Yapı Kredi Yayınları'ndan Yeni Kitaplar - Son Dakika

Yapı Kredi Yayınları'ndan Yeni Kitaplar

05.03.2011 08:50
Yapı Kredi Yayınları'ndan Yeni Kitaplar, System.String[]

Yapı Kredi Yayınları Tarafından Hazırlanan Bu Yeni kitapları ufkunuzu Genişletiyor.

Mehmet Can Doğan'dan Türk Şiiri kazıları: Şiir Arkeolojisi

Şiirlerinin yanı sıra yıllardır şiir üstüne yaptığı çalışmalarla da tanınan Mehmet Can Doğan'ın son kitabı Şiir Arkeolojisi Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Şiir Arkeolojisi'nde modern şiirimizin mitolojiyle ilişkisinden başlayarak, Yahya Kemal'den Nâzım Hikmet'e, Edip Cansever'den Cemal Süreya'ya geniş bir alanda yaptığı kazıları bir araya getiriyor.Modern şiirimizin mitolojilerden Haiku'ya uzanan arayışlarını, poetik çıkışlarını, tarihsel dönüşümlerini, sosyolojisini ve kültürel tabanını inceleyen yazılar, derinlikli ve kuşatıcı bir şiir bilgisinin ürünleri. Şiir Arkeolojisi, özellikle İkinci Yeni şairleri üstüne araştırmalarını sürdüren Mehmet Can Doğan'ın Yapı Kredi Yayınları'nda, eleştiri inceleme anlamında Şair Sözü'nden sonra, ikinci kitabı.

Şiir Arkeolojisi/ Mehmet Can Doğan

360 sayfa, 22 TL

Gazeteciliğin Geleceği Üzerine Önemli Bir Eser: Blogdan Al Haberi

Zeynep Atikkan ve Aslı Tunç'un Blogdan Al Haberi adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları Cogito Dizisi'nden çıktı. Blogdan Al Haberi; basın mensuplarının, iletişim öğrencilerinin, siyasetçilerin ve toplumbilimcilerin kayıtsız kalamayacağı bir eser.

Yazılı basın her anlamda küçülmeyi sürdürür ve Wikileaks olgusu gazeteciliği yeniden tanımlarken gazeteci-yazar Zeynep Atikkan ve akademisyen Aslı Tunç, bu ortak çalışmalarında siber âleme ilişkin şaşırtıcı tespitlerini hızlı ve çarpıcı bir dille aktarıyor. Blogdan Al Haberi, dijital devrimle gelen değişimi ve bu baş döndürücü sürecin dışında kalanların yaşam alanlarının ne kadar daralacağını gözler önüne seriyor.

On yılını geride bakan blog âleminin izinde Atikkan ve Tunç, ABD'den Mısır'a, Türkiye'den Endonezya'ya uzanan geniş bir yelpazeden dünyanın en ünlü blogcularıyla ve dijital medya uzmanlarıyla birbirinden ilginç söyleşiler yapıyor ve bu yeni medya ekosistemini anlamaya yönelik analizlerini dünya ölçeğinde bir yaklaşımla sunuyorlar. Konusunda bir ilk olma özelliğini taşıyan bu çalışma, gazeteciliğin nereye doğru gittiğini, dijital eylem ve sanal demokrasi kavramlarını ve blogların ekonomik boyutunu sosyal medya olgusunu gözden kaçırmadan ele alıyor. Bu kavramlara geniş bir perspektiften bakan Blogdan Al Haberi, Türkiye'de sanal âlemin içinde bulunduğu durumu da analiz ederken ortaya çıkan tablonun dramatik sonuçlara yol açabileceğine vurgu yapıyor.

Son derece akıcı bir üslupla yazılan, her cümlesiyle düşündüren ve ufuk açan Blogdan Al Haberi, en tepesinden en alt kademesine yazılı basın mensuplarının, iletişim öğrencilerinin, siyasetçilerin ve toplum bilimcilerin asla kayıtsız kalamayacağı bir eser.

Blogdan Al Haberi

Haber Blogları, Demokrasi ve Gazeteciliğin Geleceği Üzerine

Yazan: Zeynep Atikkan- Aslı Tunç

Yapı Kredi Yayınları

234 sayfa, 14 TL

Tevfik Fikret'in Son Eseri:Şermin

Tevfik Fikret'in Şermin adlı şiir kitabı Yapı Kredi Yayınları Doğan Kardeş Dizisi'nden çıktı. Şermin, yaklaşık yüz yıl önce yayımlanmış bir kitap. Tevfik Fikret'in son eseri. Aradan geçen yıllara ve anlayış değişikliklerine karşın, neredeyse bugün yazılmış gibi şiirler. İlk yayımlanışından bugüne hemen her kuşakta iz bırakmış, şiir ezberlemenin "ezbercilik" sayılmadığı yıllarda yer ettiği belleklerde yaşamaya devam etmiş. Eskimiş ama lezzeti de bu özelliğinde gizli güzel çocuk şiirleri...

Şermin/ Tevfik Fikret

Resimleyen: Mustafa Delioğlu

108 sayfa, 6 TL

Ömer Seyfettin'in 165 Hikâyesi Tek Kitapta Toplandı

Yapı Kredi Yayınları Delta Dizisi, şık tasarımı ve baskısıyla edebiyatımızın önemli isimlerinin birden fazla kitaba yayılan büyük külliyatlarını ve önemli eserlerini bir arada okura sunmaya devam ediyor. Dizinin 13. kitabı Ömer Seyfettin- Bütün Hikâyeleri.

Behçet Necatigil'in dizelerinden ilhamla parantez açıp kapama işlemi, bir ömür hesabı yapıldığında Ömer Seyfettin de aralarında çizgi bulunan tarihlerin yakınlığı ile dikkati çeken bir yazar. Sabahattin Ali, Sait Faik, Orhan Veli gibi... 36 yıl ömür, savaş ve tutsaklık, yazarlık, öğretmenlik, 70 yılda derlenebilen 17 kitaplık bir külliyat, şiirden hikâyeye, dilden siyasete, günlükten fıkraya, çeviriden uyarlamaya sayısız yazı, kitap, kitapçık bugün bile keşfedilmeyi bekleyen yeni yazılar ve takma adlarla Ömer Seyfettin'in okuyucusu hiç eksik olmamıştır. Ali Canip Yöntem'le başlayıp Şerif Hulûsi Kurbanoğlu ve Tahir Alangu ile olgunlaşan "Ömer Seyfettin Külliyatı", Muzaffer Uyguner ve Hülya Argunşah'ın çalışmalarıyla zirve yapmış, Nâzım Hikmet Polat'ın katkılarıyla da yeni ve olumlu bir boyut kazanmıştır.

Nâzım Hikmet Polat, yenilik dönemi edebiyatımızın tanınmış uzmanlarından biri. Bunun yanı sıra tam bir süreli yayın kurdu. Ömer Seyfettin üzerine bunca yayın varken o, bu özelliği sayesinde kimsenin aklına gelmeyecek yerlerden bir cilt tutacak kadar yeni yazılar bulur. Hikâye külliyatına da bu tarama çalışmaları sonucu iki metin eklemiş. Böylece birbirine yakın türler arasında hikâyeye daha yakın metinlerin de eklenmesiyle sayı 1902-1920 yılları arasında yazılmış/yayımlanmış olarak 165'i bulmuş. Bunlar, birer edebî kurgu oldukları unutulmadan, yazıldıkları toplum, çevre, ait oldukları zaman dilimi ve anlatılan insanlar için ayna değerinde hikâyeler olarak da algılanabilir. Her biri bilerek, bir gaye uğruna seçilmiş olaylar, kişiler modern hikâyeciliğimizin kurucusu olan yazara toplumumuzun çalkantılı dönemlerini yansıtan çok yönlü ve çok içerikli/görüntülü bir dünya kurulmasına yardım etmiş gibi.

Yapı Kredi Yayınları Tahir Alangu'nun 1968'de yayımlandıktan sonra dillerden düşmeyen ve tükendiği için aranan Ömer Seyfettin Bir Ülkücü Yazarın Romanı adlı usta işi monografisini ve Türkçe Reçete adlı bir küçük seçki yayımlayarak 80. ölüm yıldönümü olan 2010 yılında Ömer Seyfettin konusuna el attı.

Bütün Hikâyeleri'nin ardından daha önce Ali Canip ve Tahir Alangu'nun bazı bölümlerini yayımladığı, yıllardır kayıp olduğu sanılan 1918-1919 yıllarına ilişkin küçük bir anı defteri tıpkıbasım ve çeviri yazısı notlar ve bir girişle daha sonra da derlenecek ve tüm anıları topluca yayımlanacak.

Ömer Seyfettin, Bütün Hikâyeleri'yle Yapı Kredi Yayınları Delta Dizisi'nde yer alarak hem uzun süreli okunurluğunu bir daha kanıtlamış oluyor hem de özenli bir yayıncılıkla yeni okurlar kazanmayı hak ettiğini gösteriyor.

Ömer Seyfettin - Bütün Hikâyeleri,

Hazırlayan: Nâzım Hikmet Polat

Yapı Kredi Yayınları

1413 sayfa, 70 TL

Doğan Kardeş'in 38. Sayısı Yayımlandı

Yapı Kredi Yayınları'nın her yaştan gençler için aylık çizgi roman dergisi Doğan Kardeş'in 38. sayısı yayımlandı. Samuray ve Haçlı Seferi'nin 3., Blueberry'nin 6., H.M.S./Majestelerinin Gemileri'nin ise 2. albümlerinin sona erdiği Doğan Kardeş, 38. sayısıyla çizgi romanları okuruyla buluşturan dergi formatından tamamen çıkarak çizgi albümlere dönüşüyor. Doğan Kardeş'te yayımlanmış maceralar Yapı Kredi Yayınları tarafından bağımsız albümler olarak yayımlanmaya devam edilecek.

Doğan Kardeş -38

Mart 2011

56 sayfa, 7,5

Son Dakika Güncel Yapı Kredi Yayınları'ndan Yeni Kitaplar - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Koronavirüs denetiminde pes dedirten görüntüler! Koltukların arasındaki gizli bölmede yakalandılar Kasımda yıllık enflasyonun yüzde 14,03 olmasıyla memura yüzde 3 fark, emekliye ise yüzde 7 zam göründü