Yaş Düzenlemesine 28 Şubat Mağdurlarından Tepki Var - Son Dakika

Yaş Düzenlemesine 28 Şubat Mağdurlarından Tepki Var

TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda YAŞ Kararlarıyla TSK'nden Atılanlara İlişkin Düzenlemeyi İçeren Tasarının Kabul Edilmesine Yaş Mağduru Subay ve Astsubaylar Tepki Gösterdi

Yaş Düzenlemesine 28 Şubat Mağdurlarından Tepki Var, System.String[]

TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nden atılanlara ilişkin düzenlemeyi içeren tasarının kabul edilmesine YAŞ mağduru subay ve astsubaylar tepki gösterdi. YAŞ mağdurları, tasarının yeniden gözden geçirilmesini isteyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi.

Yargı kolunu açan düzenleme olarak belirlenen YAŞ mağdurları düzenlemesi ve sözleşmeli askerlik tasarısı komisyondan geçti. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonunda, sözleşmeli erbaş ve er istihdamı ile YAŞ kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nden atılanlara ilişkin düzenlemeyi içeren tasarı kabul edildi. Komisyonda, sözleşmeli erbaş ve er istihdamına ilişkin tasarı ile YAŞ kararlarıyla TSK'dan ilişiği kesinlere emeklilik ve istihdam imkanı sağlayan tasarı, birleştirilerek ele alındı. Yapılan oylamada, tasarı komisyonda kabul edildi. 28 Şubat post-modern darbesinde birçok subay ve astsubay komik nedenlerle mahkeme karşısına dahi çıkamadan ordundan uzaklaştırıldı. Milli Savunma Komisyonundan geçen tasarıya YAŞ mağduru subay ve astsubaylardan tepki var. Mağdurlar, tasarının yeterli olmadığını, iyileştirilmelerini tekrar gözden geçirilmesini isteyerek, Adaleti Savunanlar Derneğinin hazırladığı taslağın incelenmesi gerektiğini önemle vurguladı.

28 Şubat döneminde ordundan ihraç edilen 163 subaydan birisi olan Bayram Koçdoğan, Yaşzedelerin hakları ile alakalı kanun tasarısının dertlerini çözmediğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Koçdoğan, çoğunluğunu yaşzedelerin oluşturduğu Adaleti Savunanlar Derneğinin(ASDER) yaşzedelerin mağduriyetini giderici olarak hazırladıkları düzenlemeyi incelemesi çağrısında bulundu.

"BU DEĞİŞİKLİK YAPILMASAYDI DAHA İYİ OLACAKTI"

Yapılan değişikliğin kendilerini tekrar mağdur duruma düşürdüğünü belirten Kılıçdoğan, "Bu değişiklikle tekrar mağdur olmuşlardır. Bu önemli bir husustur. Bu değişiklik yapılmasaydı daha iyi olacaktı. Mağduriyet iki kat artmıştır. Bir öfkemiz, kızgınlığımız yoktur ama hakların telafi noktasında bu değişiklik işimizi görmemiştir. Bu değişikliği yapanlar Başbakan'a yeterli bilgiyi vermemişlerdir. Buna inanıyorum. Bunların tekrar düzeltilmesi de mümkündür. Bu bir süreçtir. Bu konu ile ilgilenmelerini rica ediyorum." şeklinde konuştu.

Ordundan ihraç edilen 163 subaydan birisi olan Mehmet Atmaca ise, alınan kararının bir nebze olsun sevindirici olduğunu ancak yeterli olmadığını dile getirdi. "Evet diyorum ama yeterli değil diyen Atmaca, "Tahmin ediyorum Başbakan bununla ilgili yeterli kadar bilgilendirilmedi. Birileri tarafından hazırlanmış ama Başbakanın tam anlamda bilgilendirilmemiş. Başbakanımız biraz daha bilgilendirilmiş olsaydı, düzeltmeyi biraz daha ileri götürebilirdi." ifadelerini kullandı.

ASDER'in yaptığı bir düzenleme olduğunu işaret eden Atmaca, Başbakan'ın o düzenlemeyi incelemesi gerektiğini belirterek, "O kale alınmış olsaydı, daha iyi düzeltmeler olur, mağduriyetimiz biraz daha giderilmiş olurdu. Kanayan yaramız bir nebze durmuş olacaktı. Bu düzenleme pek hoşumuza gitmedi. Başbakanın bizden yana düşünmesini istiyoruz." diye konuştu. - KOCAELİ


Son Dakika

Bakan Albayrak "Tarihi bir dönüm noktası" deyip duyurdu: İmalat PMI Şubat 2011'den bu yana en yüksek seviyede Bayram tatili sonrası altının gram fiyatı 441 liradan işlem görüyor Tuğba Ekinci, cesur kalça pozunu paylaşarak yeni şarkısının müjdesini verdi Aykut Kocaman, Aytemiz Alanyaspor'un yaptığı teklifi reddetti Kaza sonrası tanker sürücüsünün tekme-tokat dövülme anı güvenlik kamerasında Ürküten araştırma! Koronavirüs tedavisi görenlerin yarıdan fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor Oyuncu Aslıhan Güner'in babası vefat etti Mehmet Ceyhan herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: Okulların açılması için acele mi edildi? Taksim'in ortasında saç saça baş başa kadın kavgası! O anlar kamerada Son dakika: Temmuzda enflasyon aylık %0,58, yıllık %11,76 arttı Kayıp Gülistan Doku'nun görüntüleri incelenerek hazırlanan bilirkişi raporu, intihar iddiasını çürüttü Mert Hakan'ın 10 milyon TL imza parası aldığının iddia edilmesi, F.Bahçe'nin transfer hamlelerini zora soktu Yeşim Salkım'a küfür eden Murat Övüç resti çekti: Kellem de gitse doğruları söyleyeceğim, korkum yok Şehit Esma Çevik'in babasının "Katil yakalansın" duası kabul oldu Kasımpaşa, 3 büyüklerin peşine düştüğü Bernard Mensah ile anlaşma sağladı