Son Dakika Haberleri: Yargıya Taşınan Uzungöl'ün 'İmar Planı' İkinci Kez İptal Edildi!

Yargıya Taşınan Uzungöl'ün 'İmar Planı' İkinci Kez İptal Edildi!

7 ay önce

Trabzon'da 10 yıl önce başlatılan imar planı vatandaşların itirazı sonrası mahkemece iptal edilmişti. 5 yıl önce yeniden başlatılan imar planı bu kez itiraz üzerine Yargıtay tarafından ikinci kez iptal edildi.

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, 2014 yılında hazırlanan ve bazı vatandaşların itirazları nedeniyle yargıya taşınan 'Koruma Amaçlı İmar Planı', Samsun Bölge İstinaf Mahkemesi tarafından iptal edildi. İmar planı bulunmayan Uzungöl, kentsel dönüşüm ile yeniden planlanacak.

10 YIL ÖNCE YAPILACAK İMAR PLANI İTİRAZ ÜZERİNE İPTAL EDİLMİŞTİ

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden Çaykara ilçesindeki Uzungöl'de doğal yapıyı korumak, yapılaşmayı planlı hale getirmek amacıyla 2008 yılında 'Koruma Amaçlı İmar Planı' hazırlandı. Ancak, plan vatandaşların itirazları nedeniyle yargıya taşındı. Trabzon Bölge İdare Mahkemesi, 2009 yılında planı iptal etti.

5 YIL ÖNCE YENİDEN BAŞLATILAN İMAR PLANI TEKRAR YARGIYA TAŞINDI

Uzungöl'de, 2013 yılında, yeniden 'Koruma Amaçlı İmar Planı' hazırlanması için çalışma başlatıldı. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından imar planı hazırlatıldı. Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından kabul edilen plan, 2014 yılında bakanlık tarafından onaylandı. Ancak yapılan itirazlar nedeniyle plan ikinci kez yargıya taşındı.

İMAR PLANI İKİNCİ KEZ İPTAL EDİLDİ

Samsun İstinaf Mahkemesi, önceki hafta Uzungöl'ün imar planını yeniden iptal etti. Doğal sit, Tabiat Parkı, Özel Çevre Koruma ile Turizm Gelişim Alanı statülerine sahip Uzungöl tüm bu koruma karalarına rağmen Koruma Amaçlı İmar Planı olmayınca kaçak yapılara teslim oldu, imar kirliliği tartışmaları ile gündeme geldi.

"UZUNGÖL'Ü HENÜZ KAYBETMİŞ DEĞİLİZ"

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, imar planının yargı tarafından iptal edildiğini açıkladı, şu an itibarıyla Uzungöl'ün imar planının olmadığını söyledi. Yaşanan gelişmelere rağmen Uzungöl'ü henüz kaybetmediklerini kaydeden Başkan Tok, "Bugünkü tarihi itibarıyla Samsun İstinaf Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara binaen, 2014 yılında çıkan imar planı bugün itibarıyla iptal olmuştur. Bu aşamaya gelme nedeni biraz da imarsızlıktan kaynaklanıyor. Burası Sit alanı, Tabiat Parkı ve Özel Çevre alanı olduğu için yapılan imar planı çalışmalarıyla beraber gecikmesi vatandaşımızı kaçak yapıya sürükledi.

Yapılan iş kesinlikle doğru değildir. Uzungöl dünyada bir cennettir. Aslında Uzungöl'ü henüz kaybetmiş değiliz. İnşallah bundan sonraki süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın tespitiyle beraber, 'Uzungöl'ün durumu çok iyi değil' demesi ve konuyla yakından ilgilenmesi, bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Uzungöl, kaybedilecek bir turizm beldesi değildir" dedi.

"KÜÇÜK İŞLETMELER BİR ARADA TOPLANMALI"

Uzulgöl'de işletme sahibi İsmail Sezgin ise bölgedeki küçük işletmelerin imar barışı kapsamına alınmadığını söyledi. Sezgin, "Küçük işletmeler imar barışına girmiyor, büyük işletmeler zaten imar barışından yararlandı. Yapılması gereken düzenlemeler, yol üstünde bulunan küçük işletmeleri bir yerde toplamak" diye konuştu.

Uzungöl'ü ziyarete gelen turizmci Dilek Karaca da, doğa bozulmadan ve sanayileşmeden butik turizme devam edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Karaca, "Uzungöl'le ilgili yeni bir yapılaşma söz konusu, temennimiz şu; muhteşem doğasını bozmadan, sanayileşmeden, buradaki butik turizme devam etmelerini öneririm. Çarşılar dağınık, bir yerde toplanabilir" ifadelerini kullandı.

"BÖYLE GİDERSE UZUNGÖL CEHENNEM OLMAYA ADAY"

Tur rehberi Özkan Çetin ise yapılaşmanın çok yoğun olduğunu ve bu şekilde devam ederse Uzungöl'ün cehennem olmaya aday olacağını öne sürerek şöyle dedi:

"Uzungöl'ün 18 sene önceki halini biliyorum. İmar yoktu, yapılaşma yoktu. Oldukça doğal ve güzel bir yerdi. Çok yoğun bir yapılaşma var. Gerçekten kaçak yapıların önüne geçilecekse bu Uzungöl için bir nimettir. Artık bundan daha fazla kaçak yapı olmasın. Yapılacak bir şey varsa da planlı yapılırsa Uzungöl bundan zarar görmez. Ama kaçak yapılar sistemsiz, altyapısız ve düzensiz bir şekilde olacaksa ve böyle giderse Uzungöl cehennem olmaya aday."
Eser Yenenler'in Evlilik Teklifi Ettiği Sevgilisine Aldığı Tektaş Alay Konusu Oldu Nasıl Yapıldığını Sadece İki Kişi Biliyor! Günde Bin Tane Üretilip Türkiye'nin Dört Bir Yanına Satılıyor

Çanakkale'ye Bağlı Tevfikiye Köyü, Arkeo-Köye Dönüştürüldü