Yapı Kredi Yayınları'ndan Dört Kitap Birden - Son Dakika

Yapı Kredi Yayınları'ndan Dört Kitap Birden

20.02.2017 11:55
Yapı Kredi Yayınları'ndan Dört Kitap Birden

– Yapı Kredi Yayınları, aralarında Turgut Uyar'ın 50 yıl önce basılan "Veys" ve Aragon'un 91 yıl önce yayımlanan ancak Türkçe'ye çevrilmeyen başyapıtı "Paris Köylüsü"nün de bulunduğu dört kitap birden çıkardı.

Yapı Kredi Yayınları, aralarında Turgut Uyar'ın 50 yıl önce basılan "Veys" ve Aragon'un 91 yıl önce yayımlanan ancak Türkçe'ye çevrilmeyen başyapıtı "Paris Köylüsü"nün de bulunduğu dört kitap birden çıkardı.

Turgut Uyar'ın Veys'i yarım asır sonra tekrar basıldı

Turgut Uyar'ın sağlığında yayımlamadığı oyun metni Veys, yarım asır sonra okuyucusuyla buluştu. Turgut Uyar'ın sağlığında bir nedenle yayınlamayı tercih etmediği, "adı konmamış, tarihsiz" – yazılışının üzerinden tahminen yarım asır geçmiş – oyunu Veys, yıllarca gizlenmeyi ya da yazanı tarafından unutulmayı göze almış, Büyük Saat'in zembereğiyle kurulmuş, şaşırtıcı, düşündüren bir metin. Kİtaptan bir bölüm:

ADAM: Aslını ararsan zaten hiç gereği yok,

Hiç gereği yok dünyada yalvaçların,

ve hamam nalınlarının.

Nasıl olsa ıslanmak için girmişsek oraya.

Söyle, Tanrı adına söyle, var mı bir yol göstereni,

bir yalvaçı kuşların ağaçların..

O ne dinginlik bayım, o ne erinç, o ne bilgelik.

Hiç aldattığı görülmüş müdür insanları,

hatta affedersiniz ayıları ayıları

Bir armut ağacının aldattığı..

Doğrusunu ister misiniz, ben anlamıyorum,

mayonezli ölü balıkları, yüz katlı yapıları..

Garson!..

Oturun, oturun, oturalım.

VEYS: İşte demin de söyledim, biraz karışık,

iki düzeni karşılaştırmak..

Ağaçlar, kuşlar farketmez belki, hele kuşlar hiç

bazan yerin sarsıldığını.

Veys

Turgut Uyar

95 Sayfa, 10 TL

Yapı Kredi Yayınları

Paris Köylüsü

İlk kez 1926 yılında yayımlanan Aragon'un başyapıtı tam 91 yıl sonra nihayet Türkçe'de... Paris Köylüsü, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı.

Gerçeküstücülüğün öncü metinlerinden sayılan Paris Köylüsü, yazıldığı zamandan bu yana, "rüzgarda kuruyan çamaşırlar, atların kişneyişi, kuşlara atılmış yem, okunup bitmiş bir akşam gazetesi!" gibi olan hayatlarımızı büyülemeye devam ediyor ve tam anlamıyla bir edebiyat şöleni vaat ediyor...

Yapı Kredi Yayınları'nın Ayberk Erkay'ın özenli çevirisiyle edebiyat tutkunlarına sunduğu Paris Köylüsü için söylenecek tek söz var: "Ne mutlu biz mürekkep hokkalarına."

Paris Köylüsü

Yazar: Louis Aragon

Çeviren: Ayberk Erkay

Sayfa: 168, Fiyat: 14 TL

YKY Edebiyat/ Dünya Roman

Cehennem Sıcakları İçin Talimatlar

Gretta'nın ailesine düşkünlüğüyle bilinen kocası Robert, bankadaki parasını çektikten sonra ortadan kaybolur. Ailenin yetişkin çocukları annelerine destek olmak ve babalarının izini sürmek için bir araya gelirler fakat arayışlarının önünde bir engel vardır: Hastalık hastası Gretta'nın dengesiz ruh hali. Robert'ı aramak için çıktıkları yol, yıllanmış birtakım aile sırlarına dek uzanacaktır.

İrlandalı yazar Maggie O'Farrell, Türkiye'de Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan altıncı romanı Cehennem Sıcakları İçin Talimatlar'da günyüzüne çıkmak için sabırsızlanan gerçeklerin yarattığı sancıyı Londra'ya musallat olan bir sıcak hava dalgası atmosferinde anlatıyor. Yazarın sıcak dili ve özellikle karakter geliştirme konusundaki mahareti okurun ilgisini kitabın sonuna kadar üst seviyede tutuyor.

Sararan otlardan kuruyan dallara, gölgelere devrilmiş kedilerden banyoya hasret kuşlara... Yeniden hayat verecek serin bir yağmuru sabırla bekleyen hemen herkesin seveceği, insanı canlandıran ve sevdiklerine daha sıkı sarılmasını sağlayacak bir anlatım.

Cehennem Sıcakları İçin Talimatlar

Yazar: Maggie O'Farrell

Çeviren: Özlem Yüksel

Sayfa: 244, Fiyat: 26 TL

YKY Edebiyat/ Dünya Roman

Çeviri Neden Önemlidir?

"Virtüoz" İspanyolca çevirmeni, edebiyatçı, akademisyen Edith Grossman, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Çeviri Neden Önemlidir? kitabında çevirinin kültür ve düşünce tarihi içindeki yeri, önemi, sorunları ve güçlükleri üstüne bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor.

Yalnız çeviriyle ilgilenenlere değil, diller, düşünceler, kültürlerarası ilişkiler üzerinde yeni ufuklar edinmek isteyenlere de ışık tutuyor. Grossman "Çevirmen yazar mıdır?" sorusunu kuşku bırakmayacak bir kesinlikle yanıtlıyor: "Evet, yazardır!"

Yazınsal çevirinin süregelen önemi üzerine tutkulu ve kışkırtıcı bir durum incelemesi. London Review of Books

Grossman ve benzerleri bizi aydınlatmaya devam ediyor. [Grossman ele aldığı konuyu] heyecanla keşfe çıkıyor ve sabırla açıklıyor.

New York Times Review

Çeviri Neden Önemlidir?

Yazar: Edith Grossman

Çeviren: Ayşe Ece

Sayfa: 84,  Fiyat: 9 TL

YKY Edebiyat/ Anı-Deneme

- İstanbul

Orient Ekspresi, Paris-Viyana Arasında 2024'te Yeniden Faaliyete Başlayacak Orient Ekspresi, Paris-Viyana Arasında 2024'te Yeniden Faaliyete Başlayacak Fransız Sarayı'nda Görkemli Defile Fransız Sarayı'nda Görkemli Defile
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yapı Kredi Yayınları'ndan Dört Kitap Birden - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement