Yarışmada Birinci Olan Öğrenci Gözyaşlarını Tutamadı - Son Dakika

Yarışmada Birinci Olan Öğrenci Gözyaşlarını Tutamadı

30.03.2017 17:59

48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda birinci olan öğrenci gözyaşlarını tutamadı.

48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda birinci olan öğrenci gözyaşlarını tutamadı.

TÜBİTAK BİDEB'in her yıl lise öğrencileri arasında temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında araştırma yeteneğini geliştirmek ve proje kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla yapılan Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın 48. Bursa Bölgesi Ödül Töreni UÜ Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Törene Bursa protokolü, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri yoğun ilgi gösterdi. Mehmet Kemal Coşkunöz Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi'nde 11 sınıf öğrencileri Hande Kobak ve Betül Özcan tarih alanında birinci oldu. " Çalıkuşu'nun köyü Zeyniler'in yağmalanan tarihi" isimli projeyi hazırlayan Hande Kobak ve Betül Özcan Ankara'da finalde de yarışmaya hak kazandı. Çok mutlu olduklarını dile getiren Kobak, "Aslında biz derece bekliyorduk ama birincilik beklemiyorduk. Çok şaşırdık ve bir o kadar mutlu olduk. Projemize herkes gibi çok emek vermiştik" diye konuştu.

Türkiye genelinde 14 bin başvuru Ödül töreni öncesinde konuşan Proje Bursa Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan, Türkiye'nin ilerlemesi ve gelişmesi için gençlerin yapacağı katkıların büyük önemi olduğunu belirtti. Öğrencilerin ürettiği fikirlerin projeye dönüşmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını kaydeden Prof. Dr. Mustafa Özkan, "Hayal etmekten korkmayın. Biliniz ki gerçekleştirmek için önce hayal etmelisiniz. TÜBİTAK'ın gerçekleştirdiği bu yarışma online ön değerlendirme, bölge sergisi ve Ankara finali olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Türkiye genelinde bu yıl online ön değerlendirmeye 12 bölgeden 13 bin 946 proje başvurusu yapıldı. Bursa Bölgesi'nden ise 12 alanda bin 226 proje başvurusu yapıldı. Bursa başvuru bakımından altıncı sırada yer aldı. Oluşturulan jüri üyeleri tarafından projeler titizlikle değerlendirildi ve Uludağ Üniversitesi'nde yapılan sergiye 100 proje davet edildi. Burada da her alandan dereceye giren birinci, ikinci ve üçüncü projeler değerlendirildi. Birincilik ödülüne 19 proje layık görüldü. Burada yer alan tüm projeler çok değerli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Birinciler Ankara'da yarışacak Açılış töreninin ardından sırasıyla önce üçüncülük, ikincilik ve birincilik ödüllerini kazanan öğrencilerin isimleri okundu. Öğrencilere ödülleri protokol tarafından takdim edildi. Birincilik ödülünü kazanan öğrenciler, Ankara'da gerçekleştirilecek olan final töreninde yarışmaya hak kazandı. Yarışmada birinci seçilen öğrencilerin isimleri ve alanları şu şekilde açıklandı: Ezgi Boz - Beyza Cabri (Biyoloji), Muhammed Alperen Aydın - Emre Tunalı (Coğrafya), İsa Can Çelikelden - Sanay Unutmaz (Değerler Eğitimi), Muhammed Ubeyd - Abdurrezzak Aytekin - Uğur Temizsoy - Mehmet Arda Deniz - İbrahim Üveys Yıldırım (Fizik), Berfin Naz Karadayı - Engin Deniz Tangut (Kimya), Arda Ntouralı - Hakan Afat (Kodlama), Emre Çifçi - Cem Bora Gemicioğlu - İrem Bolat - Sinem Ulu (Matematik), Şevval Çoşgun - Efekan Varol (Psikoloji), Fatma Nur Davulcuoğlu - Rabia Ay (Sosyoloji), Hande Kobak - Betül Özcan - Gökçehatun Polat - Eda Engür (Tarih), Melih Öztürk (Teknolojik Tasarım), Zeynep Büşra Yatık - Emine Dilara Dolker - EbrarKüçükbey (Türk Dili ve Edebiyatı).

Yarışmada Birinci Olan Öğrenci Gözyaşlarını Tutamadı

Son Dakika Yaşam Yarışmada Birinci Olan Öğrenci Gözyaşlarını Tutamadı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD polisinin şüpheli şahsı kurşuna dizdiği anların görüntüleri ortaya çıktı Hollandalı golcü Klaas-Jan Huntelaar, eski takımı Schalke 04'e geri döndü Ümitcan Uygun'un ağabeyi, Müge Anlı'yı ölümle tehdit etti Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! 4 gruptakilere aşı yapılmayacak Estetik harikası çıktı! Survivor Nagihan'ın yeni halini görenler tanıyamıyor ABD'den Hindistan'a S-400 tehdidi: Türkiye'ye benzer yaptırımları uygularız FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı Rusya lideri Putin, dondurucu soğukta buz gibi suya girdi