Yapıcı'nın 6. Kitabı Çıktı - Son Dakika
Yerel

Yapıcı'nın 6. Kitabı Çıktı

Yapıcı\'nın 6. Kitabı Çıktı

Araştırmacı-yazar Süleyman Yapıcı'nın, 'Harput Bir Havza Kültürünün Manevi Hüviyeti Alim-Müellif ve Mutasavvıfları' isimli 6.kitabı yayımlandı.
Yapıcı, 'Harput Bir Havza Kültürünün Mânevi Hüviyeti Alim - Müellif ve Mutasavvıfları' adını...

22.11.2013 16:02

Araştırmacı-yazar Süleyman Yapıcı'nın, 'Harput Bir Havza Kültürünün Manevi Hüviyeti Alim-Müellif ve Mutasavvıfları' isimli 6. kitabı yayımlandı.

Yapıcı, 'Harput Bir Havza Kültürünün Manevi Hüviyeti Alim - Müellif ve Mutasavvıfları' adını taşıyan bu çalışmanın, 5 bölümden oluştuğunu söyledi. Yapıcı, "1. bölümde: Harput Havzası'nın tarihçesi ve kültürel hareketleri ele alınmıştır. 2. bölümde: medreseler ve bunların eğitim sistemleri: Harput ve diğer bölgelerdeki medreseler ile müderrisler: icazet, icazet örnekleri ve icazet törenleri konu edinilmiştir. 3. bölümde: tasavvuf, tarikat, tekke ve zaviye konuları incelenmiştir. 4. bölümde: alfabetik isim sırasına göre bölgemizde yetişen alim, müellif ve mutasavvıfların hayat hikayeleri ile birlikte müelliflerimizin kitapları hakkında bibliyografik bilgiler ve örnekler yer almaktadır. Bu bölümün sonunda ise Harput ve bölgesinden olmayıp görev icabı veya çeşitli nedenlerle bölgede bir süre ikamet eden alim, müellif ve mutasavvıflardan ulaşabildiklerimize yer verdik. 5.bölümde: alim, müellif ve mutasavvıflara ait ulaşabildiğimiz kitaplardan görsel örnekler yer almaktadır.

Kitabın sonunda, kitap içinde geçen kelime, deyim ve terimler dizinine yer vermeyi yararlı gördük. Kaynakça başlığında ise faydalandığımız eserlerin künyesi, internet erişimleri, sözlü kaynaklar ve kütüphanelerin isimlerine yer verdik" dedi. - ELAZIĞ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Yapıcı'nın 6. Kitabı Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement