullukla yoğrulmuş dünyamızda acılarla büyüyen küçük insanları ve onların küçük omuzlarındaki büyük yükleri anlatıyor.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yapı Kredi Yayınları, 4000. Kitabını Bir Etkinlikle Kutladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Koronavirüs denetiminde pes dedirten görüntüler! Koltukların arasındaki gizli bölmede yakalandılar Exxen için yeniden çekilecek Sihirli Annem'in çocuk oyuncuları belli oldu