YAŞ Mağdurlarının Tasarıyla İlgili Çekinceleri Var - Son Dakika

YAŞ Mağdurlarının Tasarıyla İlgili Çekinceleri Var

YAŞ Mağdurları, İstenmeyen Durumlarla Karşılaşmamak İçin Tasarıda Yer Alan Yedi Noktanın Değiştirilmesinin Hayati Önem Taşıdığını Bildirdi.

YAŞ Mağdurlarının Tasarıyla İlgili Çekinceleri Var, System.String[]

YAŞ mağdurları, istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için tasarıda yer alan yedi noktanın değiştirilmesinin hayati önem taşıdığını bildirdi.

Adaleti Savunanlar Derneği Konya Şube Başkanı Mehmet Kanmaz ve dernek üyeleri, Konya Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenledi. Kanmaz, Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ordudan atılanlara ilişkin düzenlemeyi içeren ve TBMM Milli Savunma Komisyonu'ndan geçen tasarı ile ilgili çekincelerini dile getirdi.

Tasarının titiz bir çalışma sonucunda ayrıntılı olarak hazırlandığını belirten Kanmaz, buna rağmen eksikleri bulunduğunu ifade etti. Siyasi iradenin iyi niyetli olduğunu, ancak geçmişte adaletsiz kararlara imza atan asker cephesi için aynı şeyi düşünmediklerini söyleyen Kanmaz, istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için tasarıda yer alan yedi noktanın değiştirilmesinin hayati önem taşıdığını bildirdi.

Mağduriyetin yasama organınca çözülmesi gerektiğini anlatan Kanmaz, idareye takdir yetkisi verilmemesini istedi. Tasarının kapsamının genişletilmesini isteyen Kanmaz, "Yargıya kapalı işlemler demek kapsamı daraltır. Bütün idari işlemler dahil edilmelidir. 12 Mart, 12 Eylül mağdurları da kapsama alınmalıdır. Yargıdan kaçırılan işlem sakat kabul edilmelidir." dedi.

Başvuruların kabul veya reddine Milli Savunma Bakanlığı komisyonunun karar vermesini de sakıncalı bulduklarını dile getiren Kanmaz, "Bu komisyonun adil davranabileceğini düşünmek gaflet olur. Tabii ki müracaatlar bir makama yapılacak ve kanun kapsamına girip girmediği araştırılacaktır, ama kurum ve komisyonunun yetkileri kısıtlı olmalı ve kanun yetkiyi sınırlandırmalıdır." diye konuştu.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin yapısı değişmeden ve hakim bağımsızlığı sağlanmadan bu mahkemenin Genelkurmay Başkanlığı ve Yüksek Askeri Şura çizgisi dışında karar vermesinin mümkün görünmediğini vurgulayan Kanmaz, bunun yerine özel bir idare mahkemesinin yetkilendirilmesini istediklerini belirtti.

Tasarıyla mağdurların engellenen özlük haklarının verilmediğini aktaran Kanmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Haksız işlemden dolayı maruz kalınmış maddi zarar ödenmiyor. İşlem haksız ise zarar kişinin üzerinde bırakılmaz, bu zararı kamu paylaşır. İlişik kesilme tarihinden kanunun çıktığı tarihe kadar geçen süre içerisinde emsaline ödenen maaş ve tazminatların toplamı kişilere ödenmelidir."

Daha önce ödenmiş ikramiyelerin güncellenerek iadesi maddesinin bazı arkadaşlarını sıkıntıya sokabileceğine dikkat çeken Kanmaz, önceki ödemelerin verilecek ikramiyeden mahsup edilmesi gerektiğini belirtti.

Kanmaz, mağdurlara emekli edildiği rütbe ve kıdemine uygun kimlik kartı düzenlenmesini de istedi.

YAŞ mağdurlarının girdiği bunalımlardan dolayı intihar ettiğini, kimilerinin felç olduğunu, bazılarının ailesinin dağıldığını, psikolojik tedavi görenler bulunduğunu anlatan Kanmaz, asgari ücretle bile iş bulamayan mağdurlara ne imkan verilirse verilsin zararlarının karşılanamayacağını söyledi. - KONYA

YORUMLAR

Son Dakika

İçişleri Bakanlığı'ndan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması iddiasına yanıt: Sahte belgelere itibar etmeyin Muharrem İnce parti kurarsa ne kadar oy alır? Ünlü anketçi rakam verdi Kerem Bürsin ve Hande Erçel'in paylaşımları ikili arasındaki aşk dedikodularını güçlendirdi Beyrut patlamasının ilk inceleme sonuçları belli oldu! 6 ay önceki uyarı kelime kelimesine gerçek oldu Parti kuracağı konuşulan İnce, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz'la görüştü mü? İddialara canlı yayında yanıt verdi Dünyaca ünlü model Kate Moss, bikinili görüntülenmekten kurtulamadı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıköğretim psikolojiyle ilgili kararını açıkladı: Kapatılması daha yararlı olur Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi Bakan Koca, Konya için söylenen "Hastaneler yüzde yüz doldu" iddialarına yanıt verdi Merve Boluğur, kalçasına yaptırdığı yeni dövmeyi paylaşınca beğeniler yağmur olup yağdı Alanyaspor'un yeni teknik direktörü Çağdaş Atan oldu Ebru Şallı, tatil paylaşımlarına kötü yorum yapanlara sert çıktı: Kimseye hesap vermeyeceğim Fatih Terim'e "Futbolun mafyası sen misin?" diyen eski futbolcu, tehdit aldığını itiraf etti Başakşehir, Kopenhag'a deplasmanda 3-0 yenildi ve UEFA Avrupa Ligi'ne veda etti Arda Turan'dan imza sonrası ilk sözler! Profil fotoğrafını "66" ile değiştirdi