Yapılara Jeofizik Etüdü Zorunluluğu Geliyor - Son Dakika

Yapılara Jeofizik Etüdü Zorunluluğu Geliyor

12.01.2012 18:53
Yapılara Jeofizik Etüdü Zorunluluğu Geliyor, System.String[]

Van depreminin ardından gündeme gelen ve Resmi Gazete'de yayımlanmasını ardından yapılarda zorunlu hale gelen jeofizik etüdü, Manisa Belediyesi'nde de uygulamaya geçiyor.

Bu çerçevede Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Azmi Açıkdil'i ziyaret eden Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yetkilileri, konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Azmi Açıkdil, Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Günay Çifçi, odanın yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen'i Belediye Encümen Salonu'nda kabul etti.

Ziyarette ilk olarak söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Açıkdil, ruhsat için müracaat eden projelerde zemin etüdü olarak jeoloji mühendisi raporu istediklerini hatırlatarak, "Bundan sonra jeofizik etüdünün istenmesi konusunda Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yetkilileri ile görüştük. Kendileri bize bu konuda bilgi verdiler. Özellikle Van'da yaşanan depremin ardından jeofizik etüdünün önemi bir kez daha öne çıktı.

Ayrıca bakanlığın bu konuya ilgili belediyeler ve yerel yönetimlerle ilgili çıkardığı yönetmelikte de jeoloji, jeofizik ve zemin etütlerinin yapılması gerekli. Bundan sonra binaların yapılacağı boş alanların zeminleri ile ilgili eylem planı çizilecek. Bu konuda valilik, belediye ve üniversiteden oluşacak heyet çalışma yapacak. Bundan sonraki çalışmalarda da jeofizik raporunu isteyeceğiz" dedi.

Çalışmalar Deprem Kuşağında Bulunan Ülkemiz İçin Önemli

Jeofizik etüdünün deprem kuşağında bulunan ülkemiz için önemine dikkat çeken Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Günay Çifçi, Manisa Belediyesi ile jeoloji etüdü raporunun yanında jeofizik raporunun da istenmesi noktasında mutabık kaldıklarını söyledi. Konunun Resmi Gazete'de de yayınlandığını ifade eden Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen'de, bu uygulamanın Manisa'da başlayacağını söyledi. Şen, Manisa Deprem Stratejisi Eylem Planını da hazırlayıp kamu kuruluşlarında uygulamaya koyacaklarını sözlerine ekledi.

Yapılara Jeofizik Etüdü Zorunluluğu Geliyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yapılara Jeofizik Etüdü Zorunluluğu Geliyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan'ın işgalinden kurtardı Erol Bulut'tan dikkat çeken şampiyonluk temennisi: Umarım sezon sonuna kadar namağlup gideriz Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü F.Bahçe'den müthiş geri dönüş! Trabzonspor'u net skorla mağlup ettiler