Yargıtay, Yargı-Sen İçin ya "Tamam" ya da "Devam" Diyecek - Son Dakika

Yargıtay, Yargı-Sen İçin ya "Tamam" ya da "Devam" Diyecek

19.02.2012 09:32
Yargıtay, Yargı-Sen İçin ya

Yargıtay, Yargıçlar ve Savcılar Sendikası'nın ömrünü belirleyecek Yargıtay, Yargıçlar ve Savcılar Sendikası'nın ömrünü belirleyecek.

Yargıtay, Yargıçlar ve Savcılar Sendikası'nın ömrünü belirleyecek Yargıtay, Yargıçlar ve Savcılar Sendikası'nın ömrünü belirleyecek. Yargı eliyle hakkında kapatma kararı alınan yargıç ve savcıların ilk ve tek sendikası olma özelliğine sahip olan YARGI-SEN'in sendikal faaliyetlerine devam edip etmeyeceğine ilişkin karar Salı günü kesinlik kazanacak.

Yargıçlar, savcılar ve yüksek mahkeme üyelerinin sendikal örgütü YARGI-SEN, 20 Ocak 2011'de kuruldu. Ankara Valiliği, Anayasa'nın sendika kurma hükümlerini düzenleyen 51'inci maddesine dikkat çekerek, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'na göre, yüksek yargı organlarının başkanlarının, üyelerinin, hakimlerin ve savcıların sendika kuramayacakları ve üye olamayacakları gerekçesiyle YARGI-SEN'in kapatılması istemiyle dava açtı. Ankara 15. İş Mahkemesi'ndeki duruşmada, YARGI-SEN, Anayasa'nın 90. maddesinde yapılan değişikliğe dikkat çekerek, Türkiye'nin onayladığı uluslararası sözleşmelere göre hakim ve savcıların örgütlenmesinin önünde engel kalmadığı ifade edildi. Savunmada, davanın açılmasına gerekçe olarak gösterilen ve hakim ve savcıların sendikal örgütlenmesini yasaklayan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasasının iç hukukta uygulanmasının koşulunun kalmadığı kaydedildi. Yapılan yargılama sonucunda Ankara 15. İş Mahkemesi Hakimi Ali Şahin, YARGI-SEN'in kapatılmasına karar verdi.

-KARAR YARGI-SEN'İN AKIBETİNİ BELİRLEYECEK-

Mahkemenin verdiği kapatma kararının ardından YARGI-SEN yönetimi davayı Yargıtay'ın gündemine taşıdı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 21 Şubat Salı günü Ömer Faruk Eminağaoğlu Başkanlığı'ndaki YARGI-SEN'in ömrünü belirleyecek karara imza atacak. Daire, yargıç ve savcıların üye olduğu sendikanın faaliyetlerine devam edip etmeyeceğine karar verecek.

YARGI-SEN ise Yargıtay'dan kapatma kararının onanması durumunda davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin gündemine taşımaya hazırlanıyor. - Ankara

Yargıtay, Yargı-Sen İçin ya Tamam ya da Devam Diyecek

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Yargıtay, Yargı-Sen İçin ya 'Tamam' ya da 'Devam' Diyecek - Son Dakika


Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak